Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Karta płatnicza, karta debetowa – do czego służą i czym się różnią

Jan Boniecki   •   Aktualizacja: 24 października 2015 r.

Karta płatnicza to narzędzie, za pomocą którego można dokonywać płatności przy wykorzystaniu pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym. Karta płatnicza pełni również (niemal zawsze) rolę karty bankomatowej, dzięki której możemy wypłacać i wpłacać pieniądze w punktach samoobsługowych Najpopularniejszym rodzajem karty wydawanej do kont osobistych w Polsce jest karta debetowa. Jak można ją wykorzystać?

Co to jest karta debetowa

Jest to typ karty, która umożliwia korzystanie z pieniędzy do wysokości środków zgromadzonych na powiązanym z nią rachunku. To znaczy, że przy użyciu karty debetowej nie możesz dokonać płatności (lub wypłaty) na kwotę większą, niż masz na koncie w danym momencie.

Karty debetowe mają najczęściej nadrukowany napis „Debit” tuż obok logo firmy, która ją wyprodukowała (MasterCard, Visa, V Pay). Dwie firmy, które całkowicie zdominowały europejski rynek wydawania i obsługi kart płatniczych to Master Card i Visa.

Wypłaty z bankomatów

Jedną z podstawowych operacji, jaką możemy wykonać przy użyciu karty jest wypłata pieniędzy w bankomacie. W zależności od posiadanego konta, wypłaty z bankomatów obcych (czyli nie należących do banku prowadzącego Twoje konto), mogą być płatne lub nie – w celu sprawdzenia opłat pobieranych przez dany bank, zobacz nasz ranking kont młodzieżowych, w którym zestawiamy opłaty za konta przeznaczone dla nastolatków. Wypłaty z tzw. bankomatów własnych, czyli tych należących do banku albo do firmy, z którą bank podpisał odpowiednią umowę, są darmowe.

Karta może wyglądać tak, jak chcesz! Załóż Konto Przekorzystne dla Młodych i wybierz oryginalną grafikę na swoją kartę!

Płatności w sklepach

Dzięki karcie możesz płacić w sklepach i punktach usługowych nawet wtedy, gdy nie masz przy sobie gotówki. Po podliczeniu zakupów kasjer wprowadza kwotę do zapłaty na terminalu, prosi Cię o wstukanie na jego klawiaturze kodu PIN i transakcja jest weryfikowana (najczęściej trwa to nie dłużej, niż kilkanaście sekund). Jeśli nie masz wystarczającej ilości pieniędzy na koncie, transakcja nie dojdzie do skutku; jeśli wszystko będzie w porządku, pieniądze zostaną pobrane z Twojego konta i oprócz paragonu otrzymasz dodatkowo potwierdzanie transakcji kartą.

Płatności zbliżeniowe

Karty wyposażone w technologię zbliżeniową (PayPass lub payWave) pozwalają na dokonanie błyskawicznej płatności bez podawania kodu PIN. Jeśli rachunek jest mniejszy, niż 50 zł, wystarczy poinformować kasjera o tym, że chcesz zapłacić zbliżeniowo, a następnie przyłożyć kartę do czytnika – jeśli usłyszysz dźwięk „biip” i zobaczysz diodę świecącą na zielono, to znaczy, że transakcja przebiegła pomyślnie.

Płatności przez internet

Posiadając kartę debetową możesz dokonywać płatności przez internet – na przykład kupując na aukcjach i w sklepach internetowych, płacąc za bilety kolejowe, lotnicze i autobusowe, czy kupując abonament do swojego ulubionego serwisu muzycznego. Transakcja tego typu wymaga podania numeru karty (jest widoczny na „przedniej” stronie karty, nad Twoim imieniem i nazwiskiem) oraz kodu CVV, umieszczonego na odwrocie (trzy cyfry widoczne obok miejsca na podpis). Często podczas płatności w internecie nie ma rozróżnienia pomiędzy płatnością kartą debetową, a płatnością kartą kredytową i zarówno jedna jak i druga kryje się pod opcją „karta kredytowa” lub w anglojęzycznej wersji „credit card”.

Wpłaty we wpłatomatach

W ostatnim czasie popularność zdobywają samoobsługowe urządzenia, w których wpłacić można gotówkę na swoje konto bez konieczności czekania w kolejce (jak często się to zdarza w oddziale banku). Do korzystania z wpłatomatów potrzebna jest karta płatnicza – zanim umieścisz w nim pieniądze, najpierw musisz włożyć do niego kartę.

Zgubiłem kartę płatniczą – co robić?

Jeśli straciłeś kartę płatniczą, musisz jak najszybciej zastrzec ją w Twoim banku. Co to znaczy? Znajdź w internecie (a jeśli masz go już przy sobie, to tym lepiej) numer telefonu do odpowiedniego działu banku – najłatwiej wpisać w wyszukiwarce „zastrzeganie karty” i nazwę Twojego banku. Podczas rozmowy z pracownikiem banku karta zostanie zablokowana i nie będzie można z niej korzystać. W przeciwnym razie ktoś będzie może użyć Twojej karty i wydać część pieniędzy znajdujących się na koncie. Dlatego miej kartę zawsze na oku!

Przeczytaj również