Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Od ilu lat można mieć konto w banku

Mateusz Skrzypczak, Paweł Zawistowski   •   Aktualizacja: 2 grudnia 2020 r.

Konto dla młodzieży można otworzyć w większości polskich banków nawet jeśli nie osiągnęło się jeszcze pełnoletniości. Jaka jest minimalna granica wieku, która upoważnia do otwarcia konta bankowego?

13 lat – wiek, który pozwala Ci mieć swoje konto

Swoje własne konto bankowe możesz posiadać od momentu, gdy skończysz 13 lat. Wtedy osiągasz ograniczoną zdolność do czynności prawnych – tak nazywa się formalnie możliwość do zarządzania pieniędzmi, ale po wcześniejszej zgodzie przedstawiciela ustawowego (czyli rodzica lub opiekuna prawnego). Wiąże się to z tym, że od tego momentu możesz posiadać swoje własne konto bankowe, za zgodą rodziców.

Pełną zdolność do czynności prawnych, a co za tym idzie, nieograniczoną niczym możliwość zaciągania zobowiązań i podpisywania umów zyskujesz stając się pełnoletnim, w wieku 18 lat. Wtedy możesz zupełnie samodzielnie otwierać konto w banku i podpisywać inne dokumenty (jak na przykład umowę z operatorem komórkowym – czyli możesz mieć telefon już „na siebie”).

Szukasz swojego pierwszego rachunku? Sprawdź Konto Przekorzystne dla Młodych w Pekao SA »

Czy mogę mieć konto mając mniej, niż 13 lat?

Wielu nastolatków kończąc 13 lat decyduje się na otwarcie Konta Przekorzystnego dla Młodych. Wynikać to może z faktu, że jako drugi największy bank w Polsce, Pekao SA ma bardzo dużą liczbę oddziałów, nawet w mniejszych miejscowościach. Przed uzyskaniem pełnoletności, w celu założenia konta trzeba udać się z rodzicem do placówki, jeśli rodzic nie ma konta w Pekao SA. Jeśli ma, może otworzyć rachunek dla Ciebie z poziomu swojej bankowości internetowej. A osoby, które ukończyły 18 rok życia, założą konto bez wychodzenia z domu przez wniosek o Konto Przekorzystne na stronie banku.

Jeśli nie masz jeszcze 13 lat, a chcesz posiadać konto bankowe, możesz je mieć, jednak będzie to rachunek stanowiący „część” konta Twojego rodzica. Twój tata, mama lub inna osoba, która sprawuje nad Tobą opiekę, będzie miała pełną kontrolę nad pieniędzmi znajdującymi się na tym rachunku. Niektóre banki oferują konta dla dzieci poniżej 13 lat, nazywając je najczęściej rachunkami „junior”. Posiadanie konta tego typu stanowi pierwszy, istotny krok w edukacji finansowej młodego człowieka.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.

Słownik pojęć

Obligacje Skarbu Państwa

- papiery wartościowe emitowane przez rząd (reprezentuje go minister finansów), w celu pokrycia bieżących braków w budżecie lub spłaty wcześniejszego zadłużenia. W uproszczeniu to dokument, który świadczy o tym, że „pożyczyłeś” państwu pieniądze, na określony czas i na określony procent.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!