Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Wpłatomat – co to jest i do czego służy

A.Oborska   •   10 lutego 2014 r.

Samoobsługowe urządzenia do wpłaty pieniędzy przede wszystkim oszczędzają nam czekania w długich kolejkach. Możemy o każdej porze dnia i nocy wpłacić gotówkę na swoje konto, zwłaszcza jeśli nasz bank nie posiada swojej siedziby – jak na przykład mBank, czy Alior Sync. Ale czy można ufać, że urządzenie nie ulegnie awarii i nie „zje” naszych pieniędzy, a na koncie pozostanie ta sama kwota co przed wpłatą?

Jak to działa?

Wpłatomat jest urządzeniem, dzięki któremu możemy dokonać wpłaty gotówki na swoje konto bankowe. Aby wpłacić banknoty, należy włożyć kartę płatniczą do urządzenia, podobnie jak w przypadku bankomatów, wpisać numer PIN i położyć gotówkę na podajnik do specjalnej szczeliny. Pieniądze są liczone, a następnie na ekranie wyświetla się potwierdzenie włożonej do wpłatomatu kwoty. Środki na koncie pojawiają się praktycznie natychmiast. Należy pamiętać, o tym, aby po całej transakcji zabrać wydruk potwierdzający jej dokonanie.

Pewnym utrudnieniem może być fakt, że wpłatomaty mogą nie przyjąć od nas gotówki, która jest pozaginana lub zniszczona. Sama liczba banknotów, które możemy wpłacić jednorazowo też jest ograniczona, może to być maksymalnie około 20 do 30 banknotów, w zależności od urządzenia i banku.

„Zjadło moje pieniądze?”

Co zrobić w przypadku kiedy wpłatomat zostanie zablokowany podczas transakcji i wpłata nie zostanie zaksięgowana? To samo, co w przypadku „zjedzenia” naszej karty do konta przez bankomat. Dzwonimy do oddziału swojego banku i informujemy ich o zaistniałej sytuacji. Niestety proces odzyskania pieniędzy nie będzie natychmiastowy, ponieważ bank będzie musiał ustalić czy rzeczywiście kwota jaką podaliśmy do wpłaty zgadzała się z rzeczywistością. Jednak po dopełnieniu wszystkich formalności pieniądze znajdą się z powrotem na koncie.

Dla kogo?

Zainteresowanie tą formą wpłaty gotówki na koto wciąż rośnie i coraz więcej ludzi korzysta z wpłatomatów. Dzięki nim oszczędzamy czas i zamiast stać w kolejce do bankowej kasy, możemy w szybki sposób, unikając kolejek, zasilić swoje konto gotówką. Urządzenia oferują także inne opcje, poza wpłatą pieniędzy. Podobnie jak za pomocą bankomatów, możemy na przykład sprawdzić saldo na koncie.

Czy warto używać wpłatomatów?

Wszystkim, którzy mają obawy przed korzystaniem z samoobsługowych urządzeń do wpłaty pieniędzy, proponuję zrobić pierwszą, testową wpłatę. Weź ze sobą kartę, banknot 10 lub 20-złotowy, znajdź najbliższy wpłatomat i wpłać pieniądze na swoje konto. Być może to pomoże Ci przezwyciężyć obawy i zobaczyć, że korzystanie z tego urządzenia wcale nie jest trudne! Jeśli uznasz, że samodzielne wpłacanie gotówki na konto Ci odpowiada, zaoszczędzisz w przyszłości mnóstwo czasu, który zostałby zmarnowany na czekanie w bankowej kolejce.

Przeczytaj również