Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Do czego jest potrzebne konto bankowe?

Krzysztof Gibek, Jan Boniecki   •   15 października 2021 r.

Chodząc po ulicach, korzystając z internetu i oglądając telewizję, cały czas napotykamy się na banki i ich reklamy. Mimo, że każdy wie, czym zajmuje się bank, wielu młodych ludzi może zadawać sobie pytanie po co tak naprawdę korzystać z ich usług? Dlaczego warto posiadać swój własny rachunek osobisty? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

O tym, co to jest konto bankowe już pisaliśmy. Pora zastanowić się do czego przydaje się w praktyce, patrząc oczywiście z perspektywy nastolatka.

Otrzymywanie przelewów

Konto jest po to, aby mogły wpływać na nie pieniądze – to jego podstawowa funkcja, a przelewów przychodzących życzylibyśmy sobie oczywiście jak najwięcej. Kieszonkowe od rodziców, czy drobne należności od kolegów i koleżanek możesz otrzymywać nie w postaci banknotów i monet, ale na konto, z którego w każdej chwili możesz wypłacić dowolną kwotę lub zapłacić za zakupy kartą płatniczą. Aby ktoś mógł przelać pieniądze na Twoje konto, musi znać jego numer – otrzymasz go po wypełnieniu wniosku o otwarcie konta i podpisaniu przez Twojego opiekuna umowy z bankiem.

Od pewnego czasu znajomość numeru konta wcale nie jest niezbędna, żeby wykonać przelew (konto oczywiście już tak). Dlaczego? Blik, czyli system płatności w aplikacji mobilnej banku, umożliwia przelewanie pieniędzy na telefon. Jeśli na przykład znajomi są Ci winni pieniądze, mogą je oddać poprzez przelew na numer telefonu. Wystarczy aktywować tę funkcję w apce, a więcej informacji znajdziesz tu: Blik – co to jest i jak z niego korzystać.

Wykonywanie przelewów

Konto bankowe dla młodzieży pozwoli Ci dokonywać płatności za zakupy, a także samodzielnie opłacać rachunki, na przykład za telefon, czy zajęcia na które uczęszczasz. Oczywiście mogą to zrobić za Ciebie rodzice, ale to wielka frajda samodzielnie płacić tego typu należności. Poza tym, gdy pożyczysz od kolegi w szkole parę złotych, wcale nie musisz oddawać monet czy banknotu – możesz zrobić przelew ze swojego konta, pod warunkiem, że i Twój kolega również posiada konto bankowe. Możesz to zrobić nawet natychmiastowo, korzystając z przelewu Blik na telefon.

Szybkie płatności za zakupy przez internet

Zdarza Ci się kupować coś na Allegro i w sklepach internetowych? Jeśli tak, to posiadanie własnego konta znacznie przyspieszy Twoje zakupy. Wszystkie konta bankowe dla młodzieży posiadają możliwość szybkiej płatności przez internet – oznacza to tyle, że zaraz po dokonaniu zakupu odpalasz aplikację mobilną banku, generujesz kod Blik albo logujesz się do swojego konta w bankowości internetowej, akceptujesz przelew i po kilku minutach pieniądze znajdują się na koncie sprzedającego. Dzięki temu płacenie za zakupy jest błyskawiczne i proste. I co równie ważne, nie musisz angażować rodziców w swoje zakupy.

Bezpieczeństwo pieniędzy

Posiadanie konta bankowego jest bardzo przydatne również podczas wyjazdów poza miejsce zamieszkania – nie musisz nosić dużych sum przy sobie, w portfelu. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kartę płatniczą lub telefon z apką banku, którą możesz dokonywać płatności za zakupy i dzięki której wybierzesz pieniądze z bankomatu. Jeśli dodasz w aplikacji kartę do Google Pay lub Apple Pay, plastikowa karta nie będzie Ci w ogóle potrzebna – płatności możesz dokonywać zbliżeniowo telefonem.

Stały dostęp do pieniędzy

Dzięki technologii masz dostęp do swoich pieniędzy przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz, możesz sprawdzić stan konta, wykonać przelew, zapłacić telefonem, czy doładować konto pre paid.

Ochrona pieniędzy przed spadkiem wartości

Pieniądze z biegiem czasy tracą na swojej wartości – tak w uproszczeniu można opisać proces, który nazywa się inflacją. To między innymi przez inflację jeszcze niedawno, na przykład za drożdżówkę płaciło się 2 zł, a teraz 3 zł. Trzymając pieniądze w domu, nie uchronisz ich przed spadkiem wartości. Posiadanie konta bankowego natomiast może w tym pomóc. Wpłacając pieniądze na oprocentowane konto oszczędnościowe, co miesiąc bank dodaje do zgromadzonej kwoty odsetki, czyli odpowiednią sumę pieniędzy, dzięki czemu zgromadzona kwota powiększa się. Pamiętać trzeba przy tym, że nie wszystkie konta są oprocentowane – przed wyborem właściwego trzeba więc sprawdzić, jakie odsetki oferuje. Obecnie stopy procentowe są rekordowo niskie – oznacza to, że oprocentowanie oszczędności również. Ale gdy wzrosną, a inflacja wyhamuje, konta oszczędnościowe znów będą bardzo przydatne.

BLIK

Posiadając konto w banku zyskujesz dostęp do Blika, czyli nowoczesnego systemu płatności mobilnych. Zdecydowana większość transakcji jest zupełnie darmowa (płatności przez internet, w sklepach, czy wypłaty z bankomatu). Stworzyły go największe banki Polsce, dlatego jest tak szeroko używany. Jaki banki mają w tym interes? Przede wszystkim taki, że jeśli płacisz Blikiem zamiast kartą, nie muszą dzielić się prowizją z operatorami kart – MasterCard i Visa. Dla nas, klientów, jest to rozwiązanie niemal idealne – zyskujemy darmowy i bardzo wygodny sposób płacenia, bez dodatkowych kosztów.

Automatyczne oszczędzanie

Jeśli nie po drodze Ci z oszczędzaniem, konto bankowe może być wybawieniem. Czołowe banki w Polsce oferują tak zwane programy automatycznego oszczędzania, dzięki którym na Twoje konto oszczędnościowe pieniądze będą trafiać z automatu, bez wyrzeczeń i bólu. Możesz na przykład ustawić automatyczne zaokrąglanie płatności kartą do pełnych 10 złotych (np. płacisz kartą w sklepie 17 zł, a 3 zł – zaokrąglenie do 20 – trafia na Twoje konto oszczędnościowe). Do dyspozycji są też automatyczne przelewy i określona kwota od każdej transakcji – możesz na przykład tak ustawić swój program oszczędzania, żeby przy każdej płatności kartą lub wykonanym przelewie, 2 złote trafiały na konto oszczędnościowe.

Krzysztof Gibek
Absolwent socjologii, zaangażowany w tematykę finansów i giełdy, z doświadczeniem w pracy w bankowości. Od ponad 10 lat analizuje produkty finansowe dla młodzieży i studentów, a od ponad 7 lat dzieli się swoją wiedzą na łamach serwisu KontoMłodzieżowe.com.