Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Jak nie płacić za konto bankowe dla młodzieży

Jan Boniecki   •   06 lutego 2014 r.

Rodzice, którzy nie chcą pozwolić nastolatkowi na założenie konta bankowego często mówią, że jest to kosztowne. Jednak konto dla młodzieży może być bezpłatne pod warunkiem, że wiesz jak z niego korzystać. Zobacz, co zrobić, by płacić za konto młodzieżowe jak najmniej lub nie płacić w ogóle.

Jak nie płacić za konto bankowe dla młodzieży

Wybierz odpowiednie, tanie konto

Jeśli chcesz posiadać konto bankowe, musisz zadać sobie trochę trudu i sprawdzić, co oferują banki. Mimo, że w reklamach każdy przedstawia się jako ten najlepszy, ich oferta znacznie się od siebie różni. Dlatego bardzo ważne jest, aby porównać co i ile kosztuje, za co bank obciąży Cię opłatą, a za co nie. Z pomocą może przyjść przygotowane przez nas porównanie kont młodzieżowych.

Dowiedz się, z jakich bankomatów możesz wypłacać pieniądze bez prowizji

Duże opłaty zostaną pobrane z Twojego konta, jeśli będziesz wypłacać pieniądze w tak zwanych bankomatach obcych. Otwierając konto sprawdź w naszym zestawieniu, jakie darmowe bankomaty udostępnia każdy z rozważanych przez Ciebie banków. Wypłacając pieniądze w obcej sieci musisz liczyć się z opłatą w wysokości około 5 zł. To naprawdę sporo, dlatego unikaj korzystania z przypadkowych bankomatów i zapamiętaj, gdzie przysługuje Ci darmowa wypłata!

Aktywnie korzystaj z karty płatniczej

Zdecydowana większość banków daje możliwość zwolnienia z opłaty za kartę – warunkiem jest aktywne korzystanie, czyli kilkukrotne zapłacenie kartą w miesiącu. Czasami wystarczy kwota 100 złotych, czasami jest to pięć płatności, bez względu na sumę. Są też konta, w których używanie karty płatniczej jest całkowicie bezpłatne. Szczegółowe informacje znajdziesz w porównaniu.

Przelewy, sprawdzenie stanu konta i inne operacje wykonuj samodzielnie, przez internet

Niemal wszystko, czego potrzebujesz do swobodnego korzystania z konta jesteś w stanie zrobić samodzielnie, za pośrednictwem bankowości internetowej. Ustawienie limitu wypłat z karty debetowej, sprawdzenie stanu konta, wykonanie przelewu, czy doładowanie telefonu – bankowość on-line ma ogromne możliwości. Co więcej, najczęściej nie wiąże się to z żadnymi opłatami. Trzeba więc zapoznać się ze wszystkimi opcjami i korzystać do woli.

Unikaj wizyt w oddziałach

Jeśli nie przypadnie Ci do gustu samodzielne „bankowanie”, musisz przygotować się na to, że w oddziale niemal za każdą operację pobierane są opłaty. Czy to wykonanie przelewu, czy wydrukowanie potwierdzenia transakcji. Zostaw stanie w bankowych kolejkach starszym – młodzi, którym zależy na maksymalnym ograniczeniu opłat, powinni być zaprzyjaźnieni z bankiem w internecie.

Słownik pojęć

ZUS

- czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to państwowa jednostka, która pobiera składki ubezpieczeniowe (od pracodawców i przedsiębiorców), przyznaje uprawnienia do rent i emerytur i wypłaca świadczenia.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!