Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Co to jest karta zbliżeniowa

Paweł Zawistowski   •   14 lutego 2014 r.

Karta zbliżeniowa to karta płatnicza (najczęściej debetowa, wydawana do rachunków osobistych), która posiada wbudowany mechanizm pozwalający na dokonywanie płatności poprzez styk karty z terminalem płatniczym. W przypadku karty zbliżeniowej nie jest konieczne wkładanie jej do czytnika i podawanie kodu – dla transakcji poniżej 50 zł. Transakcje powyżej tej kwoty muszą być autoryzowane PIN-em.

Karta debetowa a kredytowa

Jak przebiega płatność?

Gdy kasjer poda Ci kwotę, którą masz zapłacić, poinformuj go, że chcesz zapłacić zbliżeniowo. Wtedy uruchomi odpowiednią funkcję terminala płatniczego, na który pojawi się komunikat „zbliż kartę”. Po kilku (dwóch, trzech) sekundach terminal wydaje charakterystyczny dźwięk (piknięcie) i sygnalizuje powodzenie płatności zaświeceniem zielonej diody. Cała transakcja trwa znacznie krócej, niż z wstukiwaniem PIN-u.

Jak rozpoznać kartę zbliżeniową?

Na polskim rynku zdecydowanie najbardziej powszechne są karty dwóch firm: MasterCard i Visa. Obie opracowały funkcjonalność zbliżeniową, która w przypadku MasterCard nazywa się PayPass, a w przypadku Visy: payWave. Jak wygląda karta zbliżeniowa? Oprócz jednej z dwóch wspomnianych nazw, znajdziesz na niej również symbol płatności zbliżeniowych (podobny do symbolu WiFi).

Czy da się zablokować płatności zbliżeniowe?

Jeśli posiadasz kartę zbliżeniową nie jesteś zmuszony dokonywać płatności w sposób bezstykowy. Zawsze masz wybór pomiędzy tradycyjną płatnością z PIN-em, a zbliżeniową. Niektóre banki umożliwiają całkowite wyłączenie funkcjonalności zbliżeniowej, jednak najczęściej nie można tego zrobić samodzielnie z poziomu bankowości internetowej, a konieczny jest kontakt z doradcą.