Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Co jest potrzebne, żeby założyć konto dla młodzieży w banku

Jan Boniecki   •   Aktualizacja: 24 października 2015 r.

Nie ma przeszkód aby otworzyć konto bankowe przez internet nawet, jeśli nie masz jeszcze 18 lat. Sprawdź, jakie dane będą potrzebne do wypełnienia wniosku i co trzeba posiadać, aby móc założyć konto.

Otwarcie konta przez internet

Nie trzeba odwiedzać oddziału banku, aby stać się posiadaczem konta. Obecnie wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej. Co jest niezbędne podczas wypełniania wniosku? Czego potrzebujesz do otwarcia konta młodzieżowego jeśli jesteś niepełnoletni?

Zgoda rodzica – osoby w wieku od 13 do 18 lat mogą posiadać konto wyłącznie wtedy, gdy zgodzi się na to rodzic (opiekun). To on podpisuje dokumenty i pisemnie oświadcza, że pozwala na zawarcie umowy. W przypadku otwarcia konta przez internet, rodzic musi być obecny w chwili podpisywania dokumentów, czyli wtedy, gdy kurier zjawi się pod podanym przez Ciebie adresem.

Twój dokument – czyli legitymacja szkolna, tymczasowy dowód osobisty lub paszport.

Twoje dane – PESEL, dane osobowe, informacje o miejscu zamieszkania i zameldowania oraz dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail).

Elektroniczny formularz po wypełnieniu tafia do banku, a Twoje dane są weryfikowane przez jego pracownika. Potem kurier dostarczy dokumenty (umowę, regulamin rachunku i oświadczenie rodzica) pod podany przez Ciebie adres – musi znaleźć się na nich podpis Twojego rodzica (opiekuna) oraz Twój.

Otwarcie konta w oddziale banku

Część banków nie pozwala na otwarcie konta dla młodzieży przez internet. W takim przypadku należy pójść wraz z rodzicem (opiekunem) do oddziału. W większości z nich wystarczy mieć przy sobie legitymację szkolną (lub tymczasowy dowód albo paszport), a Twój rodzic powinien posiadać dowód osobisty. Czasem jednak bank wymaga przedstawienia aktu urodzenia – lecz to dosyć rzadka sytuacja.

Doradca w oddziale wypełni formularz i przygotuje wszystkie dokumenty, a przed wyjściem otrzymasz jeszcze pakiet aktywacyjny, pozwalający uruchomić konto przez internet. Trzeba jednak pamiętać, może to trochę potrwać, ponieważ kolejki w bankach nie należą do rzadkości. Otwarcie konta w oddziale wcale nie oznacza, że otrzymasz kartę od ręki – zostanie ona przysłana pocztą, a czas oczekiwania to najczęściej kilka dni roboczych (maksymalnie dwa tygodnie). Dlatego jeśli tylko można, warto wypełnić wniosek samodzielnie, przez internet – jest szybciej i wygodniej, niż w placówce banku.

Słownik pojęć

ZUS

- czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to państwowa jednostka, która pobiera składki ubezpieczeniowe (od pracodawców i przedsiębiorców), przyznaje uprawnienia do rent i emerytur i wypłaca świadczenia.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!