Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Ważne informacje na stronie banku – gdzie ich szukać

Mateusz Skrzypczak   •   14 lutego 2014 r.

Informacje na stronie banku

Strony banków zawierają mnóstwo słów trudnych do zrozumienia dla młodego człowiek. Jeśli jednak chcesz mieć swoje własne konto młodzieżowe, warto dowiedzieć się gdzie szukać istotnych informacji związanych z opłatami, zasadami promocji, czy bezpłatnymi bankomatami.

Opłaty za konto: taryfa opłat i prowizji

Podstawowym dokumentem, który musi być umieszczony na stronie każdego banku, jest wykaz opłat pobieranych za konkretne czynności. Nie zawsze znaleźć go można w tym samym miejscu w serwisach różnych banków – najczęściej jest on ukryty pod linkiem „Taryfa opłat i prowizji”, czasem „Tabela opłat”, „Opłaty i prowizje”, rzadziej „Cennik”. Jeśli chcesz sprawdzić na przykład, ile wynosi opłata za kartę lub za przelew i czy prowadzenie konta na pewno jest bezpłatne, potrzebne informacje znajdziesz właśnie w tym dokumencie.

Zasady prowadzenia konta: regulaminy

Regulamin określa to, kto i na jakich zasadach może korzystać z oferowanych produktów oraz co wchodzi w skład usług świadczonych przez bank. Jeśli nie wiesz, jakie są zasady konkursu organizowanego przez bank albo warunki przyznania bonusu w ramach promocji – informacje znajdziesz w regulaminach. Na stronie internetowej szukaj ich pod linkiem „Regulaminy”, „Dokumenty”, „Regulacje i regulaminy”, a niekiedy w szerszej kategorii „Pliki do pobrania”.

Zastrzeganie karty

W sytuacji zgubienia lub kradzieży karty, warto jak najszybciej odwiedzić placówkę lub stronę internetową banku. Jednak gdzie znajduje się numer telefonu, pod którym zablokujesz kartę? Nie ma tu reguły – na niektórych stronach jest to zakładka „Kontakt”, na innych numer ten umieszczony jest w dziale „Karty”, na jeszcze innych w „Pytaniach i odpowiedziach”. Dlatego najprostszym sposobem jest użycie wyszukiwarki – czy to tej umieszczonej na stronie banku, czy Google, i wpisanie w niej frazy „zastrzeżenie karty”.

Wyszukiwarka bankomatów i wpłatomatów

Kolejną równie często poszukiwaną informacją jest lista lub mapa z oddziałami, bankomatami i wpłatomatami danego banku. Najczęściej spotykane linki to: „Bankomaty i wpłatomaty”, „Znajdź oddział, bankomat, wpłatomat”, „Znajdź oddziały i bankomaty”, „Mapa oddziałów”. Ale uwaga – nie zawsze informacje te dostępne są bezpośrednio na stronie głównej. Czasem są umieszczone w dziale „Kontakt”.