Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Co to jest karta zbliżeniowa

Mateusz Skrzypczak   •   28 października 2021 r.

Karta zbliżeniowa to karta płatnicza, która oprócz chipa posiada wbudowany mechanizm (antenę) pozwalający na dokonywanie płatności poprzez styk karty z terminalem płatniczym. W przypadku karty zbliżeniowej nie jest konieczne wkładanie jej do czytnika i podawanie kodu – dla transakcji poniżej 100 zł. Transakcje powyżej tej kwoty muszą być autoryzowane PIN-em.

Karta debetowa a kredytowa

Jak rozpoznać kartę zbliżeniową?

Na polskim rynku zdecydowanie najbardziej powszechne są karty dwóch firm: MasterCard i Visa. Obie opracowały funkcjonalność zbliżeniową, która w przypadku MasterCard nazywa się PayPass, a w przypadku Visy: payWave. Jak wygląda karta zbliżeniowa? Oprócz jednej z dwóch wspomnianych nazw, znajdziesz na niej również symbol płatności zbliżeniowych (podobny do symbolu WiFi).

Czym karta zbliżeniowa różni się od zwykłej?

Kartą zbliżeniową możesz płacić również w tradycyjny sposób, poprzez włożenie jej do terminala, gdzie następuje odczyt danych z chipa. Możesz również płacić nią w internecie i wypłacać z bankomatów – jednym słowem, jej funkcje są dokładnie takie same, jak w przypadku karty bez modułu zbliżeniowego. Ponadto, zdecydowana większość kart, które obecnie są wydawane przez banki do rachunków, są kartami zbliżeniowymi.

Jak przebiega płatność?

Gdy kasjer poda Ci kwotę, standardowo poinformuj go, że chcesz zapłacić kartą. Praktycznie wszystkie terminale płatnicze w naszym kraju obsługują płatności zbliżeniowe. Zbliż kartę w miejsce oznaczone na terminalu (najczęściej w górnej części, nad wyświetlaczem, rzadziej po boku klawiatury). Po kilku (dwóch, trzech) sekundach terminal wydaje charakterystyczny dźwięk (piknięcie) i sygnalizuje powodzenie płatności. Cała transakcja trwa znacznie krócej, niż z wstukiwaniem PIN-u.

Pierwsza płatność kartą zbliżeniową

Jeśli dopiero odebrałeś swoją kartę, konieczna będzie jej aktywacja. Można to zrobić w systemie bankowości internetowej; wtedy też zostanie włączona funkcja zbliżeniowa. Ale uwaga! Pierwsza transakcja kartą zbliżeniową w sklepie będzie musiała zostać wykonana w tradycyjny sposób, czyli poprzez odczytanie danych z chipa (musisz włożyć ją do terminala płatniczego) i z podaniem kodu PIN. Każda kolejna może być już wykonywana bezstykowo.

Bezpieczeństwo transakcji kartą zbliżeniową

Podstawową zaletą kart zbliżeniowych jest to, że płatności są szybkie i wygodne. Nie bez znaczenia jest fakt, że karta cały czas jest w Twoich rękach, co ogranicza ryzyko podglądnięcia znajdujących się na niej danych, czy próby jej skopiowania. Banki ustalają dzienną liczbę transakcji zbliżeniowych, która może zostać wykonana daną kartą. Limit ten można zmienić w bankowości internetowej, a jest wprowadzony po to, żeby ochronić klientów przed wyczyszczeniem konta przez złodzieja (np. w przypadku kradzieży czy zgubienia karty).

Ponadto nie zdziw się, jeśli pomimo zwiększenia limitu kwoty płatności, dla której nie jest potrzebne podawanie PIN-u (obecnie do 100 zł), na terminalu jednak wyświetli się komunikat „Podaj kod PIN”. Dlaczego? To również związane jest z kwestiami bezpieczeństwa: co określoną kwotę lub liczbę transakcji zbliżeniowych bez kodu, konieczne jest wprowadzenie PIN-u.

Czy da się zablokować płatności zbliżeniowe?

Jeśli posiadasz kartę zbliżeniową i nie chcesz korzystać z jej funkcji, nie jesteś zmuszony dokonywać płatności w sposób bezstykowy. Zawsze masz wybór pomiędzy tradycyjną płatnością z PIN-em, a zbliżeniową. Niektóre banki umożliwiają całkowite wyłączenie funkcjonalności zbliżeniowej, jednak najczęściej nie można tego zrobić samodzielnie z poziomu bankowości internetowej, a konieczny jest kontakt z doradcą. Jeśli jednak posługujesz się kartą w sposób odpowiedzialny, zwracając uwagę na kwestie bezpieczeństwa, płatności zbliżeniowe pozwolą Ci zaoszczędzić czas przy sklepowej kasie.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.

Słownik pojęć

Obligacje Skarbu Państwa

- papiery wartościowe emitowane przez rząd (reprezentuje go minister finansów), w celu pokrycia bieżących braków w budżecie lub spłaty wcześniejszego zadłużenia. W uproszczeniu to dokument, który świadczy o tym, że „pożyczyłeś” państwu pieniądze, na określony czas i na określony procent.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!