Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Finanse i ekonomia

Recesja – kiedy występuje i co oznacza dla obywateli? nowy

30 sierpnia 2022

Od końca 2021 roku w Polsce, Europie i wielu krajach na świecie mówi się ciągle o zjawisku inflacji. W drugiej połowie 2022 roku coraz częściej zaczyna się mówić także o recesji, do której aktualnie wysoka inflacja miałaby doprowadzić. Postaramy się teraz wyjaśnić czym ona jest i co oznacza dla zwykłych obywateli.

23 sierpnia 2022

Upadłość konsumencka – co to jest i dlaczego dotyczy także młodzieży

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, coraz więcej osób do 26. roku życia, które tuż po osiągnięciu dorosłości zaciągnęły pożyczki gotówkowe, nie może wyjść z długów. Czasami najrozsądniejszym, lub też jedynym wyjściem dla takich osób jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

23 sierpnia 2022

Co zrobić z uszkodzonym banknotem lub monetą?

Przedarty lub poplamiony banknot? Zaśniedziała moneta? W czasach płatności kartami, telefonami czy zegarkami to już coraz rzadszy problem, ale może się zdarzyć. Na szczęście nie zawsze oznacza to utratę wartości, bo uszkodzony pieniądz można wymienić ☺️ Co można zrobić ze zniszczonym pieniądzem, zależy od rodzaju i stopnia uszkodzenia.

12 sierpnia 2022

Analiza techniczna i analiza fundamentalna – czym są i czym różnią się te podejścia inwestorów

Podejście do analizy szans inwestycyjnych, czyli szukania spółek, których akcje zyskają na wartości, może być różne w przypadku niemal każdego inwestora. Jednak zgłębiając giełdową wiedzę napotkamy dwa główne podejścia: analizę fundamentalną oraz analizę techniczną. Jakie są najważniejsze cechy charakterystyczne każdej z nich? Czym są fundamenty, a czym technika? Czym kierować się przy wyborze akcji, które... Czytaj dalej ›

23 lipca 2022

Co się składa na cenę benzyny?

Czy wiecie, że na cenę benzyny w około połowie składają się podatki? Kupując cokolwiek innego w sklepie (poza nielicznymi wyjątkami, o tym potem), podatki to najwyżej 23% ceny produktu – jest to podatek VAT. Co zatem jest takiego w paliwie, że rząd nakłada na nie aż tyle obciążeń?

19 lipca 2022

Kupuj, trzymaj, sprzedaj – rekomendacje dla spółek giełdowych

Rekomendacje giełdowe to oficjalne analizy i opinie wydawane dla poszczególnych spółek notowanych na giełdzie. Wydają je głównie domy i biura maklerskie, czasem niezależni analitycy. Może to być pomoc w wyborze inwestycji dla mniej zorientowanych inwestorów, ale na pewno nie jest to instrukcja skutecznego inwestowania.

15 lipca 2022

Wykres liniowy, wykres świecowy – rodzaje wykresów giełdowych

Wykres giełdowy na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowany. Na osi Y (pionowej) mamy wartość, np. cenę akcji, a na osi X (poziomej) przedział czasowy. Przez wykres poprowadzona jest linia i jak na dłoni widać, jak zmieniał się kurs w czasie. Jednak prawdziwi inwestorzy rzadko patrzą na wykres liniowy. Wykres świecowy albo słupkowy pokazują... Czytaj dalej ›

5 lipca 2022

Słownik pojęć finansowych ważne

BFG, KNF, GPW – Co dokładnie oznaczają te skróty? Czym różni się inflacja od deflacji? Albo hossa od bessy? I czym są stopy procentowe, o których można usłyszeć prawie codziennie? To wszystko postaramy się wyjaśnić w naszym słowniku pojęć.

23 czerwca 2022

Na czym polega „drukowanie pieniądza”

W ostatnich latach często mówi się w mediach o tym, że banki centralne „drukują” pieniądze. Np. amerykański bank centralny „drukuje” je w dużych ilościach już od paru lat. Jest to jednak duże uproszczenie, ponieważ banknoty w formie gotówkowej oczywiście muszą być wydrukowane, ale… tylko nieznaczna część pieniędzy w obiegu ma faktyczne pokrycie w gotówce. Czyli... Czytaj dalej ›

21 czerwca 2022

Pensja minimalna, średnie wynagrodzenie i mediana – czyli ile zarabiamy

Dane o zarobkach to zwykle gorący temat. Dla niewykwalifikowanych pracowników rosnąca płaca minimalna to wielka rzecz, a dla niektórych przedsiębiorców spory problem. Część osób, słysząc dane o średnich płacach, myśli sobie „kto tyle zarabia?”, a potem wkracza temat jakiejś tajemniczej „mediany”. Wszystko teraz wytłumaczymy!