Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Mastercard Bezcenne Chwile, czyli jak zbierać punkty za płatności kartą

Redakcja   •   25 listopada 2022 r.

Bezcenne Chwile (dawniej Priceless Specials) to program lojalnościowy stworzony przez operatora kart płatniczych Mastercard. Posługując się kartą tej firmy zbierasz punkty, które następnie możesz wymienić na nagrody z ośmiu kategorii. Co można zyskać, jak dołączyć do programu i jak szybciej zbierać punkty?

Jak dołączyć do programu

Żeby móc dołączyć do programu i gromadzić punkty, musisz posiadać kartę Mastercard, wydaną przez jeden z banków-partnerów operatora, którymi aktualnie są: Alior Bank, Bank Pekao SA, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Velo Bank, Grupa BPS (Banki Spółdzielcze), mBank, Bank Millennium, PKO BP, Bank Pocztowy, Santander, SGB (Spółdzielcza Grupa Bankowa).

Następnie trzeba zarejestrować się na stronie programu (https://bezcennechwile.mastercard.pl/) upewniając się wcześniej, czy nasza karta na pewno może zostać dodana. Aby to zrobić, należy wpisać pierwsze osiem cyfr numeru swojej karty i kliknąć „sprawdź” w narzędziu dostępnym na stronie głównej. Z czego to wynika? Zdarza się, że niektóre rodzaje kart wydanych przez wspomniane wyżej banki są wyłączone z programu; jest to jednak rzadka sytuacja i wszystkie najpopularniejsze plastiki pozwalają na zbieranie bonusowych punktów.

Klikając „zarejestruj się” przejdziesz do weryfikacji (trzeba podać kolejne cyfry numeru karty, datę urodzenia i zaakceptować regulamin). Proces dodania karty do programu możesz także przeprowadzić z poziomu bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, wchodząc w szczegóły Twojej karty i włączając program Mastercard Bezcenne Chwile lub Priceless Specials (to jego używana dawniej nazwa). Po otwarciu konta uczestnika masz dostęp do panelu, w którym śledzisz liczbę punktów i wybierasz nagrody. Jeśli masz więcej kart Mastercard, musisz zarejestrować je oddzielnie.

Jak zdobywać nagrody

Wybór nagrody polega na przeglądnięciu dostępnych bonusów i określeniu jednej kategorii tematycznej, które określane są jako „życiowe pasje”. Obecnie znajdziemy wśród nich:

  • Film i kultura
  • Kulinaria
  • Muzyka
  • Podróże
  • Pomaganie
  • Rozrywka
  • Sport
  • Zakupy

Na co konkretnie można zbierać punkty? Na przykład na vouchery do Empiku, Decathlonu, Euro RTV AGD, bilety do kina, talony na paliwo, subskrypcje do serwisów z filmami i muzyką.

Teraz pozostaje już tylko zbierać punkty na realizację celu, a przelicznik (na dzień powstania artykułu) jest następujący:

  • 5 zł za zakupy u partnerów programu (o tym poniżej) – od 2 do 8 punktów
  • 50 zł za zakupy w pozostałych sklepach – 1 punkt.

Partnerzy programu

Bardzo wyraźnie widać, że jest ogromna różnica w „punktowaniu” transakcji dokonanych u firm partnerskich, a pozostałymi miejscami. Warto więc sprawdzać aktualną listę (https://bezcennechwile.mastercard.pl/partnerzy) na której znajdziemy ponad 80 firm (w tym np. Carrefour, Allegro, Empik, Decathlon, Circle K), również takich, w których i tak kupujemy na co dzień. Po kliknięciu w logo wyświetli się informacja, jaki przelicznik jest stosowany (np. w Carrefour 5 zł = 2 pkt, Cinema City 5 zł = 8 pkt). To właśnie transakcje u partnerów czynią program Bezcenne Chwile tak atrakcyjnym, bo bez „przyspieszenia” zbieranie punktów zajęłoby wieki.

Ważne! Każdy punkt w programie jest ważny przez 3 lata od dnia jego zdobycia.

Warto pamiętać, że niektóre sklepy/firmy są w ogóle wyłączone z programu (np. bukmacherzy, drogerie, sklepy z alkoholem, lotto itp.), ale to standard w przypadku premiowania transakcji kartami. Poniżej znajdziesz grafikę z logo firm, które są obecnie partnerami programu Bezcenne Chwile.

Czy to się opłaca?

Jeśli chcemy zdobyć na przykład 50-złotowy voucher do sklepu, który jest warty 3400 punktów, łatwo policzyć, że zbieranie punktów w transakcjach bez premii (czyli nie w sklepach partnerskich) mija się z celem. Jeśli jednak będziemy punktować z bonusem, gdzie wydane 5 zł to np. 8 punktów, nasz cel jest znacznie bliższy realizacji.

Dużą wartością programu jest to, że nie wymaga od nas podejmowania żadnych dodatkowych działań (oprócz rejestracji i wyboru celu), a samo zbieranie punktów przebiega w sposób automatyczny. Naszym zadaniem może być co najwyżej zerknięcie na listę partnerów, żeby wiedzieć, gdzie zyskamy więcej. Jeśli nie traktujemy tej akcji jako wyścig na wydawanie, a zbieramy punkty przy okazji codziennych wydatków, będzie to czysty zysk.

Jednak tym, co sprawia, że atrakcyjność Bezcennych Chwil znacznie rośnie, są bonusy, które regularnie pojawiają się w ofertach banków.

Mastercard Bezcenne Chwile w Pekao SA

Bank Pekao co jakiś czas organizuje promocje, w ramach których za założenie rachunku można zyskać 4000 albo nawet 8000 punktów, co daje realne przełożenie na nagrody, już na samym wstępie, bez wydawania ani grosza. Można to więc traktować jako dobry start jeśli chcemy zdobyć nagrody o większej wartości lub od razu zrealizować bonus, np. na dwa 50-złotowe vouchery.

Do tego w ramach akcji „Zbieraj do 5 razy więcej punktów z Bankiem Pekao S.A.” można zyskać bonusowy mnożnik (w zależności od rodzaju karty; kredytówka jest najbardziej premiowana) za transakcje, przyspieszając tym samym gromadzenie punktów.

Informacji o bieżących promocjach szukaj na stronie Konta Przekorzystnego.

Co z niepełnoletnimi?

Niestety, regulamin programu Mastercard Bezcenne Chwile zawiera informację o tym, że młodzież musi poczekać do skończenia 18 lat, aby do niego dołączyć:

Uczestnikiem może być tylko osoba pełnoletnia, chyba że szczególne warunki obowiązujące dla danej Instytucji Finansowej pozwalają na przystąpienie do Programu przez osobę niepełnoletnią.

Co prawda mamy w tym zapisie furtkę, która mówi, że bank może dopuścić młodzież przed pełnoletnością do programu, jednak trudno znaleźć taki, który faktycznie to robi.