Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Ile kosztuje konto młodzieżowe w banku

Mateusz Skrzypczak   •   12 lutego 2014 r.

Strach przed opłatami często powoduje odłożenie otwarcia pierwszego rachunku osobistego aż do pełnoletniości. Wielu z Was, i słusznie, nieufnie podchodzi do bankowych reklam, dlatego postaramy się wyjaśnić główne wątpliwości: czy za posiadanie konta w banku się płaci oraz czy istnieją bezpłatne konta dla młodzieży?

Otwarcie i prowadzenie konta

Zdecydowana większość kont młodzieżowych jest prowadzona bezpłatnie – oznacza to, że za samo posiadanie rachunku (a wcześniej jego otwarcie), bank nie pobiera opłat. Mimo to zawsze przed wyborem banku i podpisaniem umowy trzeba sprawdzić stałe, miesięczne koszty. Pomocny jest w tym nasz ranking kont dla młodzieży, w którym znajdziesz zestawienie najważniejszych opłat w różnych bankach.

Przelewy

Podstawowe operacje wykonywane samodzielnie, tak jak przelewy przez internet, w większości banków są darmowe. Zdarzają się jednak takie konta, w których bez opłat przelewać możemy pieniądze jedynie na konta w tym samym banku, a za tzw. przelewy zewnętrzne, czyli te do innych banków, trzeba zapłacić na przykład 50 gr lub 1 zł. Wydaje się, że to niewielka kwota, jednak pobieranie opłat za przelewy w obecnych czasach jest przeżytkiem. Dobre konto młodzieżowe powinno oferować darmowe przelewy internetowe do innych banków.

Wypłaty z bankomatów

Korzystanie z bankomatów trzeba podzielić na dwie kategorie – wypłaty z bankomatów własnych (czyli tych, należących do banku lub do sieci, z którą bank współpracuje) oraz wypłaty z bankomatów obcych. Te pierwsze są darmowe, choć liczba bankomatów jest zależna od banku – w jednym może ich być kilka tysięcy, w innym kilkaset (w całym kraju).

Wypłaty z bankomatów obcych są płatne, i to całkiem sporo – często jest to kwota 5 zł. Dlatego zawsze należy sprawdzić, z jakich bankomatów możesz korzystać.

Pozytywnie na tym tle wyróżniają się banki, które umożliwiają darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce (czasem również i na świecie). W ich przypadku wszystkie wypłaty traktowane są tak samo, niezależnie od tego do jakiej sieci należy bankomat.

Posiadanie karty płatniczej

W przypadku „plastikowego pieniądza” najczęściej mamy do czynienia następującą zasadą: jeśli często korzystasz z karty, nie ponosisz żadnych opłat za jej posiadanie. Co to znaczy? Bank określa minimalną kwotę, którą należy wydać w miesiącu przy użyciu karty, aby za nią nie płacić – może to być na przykład 100 lub 200 złotych. Jeśli Twoje wydatki będą mniejsze, za kartę zapłacisz kilka złotych (najczęściej od 3 do 5 zł).
W przypadku kont młodzieżowych zdarza się jednak, że banki idą na rękę młodym i zwalniają ją z obowiązku wydawania kwoty minimalnej, a karta staje się darmowa bez żadnych warunków – tak na przykład jest w mBanku, czy ING.

Wyciągi, potwierdzenia, dokumenty

Tym, co z pewnością jest obłożone wysoką opłatą, są wszelkiego rodzaju dokumenty przygotowywane przez bank na Twoje życzenie. Jeśli chcesz otrzymywać papierowe wyciągi z konta, musisz liczyć się z wydatkiem kilku lub kilkunastu złotych miesięcznie (wyciągi otrzymywane przez internet są natomiast bezpłatne). Wysokie są również opłaty za dokumenty przygotowywane przez doradcę w oddziale banku, takie jak wydanie zaświadczenia o stanie rachunku, czy odpisy umów zawartych z bankiem. W normalnych warunkach korzystania z konta tego typu dokumenty nie są potrzebne niemal nigdy – najczęściej okazują się niezbędne w sprawach sądowych, czy w kontakcie z urzędami państwowymi.

Czy istnieje darmowe konto?

Brak opłat za konto jest jak najbardziej możliwy, pod warunkiem, że wiesz za które operacje i usługi naliczane są opłaty. Jeśli będziesz wiedzieć na przykład, z których bankomatów wypłacać pieniądze i jak zostać zwolnionym z opłaty za kartę, szybko wyrobisz w sobie nawyki pozwalające bezpłatnie korzystać z konta osobistego. O czym warto pamiętać, aby cieszyć się niskimi opłatami przeczytasz w artykule Jak nie płacić za konto bankowe dla młodzieży.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.

Słownik pojęć

Deflacja

- okres, w którym notuje się wzrost wartości pieniądza, to znaczy ceny dóbr i usług spadają (zatem za tę samą ilość pieniędzy można kupić więcej). Jest to przeciwieństwo znacznie częściej występującej inflacji.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!