Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Oszczędności

Skarbonki w Pekao, oszczędzaj na konkretne cele

4 kwietnia 2024

Posiadacze Konta Przekorzystnego dla Młodych, którzy ukończyli 18 lat, mogą skorzystać z nowego rozwiązania, które znacznie ułatwi oszczędzanie na wymarzone cele. Skarbonki są już dostępne w aplikacji PeoPay i dają możliwość dzielenia oszczędności na osobne „szufladki” – w jednej mogą być na przykład pieniądze na nowy telefon, w innej na wakacje. Możliwości ustawiania Skarbonek według... Czytaj dalej ›

27 lipca 2022

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

IKE oraz IKZE to programy służące do oszczędzania lub inwestowania pieniędzy z myślą o emeryturze. To, że emerytury w Polsce są i będą niskie, to fakt powszechnie znany. Ale czy będąc w szkole lub na studiach jest sens już w ogóle myśleć na ten temat? Tak! Jeśli nawet nie o emeryturze, to na pewno o... Czytaj dalej ›

3 czerwca 2022

Lokata czy konto oszczędnościowe – czym są i co się bardziej opłaca?

Lokata i konto oszczędnościowe to typowe produkty bankowe dla oszczędzających. Lokata zwykle jest wyżej oprocentowana, lecz mniej elastyczna. Z konta oszczędnościowego można bowiem wypłacić pieniądze w każdej chwili, nie tracąc wypracowanych odsetek.

12 lipca 2021

Jak wyrobić w sobie nawyk oszczędzania

Jeśli Twoi rodzice przekazują Ci pieniądze na własne wydatki, jesteś na bardzo dobrej drodze do nauczenia się kilku przydatnych rzeczy. Jedną z nich jest nawyk oszczędzania, który w przyszłości pozwoli Ci zyskać finansowe bezpieczeństwo. Co robić, by nauczyć się oszczędzać?

29 lipca 2019

Procent składany – przyspieszenie oszczędzania ważne

Jako nastolatek możesz gromadzić zaskórniaki w tradycyjnej skarbonce lub odkładać je na swoim koncie oszczędnościowym. Ta druga metoda jest zdecydowanie lepsza nie tylko ze względu na wygodę i bezpieczeństwo dostępu do pieniędzy, ale przede wszystkim z powodu tak zwanego procentu składanego. Czym jest i dlaczego się opłaca?

8 maja 2017

Aplikacje mobilne, które pomogą Ci w oszczędzaniu

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych klientów, powstaje coraz więcej aplikacji uczących oszczędzania oraz kontroli wydatków. To bardzo ważne, aby wydawać mądrze pieniądze i nie stracić ich przy tym zbyt wiele. Trudno jednak na bieżąco kontrolować swoje finanse, tym bardziej, że zdarzają się sytuacje nagłe (jak np. promocje), w których kasa potrzebna jest „na już”. Właśnie dlatego... Czytaj dalej ›

Sposoby oszczędzania
3 kwietnia 2017

6 strategii łatwego oszczędzania

Oszczędzanie nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie. Jednak bez umiejętności regularnego odkładania pieniędzy bardzo trudno będzie Ci zrealizować w przyszłości większy zakup – na przykład laptopa, czy nowego telefonu, bez konieczności zadłużania się. Dlatego warto pracować nad nawykiem oszczędzania nawet wtedy, gdy nie dysponujesz dużą ilością gotówki. Po co komu oszczędności? Oszczędzanie jest potrzebne... Czytaj dalej ›

12 lutego 2014

Dlaczego rodzice powinni dawać Ci kieszonkowe?

Jeśli rodzice nie są chętni, aby dawać Ci kieszonkowe, nie stoisz na straconej pozycji. Jeśli użyjesz racjonalnych argumentów za tym, dlaczego powinieneś otrzymywać pieniądze na własne potrzeby, rodzice powinni ponownie przemyśleć sprawę. Jakich argumentów użyć? Dlaczego powinieneś mieć kieszonkowe?

Słownik pojęć

Raj podatkowy

- kraj, który przyciąga zagraniczne firmy dzięki bardzo niskim podatkom (głównie podatkowi dochodowemu bliskiemu 0%). Raje podatkowe są wykorzystywane przez przedsiębiorców do unikania płacenia wysokich podatków w ich macierzystych krajach.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!