Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Czy warto mieć konto bankowe i ile trzeba mieć pieniędzy, żeby je założyć

Redakcja   •   06 czerwca 2016 r.

Znaczna większość banków w Polsce ma w swojej ofercie konto dla młodzieży. Zasady funkcjonowania takich kont nie różnią się szczególnie od zasad obowiązujących przy prowadzeniu konta bankowego dla dorosłych. Jak każdy produkt finansowy mają swoje wady i zalety, jednak młodzi ludzie dzięki takiemu rozwiązaniu uczą się racjonalnie gospodarować swoim kieszonkowym i oszczędzać, a ich pieniądze są bezpieczne. Młodzieżowe konto bankowe ułatwia również start w dorosłe życie, gdyż uczy podstawowych zasad ekonomii.

Ile kosztuje założenie konta młodzieżowego i ile trzeba mieć pieniędzy, żeby je otworzyć?

Konta bankowe dla młodych ludzi przeważnie są bezpłatne, a czasem nawet dodatkowo oprocentowane. Co ważne, bank na ogół nie wymaga stałych wpływów na konto młodzieżowe, co sprawia, że jego założenie nie wiąże się z żadnymi uciążliwościami.

Dlaczego jeszcze warto założyć młodzieżowe konto bankowe?

Poza wprowadzeniem młodego człowieka w świat mechanizmów operacji finansowych, młodzieżowe konto bankowe ma również walory czysto praktyczne. Do najważniejszych atutów, takiego rozwiązania można zaliczyć:

  • znaczne ułatwienie aktywności internetowych, takich jak zakupy czy korzystanie z portali aukcyjnych
  • możliwość wykonywania przelewów internetowych do znajomych lub rodziny, opłacania swoich pierwszych rachunków
  • konto bankowe to duże ułatwienie dla tych młodych ludzi, którzy podejmują pierwszą, często sezonową pracę zarobkową, gdyż często pracodawcy wymagają posiadania konta
  • rozwiązanie to świetnie sprawdza się także w przypadku wyjazdów na obozy, kolonie, czy w późniejszym czasie na samodzielne wakacje. Nie trzeba nosić przy sobie gotówki, tylko kartę do bankomatu chronioną PIN-em, którą dodatkowo w przypadku kradzieży czy zgubienia można szybko zastrzec.

Konto bankowe to rozwiązanie, które daje wiele możliwości dotyczących różnych aspektów życia. Zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie, jak również pomaga w oszczędzaniu. I choć nie jest wysoko oprocentowane, to zarówno jego utrzymanie, jak i założenie w większości przypadków nic nie kosztuje.