Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta młodzieżowego

Jan Boniecki   •   10 lutego 2014 r.

Przed otwarciem konta młodzieżowego warto porównać ofertę różnych banków, a nie opierać się jedynie na usłyszanych od kolegów opiniach, czy reklamach. Co jest jednak najważniejsze i na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pierwszego rachunku bankowego?

Miesięczny koszt korzystania z karty płatniczej

Miesięczna opłata za kartę płatniczą to często jedyny koszt, jaki klient ponosi w związku z posiadaniem konta. Warto o tym pamiętać i sprawdzić, jakie warunki obowiązują w wybranym przez Ciebie banku. Najczęściej jest tak, że częste płacenie kartą zwalnia Cię z opłat za nią, lecz ten aspekt trzeba koniecznie zweryfikować przed ostatecznym wyborem.

Darmowe prowadzenie konta

Zdecydowana większość największych banków w Polsce oferuje darmowe rachunki – czyli takie, które prowadzone są bezpłatnie. Jeśli ktoś chce Ci zaoferować konto z miesięczną opłatą za jego posiadanie, poszukaj czegoś innego.

Darmowe przelewy przez internet

Podobnie jak darmowe prowadzenie jest już standardem, tak samo należy oczekiwać od banku bezpłatnych przelewów przez internet. Nawet jeśli obecnie rzadko z nich korzystasz (będziesz korzystać), to w przyszłości będzie to naturalny i częsty sposób przekazywania pieniędzy. Musi być darmowy.

Czy rodzic musi mieć konto w tym samym banku

Jeśli bank pozwoli Ci otworzyć konto tylko wtedy, gdy Twój rodzic ma w nim rachunek, to mocno komplikuje sprawę. Bo nawet jeśli wybrane przez Ciebie konto młodzieżowe będzie naprawdę dobre i tanie, po co zmuszać rodzica do zakładania kolejnego, być może wcale nie potrzebnego rachunku? Jeśli możesz otworzyć konto nawet, jeśli Twój rodzic nie posiada konta w tym samym banku, jest to zdecydowana zaleta.

Możliwość otwarcia konta przez internet

Internet jest już dziś tak powszechny, że z powodzeniem można załatwić za jego pośrednictwem wszystkie niezbędne formalności. Tak samo jest z kontem bankowym – wypełniasz formularz na stronie WWW, czekasz, aż kurier dostarczy dokumenty, wraz z rodzicem czytacie umowę, podpisujecie ją i za parę dni Twoje konto jest już aktywne. Jeśli Twój rodzic ciągle mówi, żebyś nie zawracał mu głowy wizytami w banku, z pomocą przychodzi internet.

Porównanie kont młodzieżowych

Wszystkie bieżące informacje na temat opłat i warunków prowadzenia kont dla młodzieży, znajdziesz w naszym porównaniu na stronie https://kontomlodziezowe.com/najlepsze-konto-mlodziezowe-ranking/

Słownik pojęć

Stopa procentowa

- określa ile kosztuje pożyczenie pewnej sumy pieniędzy. Stopy procentowe określane są przez państwo (a konkretnie przez Radę Polityki Pieniężnej) i odnoszą się do odsetek, jakie banki muszą zapłacić za pożyczenie pieniędzy od Narodowego Banku Polskiego i od siebie nawzajem. Ta cena z kolei wpływa na warunki, na jakich banki udzielają kredytów nam, zwykłym obywatelom. Im wyższe stopy procentowe, tym wyższe oprocentowanie kredytu. W czasie, gdy obowiązują niskie stopy procentowe, za pożyczenie pieniędzy z banku zapłacimy mniej, z drugiej strony zarobimy mniej na odsetkach, jeśli ulokujemy oszczędności w banku. W okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, koszty pożyczenia pieniędzy z banku wzrastają, podobnie jak oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Na stronie NBP znajduje się długi, ale interesujący artykuł nt. stóp procentowych.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!