Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Konto Samodzielniaka – nowe konto młodzieżowe w BNP Paribas

Mateusz Skrzypczak   •   03 grudnia 2020 r.

Pod koniec listopada Bank BNP Paribas powiększył ofertę rachunków o Konto Samodzielniaka – rachunek wyłącznie dla młodzieży do 18 roku życia. Trzeba przyznać, że konto jest całkiem dobre (czyli tanie), a największy kłopot to jego założenie.

Nasza ocena

8 na 10

Miejsce nr 6 w naszym rankingu kont młodzieżowych ›

Najważniejsze cechy

  • Konto i karta za darmo bez dodatkowych warunków
  • Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
  • 5 zł za wypłaty Blikiem w bankomatach poza oddziałami banku
  • Brak możliwości założenia konta online

Ile kosztuje Konto Samodzielniaka?

Otwarcie i prowadzenie konta oraz wydanie i obsługa karty debetowej „Karta do Dorosłości” są darmowe. Darmowe są oczywiście przelewy przez internet i aplikację, choć przelewy ekspresowe kosztują 5 zł/szt.

Posiadacz Konta Samodzielniaka może też wypłacać gotówkę za darmo ze wszystkich bankomatów w Polsce, a także za granicą w krajach EOG w Euro i w bankomatach Grupy BNP i Global Alliance za granicą. Niestety trzeba zwrócić uwagę na małą pułapkę – wypłaty BLIK-iem w bankomatach, które nie są zlokalizowane w oddziałach banku, są obciążone prowizją 5 zł! To o tyle dziwne, że zazwyczaj w innych bankach to właśnie korzystanie z BLIK-a umożliwia darmowe wypłaty gotówki z większej ilości bankomatów niż w przypadku karty debetowej.

Oprócz Blika, w BNP Paribas można korzystać również z Apple Pay i Google Pay.

Jak założyć Konto Samodzielniaka?

Konta niestety nie da się założyć online. Trzeba udać się z rodzicem lub przedstawicielem ustawowym do oddziału banku, a do tego rodzic lub przedstawiciel muszą również posiadać lub założyć konto osobiste w BNP Paribas. To największy minus nowego rachunku.

Konto Samodzielniaka jest na 6 miejscu w naszym rankingu kont młodzieżowych. Zapraszamy do jego lektury, jeśli chcesz porównać inne konta dla młodzieży oferowane w polskich bankach.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.