Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Jak przekonać rodziców do konta bankowego

Krzysztof Gibek, Jan Boniecki   •   Aktualizacja: 12 października 2021 r.

Chcesz mieć własne konto, ale Twoi rodzice lub opiekunowie nie chcą się na nie zgodzić? Pomożemy Ci – przeczytaj jakich argumentów możesz użyć, żeby ich przekonać do założenia konta młodzieżowego.

Jak przekonać rodziców do konta bankowego

Bezpieczeństwo pieniędzy

Mając konto bankowe i trzymając na nim swoje pieniądze, zapewniasz sobie bezpieczeństwo gdy wyjeżdżasz na zieloną szkołę, na obóz, czy gdy wychodzisz na imprezę. Nikt nie okradnie Cię z pieniędzy, nie musisz się martwić, że zgubisz całą kwotę, którą akurat masz ze sobą. Możesz płacić kartą oraz wypłacać z bankomatu niewielkie kwoty potrzebne na bieżące wydatki. Dzięki aplikacji mobilnej możesz przelewać pieniądze Blikiem oraz w bezpieczny sposób podpiąć kartę (nie musisz już jej nosić ze sobą), co umożliwi Ci płacenie telefonem w sklepie.

Wiedza na temat finansów

Poziom wiedzy Polaków na tematy związane z pieniędzmi jest niewielki – dlatego tak ważne jest, aby zdobywać ją samodzielnie, już od młodych lat poznawać wszystko, co wiąże się z finansami. Posiadając własne konto uczysz się w praktyce korzystać z tego, co oferuje bank, a przede wszystkim rozumieć co oznacza mały druk i gwiazdki w reklamach.

Lekcja odpowiedzialności

Własne konto to również odpowiedzialność za pieniądze, które powierzają Ci rodzice. To, jak je wydasz, będzie zależało od Ciebie. Dla Twoich rodziców bardzo ważną sprawą jest to, aby Twoje postępowanie było rozsądne i odpowiedzialne. Cóż może sprzyjać temu lepiej, niż samodzielne dysponowanie pieniędzmi mając kilkanaście lat? Planowanie wydatków to cecha, którą najlepiej wykształcić przez praktyczną naukę.

Oszczędności

Posiadanie konta sprzyja również oszczędzaniu – jeśli uda Ci się wydać mniej, możesz odkładać pieniądze na swoje cele i małe marzenia. Zdecydowanie lepiej robić to na koncie bankowym, niż do glinianej świnki skarbonki. Gdy będziesz posiadać swoje konto osobiste, łatwo możesz otworzyć rachunek oszczędnościowy – na który wpłacać będziesz dodatkowe pieniądze, a bank co miesiąc dopisze Ci odsetki, nie pobierając przy tym żadnej opłaty za prowadzenie rachunku. Co więcej, nowe rozwiązania bankowe, takie jak cele oszczędnościowe czy automatyczne oszczędzanie sprawią, że gromadzenie dodatkowych pieniędzy będzie szło jeszcze sprawniej.

Większa kontrola nad wydatkami

Jeśli rodzice są wobec Ciebie nieufni i twierdzą, że wydajesz pieniądze „na głupoty”, użyj argumentu, że konto bankowe pomaga zwiększyć kontrolę nad wydatkami. Nie mając konta i dysponując gotówką, nie zawsze pamiętasz na co i gdzie rozeszły się Twoje pieniądze. Płatności kartą, telefonem lub wypłaty pieniędzy z bankomatu są zapisywane w historii rachunku, przez co w każdej chwili możesz do nich wrócić.

Zdobywanie nowych umiejętności

Wykonywanie przelewów, aktywacja karty, dodawanie odbiorców zaufanych, korzystanie z aplikacji mobilnej, płatności w internecie – to tylko niektóre rzeczy, które będziesz robić korzystając ze swojego konta młodzieżowego. To praktyczne umiejętności, które w swoim życiu wykorzystasz jeszcze nie raz. Im wcześniej je nabędziesz, tym sprawniej będziesz poruszać się w świecie bankowości w przyszłości.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli nie chcesz lub nie potrafisz samodzielnie przekonać rodziców, możesz odesłać ich na naszą stronę – napisaliśmy artykuł specjalnie dla nich. Jeśli go przeczytają, nie będą mieć wątpliwości, że powinieneś, lub powinnaś, posiadać swoje konto w banku. Odeślij ich do artykułu Dla rodziców: Czy nastolatek powinien mieć konto bankowe.

Krzysztof Gibek
Absolwent socjologii, zaangażowany w tematykę finansów i giełdy, z doświadczeniem w pracy w bankowości. Od ponad 10 lat analizuje produkty finansowe dla młodzieży i studentów, a od ponad 7 lat dzieli się swoją wiedzą na łamach serwisu KontoMłodzieżowe.com.