Finanse – wiedza ogólna

Rating z angielskiego to ocena. Podlegają jej instytucje finansowe, spółki oraz państwa. Ocena ta jest wystawiana przez agencje ratingowe, a celem przygotowanej przez nie klasyfikacji jest określenie stabilności poszczególnych podmiotów. Jaką notę ma Polska?

Pieniędzmi obracamy każdego dnia. Płacimy za zakupy, rozrywkę czy usługi. Bez żadnych przeszkód możemy to zrobić na odległość. Co więcej, w wielu przypadkach wystarczy kilka minut, aby uregulować swoje zobowiązania. Z kolei czasem warto mieć drobne w kieszeni. Jakie formy płatności mamy do dyspozycji i z których naprawdę warto korzystać?

O giełdzie papierów wartościowych można usłyszeć codziennie w mediach, więc teoretycznie jesteśmy zaznajomieni z tym pojęciem. Jednak dla wielu młodych ludzi bardziej dokładne wytłumaczenie tego, czym jest giełda i jak działa, może być trudne. Zobacz omówienie podstawowych zasad giełdy i inwestowania na niej swoich pieniędzy.

Pieniądze są jednym z najstarszych środków płatniczych. Jednak na początku nie miały wcale formy monet czy banknotów. Skąd właściwie się wzięły i jak zmieniały swoją formę na przestrzeni wieków? Poznaj krótką historię pieniądza.

Biznes można prowadzić na różne sposoby. Polski przedsiębiorca ma do wyboru kilka form prowadzenia działalności – samych spółek może być kilka rodzajów. Jakie są wady i zalety każdej z nich? Czy któraś jest najlepsza?

Nitka okienkowa z efektem zmienności optycznej, grafika płynnie zmieniająca kolor czy wzbogacony znak wodny to tylko niektóre dodatkowe elementy zabezpieczeń banknotów, jakie zostały wprowadzone w 2014 r. przez Narodowy Bank Polski. Czy podrobione pieniądze można rzeczywiście rozpoznać?

Jadąc na zagraniczną wycieczkę, musisz pamiętać nie tylko o zapakowaniu ubrań adekwatnych do klimatu kraju, do którego się wybierasz. O wiele ważniejszą kwestią jest zabranie ze sobą waluty obowiązującej w danym państwie. Może Cię to zdziwi, ale nie we wszystkich europejskich państwach, i wcale nie tylko w tych należących do UE, obowiązuje euro!

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 15 lat (od 2004 r.). Jednak do tej pory nasz kraj nie przyjął wspólnotowej waluty, mimo że już w 2002 r. większość ówczesnych krajów Unii zastąpiła nią swoje waluty narodowe. Czy jest możliwe, że i my przyjmiemy euro w najbliższym czasie? Czy europejska waluta wpłynęłaby na polską gospodarkę?

Termin wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej był już przesuwany kilkukrotnie. Aktualnie zapowiadany – 31 października 2019 r. – miał być ostatecznym, nawet gdyby nie udało się Brytyjczykom wynegocjować z państwami członkowskimi korzystnych warunków opuszczenia wspólnoty. Mimo to, Wielka Brytania nadal jest członkiem Unii. Ponieważ terminy zmieniają się jak w kalejdoskopie, zastanówmy się dziś po... Czytaj dalej »

Osoby posiadające oszczędności bardzo często poszukują sposobu, aby je jak najskuteczniej pomnożyć. Jednak nie każda inwestycja obiecująca wysoki zysk w krótkim czasie jest bezpieczna. Chcąc powiększyć swoje oszczędności, warto zatem uważać na różnego rodzaju piramidy finansowe i parabanki. Powierzenie oszczędności nieuczciwej instytucji może bowiem skutkować nie tylko brakiem obiecanego zysku, ale również utratą kapitału.