Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

22% Polaków nadal nie ma konta w banku – czego boją się młodzi ludzie?

Redakcja   •   Aktualizacja: 13 lutego 2017 r.

Polska, zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej, zobowiązała się do tego, by banki i SKOK-i w swojej ofercie posiadały dostępne dla wszystkich darmowe albo bardzo tanie konta. Taki zapis w ustawie miał na celu zachęcenie ludzi, szczególnie tych, którzy dopiero zaczynają swoje dorosłe życie, do założenia konta w banku i wykonywania operacji finansowych przez internet.

Nowelizacja ustawy o rachunkach bankowych weszła w życie 8 lutego 2017 r. Nie oznacza to jednak, że każdy bank już teraz oferuje takie konto, na przygotowanie odpowiedniej oferty banki mają bowiem aż 18 miesięcy. Po upływie tego czasu, brak darmowego rachunku skutkować będzie nałożeniem kary finansowej przez nadzór bankowy.

Bezpłatne konta co prawda funkcjonują w prawie wszystkich bankach w Polsce, jednak nie zawsze są one w 100% zgodne z dyrektywą unijną, która precyzyjnie określa, które operacje muszą być bezpłatne – nie chodzi wyłącznie o niepobieranie opłaty za prowadzenie rachunku.

Poziom ubankowienia w Polsce

Z informacji uzyskanych z raportu Global Findex, który został przygotowany na zlecenie Banku Światowego w 2014 roku, wynika że Polska znajduje się w czołówce krajów z najwyższym odsetkiem osób bez dostępu do konta. Na równi z Polską znalazły się Chiny, a za nami znalazły się takie kraje jak Ukraina czy Bułgaria oraz inne, mniej zaawansowane gospodarczo.

I choć ubankowienie polskiego społeczeństwa stopniowo rośnie, to jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w 2015 roku aż 22% Polaków, którzy ukończyli 15 rok życia, nie posiadało konta bankowego.

Czego boją się Polacy?

Dlaczego młodzi ludzie, dla których świat nowoczesnych technologii nie ma tajemnic odsuwają moment założenia konta w banku, choć te mają im do zaproponowania preferencyjne warunki? Wydaje się, że wynika to z faktu, że brak w naszym kraju wystarczającej edukacji finansowej. Młodzi ludzie powielają zachowania swoich rodziców, którzy nie motywują ich do podjęcia decyzji o założeniu własnego konta w banku.

We wspomnianych wcześniej badaniach NBP, poszczególnym osobom, które nie posiadają konta, zadano pytanie, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Najczęstszą odpowiedzią udzielaną przez młodych ludzi był brak potrzeby otwierania konta, spowodowany brakiem pracy lub brakiem dużych oszczędności.

Czy wprowadzone zmiany sprawią, że większa ilość osób założy konto w banku? Specjaliści NBP twierdzą, że jest istnieje szansa, że proces zakładania kont przyspieszy. Jednak nikt nie ma wątpliwości, że potrzebne są nie tylko zmiany w opłatach, ale także zwiększenie promocji usług bankowych wśród młodych ludzi. Dobrze również, by w szkołach pojawiły się zajęcia, które podkreśliłyby zalety posiadania konta oszczędnościowego.

Przeczytaj interesujący artykuł na temat poziomu ubankowienia w Polsce na stronach tygodnika Polityka

Słownik pojęć

Indeks giełdowy

- średnia kursów spółek giełdowych, grupująca je według określonych kategorii (np. Indeks WIG – skupia wszystkie spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych, mWIG40 –  jedynie 40 średnich spółek). Zmiany wartości indeksu pozwalają określić panujący na giełdzie trend – wzrosty lub spadki.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!