Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Jak nie płacić za konto bankowe dla młodzieży

Krzysztof Gibek, Jan Boniecki   •   13 października 2021 r.

Rodzice, którzy nie chcą pozwolić nastolatkowi na założenie konta bankowego często mówią, że jest to kosztowne. Jednak konto dla młodych może być zupełnie bezpłatne pod warunkiem, że wiesz jak z niego korzystać. Zobacz, co zrobić, by płacić za konto młodzieżowe jak najmniej lub nie płacić w ogóle.

Jak nie płacić za konto bankowe dla młodzieży

Wybierz odpowiednie, tanie konto

Jeśli chcesz posiadać konto bankowe, musisz zadać sobie trochę trudu i sprawdzić, co oferują banki. Mimo, że w reklamach każdy przedstawia się jako ten najlepszy, ich oferta różni się od siebie. Dlatego bardzo ważne jest, aby porównać co i ile kosztuje, za co bank obciąży Cię opłatą, a za co nie. Z pomocą może przyjść przygotowane przez nas porównanie kont młodzieżowych.

Dowiedz się, z jakich bankomatów możesz wypłacać pieniądze bez prowizji

Mimo, że większość kont dla młodych ma preferencyjne warunki, warto sprawdzić czy i jakie opłaty zostaną pobrane z Twojego konta, jeśli będziesz wypłacać pieniądze w tak zwanych bankomatach obcych. Otwierając konto sprawdź w naszym zestawieniu, jakie darmowe bankomaty udostępnia każdy z rozważanych przez Ciebie banków. Wypłacając pieniądze w obcej sieci musisz liczyć się z opłatą w wysokości kilku złotych. Dlatego unikaj korzystania z przypadkowych bankomatów i zapamiętaj, gdzie przysługuje Ci darmowa wypłata albo po prostu wybierz takie konto, które da Ci możliwość darmowego wypłacania pieniędzy z dowolnego bankomatu.

Aktywnie korzystaj z karty płatniczej

Większość banków nie pobiera od młodzieży opłat za posiadanie karty płatniczej, a te, które pobierają, dają możliwość zwolnienia z tej opłaty – warunkiem jest aktywne korzystanie, czyli kilkukrotne zapłacenie kartą w miesiącu. Czasami wystarczy kwota 100 złotych, czasami jest to pięć płatności, bez względu na sumę. Warto więc wiedzieć czy musisz spełnić określone warunki, aby nie płacić za kartę. Szczegółowe informacje znajdziesz w porównaniu.

Przelewy, sprawdzenie stanu konta i inne operacje wykonuj samodzielnie, przez internet

Niemal wszystko, czego potrzebujesz do swobodnego korzystania z konta jesteś w stanie zrobić samodzielnie, za pośrednictwem bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Aktywacja karty, sprawdzenie stanu konta, wykonanie przelewu, czy doładowanie telefonu – bankowość internetowa i mobilna ma ogromne możliwości. Co więcej, nie wiąże się to z żadnymi opłatami. Trzeba więc zapoznać się ze wszystkimi opcjami i korzystać do woli.

Unikaj wizyt w oddziałach

Co prawda jest to bardzo mało prawdopodobne, ale jeśli nie przypadnie Ci do gustu samodzielne „bankowanie”, musisz przygotować się na to, że w oddziale niemal za każdą operację pobierane są opłaty. Czy to za wypłatę pieniędzy w kasie, wykonanie przelewu, czy wydrukowanie potwierdzenia transakcji. Zostaw stanie w bankowych kolejkach starszym – młodzi, którym zależy na maksymalnym ograniczeniu opłat, powinni być zaprzyjaźnieni z bankiem w internecie.

Krzysztof Gibek
Absolwent socjologii, zaangażowany w tematykę finansów i giełdy, z doświadczeniem w pracy w bankowości. Od ponad 10 lat analizuje produkty finansowe dla młodzieży i studentów, a od ponad 7 lat dzieli się swoją wiedzą na łamach serwisu KontoMłodzieżowe.com.

Słownik pojęć

Komisja Nadzoru Finansowego

- jest to organ administracji państwowej, sprawujący kontrolę nad rynkiem finansowym w Polsce. Nadzoruje m.in. instytucje finansowe, ubezpieczeniowe, emerytalne i płatnicze. Działalność KNF ma zapewniać prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego, jego stabilność, bezpieczeństwo oraz przejrzystość, a także ochronę interesów uczestników tego rynku, czyli m.in. posiadaczy kont bankowych.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!