Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

6 strategii łatwego oszczędzania

Mateusz Skrzypczak   •   03 kwietnia 2017 r.

Oszczędzanie nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie. Jednak bez umiejętności regularnego odkładania pieniędzy bardzo trudno będzie Ci zrealizować w przyszłości większy zakup – na przykład laptopa, czy nowego telefonu, bez konieczności zadłużania się. Dlatego warto pracować nad nawykiem oszczędzania nawet wtedy, gdy nie dysponujesz dużą ilością gotówki.

Sposoby oszczędzania

Po co komu oszczędności?

Oszczędzanie jest potrzebne przede wszystkim po to, by mieć poczucie bezpieczeństwa finansowego, być niezależnym i nie musieć zadłużać się w przypadku większych wydatków. Jeśli regularnie odkładasz pieniądze, po pewnym czasie masz dostęp do sumy, którą możesz wydać na droższy cel, na który trudno uzbierać środki za jednym razem np. na kurs prawa jazdy, kurs językowy, wycieczkę zagraniczną, nową wersję konsoli czy smartfona.

Dobrze, aby wybrany cel był na tyle atrakcyjny, by wizja jego zrealizowania mobilizowała Cię do oszczędzania.

Jeśli dla przykładu jesteś fanem iPhone’ów, już teraz możesz zacząć zbierać pieniądze na nową wersję urządzenia, zanim jeszcze Apple oficjalnie zaprezentuje nowy model.

Jak oszczędzać?

Najważniejszym czynnikiem w oszczędzaniu jest samodyscyplina. Czasami warto odmówić sobie drobnej przyjemności po to, żeby za kilka miesięcy uzyskać coś znacznie lepszego. Istnieje przynajmniej kilka „bezbolesnych” sposobów, żeby odkładać pieniądze i to bez potrzeby odmawiania sobie wielu innych zakupów. Które z nich są najłatwiejsze do wprowadzenia w życie? Na przykład:

  1. Odkładanie reszt z zakupów (po pewnym czasie nawet z drobnych uzbierasz niezłą sumę).
  2. Odkładanie monet lub banknotów o konkretnym nominale (możesz założyć sobie, że od dziś wszystkie monety 5-złotowe trafiają do skarbonki lub na konto oszczędnościowe).
  3. Dzielenie otrzymanych prezentów finansowych (np. z okazji urodzin czy dnia dziecka) – warto ustalić sobie określony procent, który trafi do puli oszczędności (np. 50% kwoty prezentu wydasz na bieżące potrzeby, drugą połowę dołożysz do oszczędności).
  4. Odkładanie określonej części kieszonkowego – podobnie jak powyżej, choćby niewielką część pieniędzy otrzymywanych od rodziców warto przeznaczyć na oszczędności.
  5. Stałe zlecenie na konto oszczędnościowe – warto posiadać konto oszczędnościowe, czyli rachunek, na którym pieniądze procentują (co miesiąc są dopisywane odsetki) i do którego nie jest podpięta karta płatnicza (brak pokusy wypłacenia środków pod wpływem chwili). Możesz na nie wpłacać nawet drobne kwoty (np. we wpłatomacie) lub ustawić zlecenie stałe – comiesięczny, automatyczny przelew z Twojego głównego konta.
  6. Programy automatycznego oszczędzania – czyli oferowane przez banki specjalne mechanizmy, dzięki którym nie musisz pamiętać o oszczędzaniu. Wszystko dzieje się automatycznie. Możesz tak skonfigurować usługę, by przy każdej płatności kartą lub wypłacie z bankomatu na konto oszczędnościowe trafiała określona kwota, na przykład 2 zł. Możliwości dopasowania mSavera, CA Savera, Smart Savera, Autooszczędzania (bo tak nazywają się najpopularniejsze usługi tego typu), jest całe mnóstwo.

Jak zwiększyć swoje szanse na sukces

Analiza i kontrola wydatków

Bardzo istotna w całym procesie oszczędzania jest kontrola wydatków, którą ułatwią Ci bankowe aplikacje mobilne. Zawierają one między innymi historię rachunku, a transakcje często są pogrupowane w kategorie wydatków i zaprezentowane na wykresie. Jeśli posiadasz już konto młodzieżowe, możesz na bieżąco sprawdzać jego stan w smartfonie oraz redukować zakupy np. w sytuacji, gdy na koncie zostanie Ci niewielka kwota, której nie możesz przekroczyć.

Najważniejsza jest systematyczność – tylko jeżeli będziesz odkładać pieniądze regularnie, bez szukania wymówek, uda Ci się osiągnąć cel.

W oszczędzaniu bardzo pomocne będzie konto bankowe, dzięki któremu możesz mieć większą kontrolę nad wydatkami, a oszczędności mogą procentować.

Jeśli nie masz jeszcze konta w banku, zajrzyj do naszego rankingu kont młodzieżowych, gdzie znajdziesz informacje o opłatach i o oprocentowaniu wszystkich rachunków przygotowanych z myślą o młodzieży. Bezcenna może okazać się też pomoc wspomnianych wcześniej programów automatycznego oszczędzania.

Rozsądne zakupy

Oprócz typowego odkładania części zarobionych/otrzymanych pieniędzy, dodatkowe zyski mogą przynieść Ci rozsądne codzienne zakupy. Nie warto być lojalnym wobec jednego sklepu, tylko od czasu do czasu porównać koszty zakupów w kilku okolicznych marketach. Ceny produktów bardzo często się różnią, stąd dobrze jest „łapać okazje”, tak, aby wydać jak najmniej. Wbrew pozorom to również sposób na oszczędzanie, bo za tę samą kwotę w tańszym sklepie kupisz więcej, a pozostała kwota powinna trafiać bezpośrednio do „skarbonki” z napisem oszczędności.

W internecie jest wiele porównywarek cen, które zawierają w sobie dane setek produktów oraz koszt ich zakupu w poszczególnych sklepach – w przypadku większych zakupów przez internet, bez nich ani rusz. My również mamy dla Was podobny mechanizm – porównywarkę kont dla młodych. Wystarczy odpowiedzieć na 5 łatwych pytań, a my podpowiemy Ci, które konto będzie dla Ciebie najtańsze (albo wręcz darmowe).

Nie wydawaj także środków na zbędne gadżety, które na dłuższa metę okażą się całkowicie niepotrzebne. Warto przemyśleć czy warto nabyć jakiś tańszy produkt teraz, czy może lepiej sobie odpuścić, odłożyć pieniądze i kupić coś lepszego później. Powiedzenie „co tanie, to drogie” ma w sobie bardzo dużo prawdy!

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.