Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Czy warto mieć konto bankowe będąc nastolatkiem

Krzysztof Gibek   •   Aktualizacja: 11 maja 2020 r.

Posiadanie konta bankowego jest niezbędne w dorosłym życiu, ale nastolatkowi również może przynieść sporo korzyści, a co najważniejsze, dać cenne doświadczenie w korzystaniu z bankowych produktów.

Samodzielnie zarządzasz pieniędzmi

Jeśli otrzymujesz kieszonkowe od rodziców, czemu nie miałbyś dostawać ich na konto? Wtedy w pełni samodzielnie decydujesz o tym, ile i kiedy wydasz, ile pieniędzy potrzebujesz na swoje drobne wydatki, a ile możesz zaoszczędzić. To wielka frajda samodzielnie wydawać pieniądze tak, aby po pewnym czasie uzbierała się dodatkowa suma do spożytkowania na co tylko chcesz.

Zabezpieczasz się przed kradzieżą lub zgubieniem pieniędzy

Posiadając konto dla młodzieży i nosząc przy sobie na co dzień kartę płatniczą, a nie pieniądze w gotówce, jesteś bezpieczniejszy w sytuacji zgubienia portfela oraz w przypadku ewentualnej kradzieży. To szczególnie przydatne na wyjazdach, zielonych szkołach, koloniach i obozach – wtedy z reguły masz przy sobie większą kwotę, na cały wyjazd. Jeśli Twoje pieniądze by zginęły, sprawa robi się poważna.

Posiadając konto bankowe z kartą płatniczą, możesz co parę dni wypłacić z bankomatu potrzebną kwotę – nie musisz mieć wszystkiego przy sobie. A jeśli zaginie karta, wystarczy zadzwonić i poinformować o tym bank. Zostanie zablokowana i nikt nie będzie mógł jej użyć.

Poznajesz funkcjonowanie bankowości internetowej

Korzystanie z bankowości internetowej bardzo ułatwia życie – nie trzeba chodzić do banku, ani stać w długich kolejkach. Komputer, a obecnie także smartfon lub tablet, jest bramą dzięki której mamy dostęp do swoich pieniędzy niezależnie od miejsca i pory dnia. Warto więc nauczyć się korzystać z konta bankowego przez internet, a najłatwiej zrobić to w praktyce, już po otwarciu rachunku. To umiejętność która na pewno przyda Ci się również w późniejszych latach.

Korzystasz z bankowych aplikacji na smartfony

Mobilne aplikacje bankowe zdobywają w Polsce coraz większą liczbę użytkowników. Nic dziwnego – dzięki nim możesz dosłownie w każdej chwili zrobić przelew, doładować konto w telefonie, czy sprawdzić, ile pieniędzy Ci zostało – wystarczy, że masz smartfon z dostępem do internetu. Kolejne banki wypuszczają też swoje programy rabatowe w formie aplikacji właśnie. Warto z nich korzystać, ponieważ mobilna bankowość jest nie tylko modna, ale i wygodna.

Płacisz mobilnie – smartfonem  – i zapominasz o portfelu

Obecnie prawie wszystkie banki umożliwiają płatności mobilne, czyli za pośrednictwem telefonu. Wystarczy do tego aplikacja bankowa, lub wbudowana aplikacja jak np. Wallet na iPhonie. To kolejny szereg ułatwień: nie musisz nosić ze sobą karty (ani w ogóle portfela), a za pomocą BLIK-a możesz wypłacać pieniądze z bankomatów, wykonywać przelewy znajomym na numer telefonu, lub wysyłać prośby o przelew.

Płacisz błyskawicznie za zakupy w sieci

Posiadając konto bankowe możesz samodzielnie i błyskawicznie płacić za zakupy w sklepach internetowych, na Allegro i innych serwisach, z których korzystasz. Dzięki płatnościom natychmiastowym, oferowanym we współpracy z bankami przez Przelewy24, PayU, DotPay czy Tpay, sprzedający otrzyma Twoją wpłatę kilka minut po transakcji, a Ty dzięki temu szybciej otrzymasz zamówiony produkt.

Doładowujesz telefon kilkoma kliknięciami

Konto w banku pozwala Ci również doładować telefon nie wstając od komputera lub nie wypuszczając z rąk smartfona. Wystarczy, że zalogujesz się do bankowości internetowej i wybierzesz opcję „doładuj telefon”, podasz numer, kwotę i operatora. Telefon zostanie błyskawicznie zasilony środkami z Twojego konta (bez dodatkowych kosztów).

Korzystasz ze zniżek i rabatów

Wybierając odpowiednie konto młodzieżowe będziesz mógł nie tylko oszczędzać, wykonywać przelewy, czy doładowywać telefon, ale również korzystać ze specjalnych promocji i rabatów. Wiele banków posiada programy rabatowe, dzięki którym płacąc kartą, na przykład w pizzerii, czy KFC możesz zapłacić mniej nawet o połowę. Dostępne są też aplikacje na smartfony, które umożliwiają skorzystanie ze zniżek do znanych, sieciowych sklepów odzieżowych, księgarni i innych sieci handlowych.

Zdobywasz wiedzę na temat finansów

Co to jest oprocentowanie rachunku? Czy za korzystanie z karty pobierana jest opłata? Na te i wiele innych pytań poznasz odpowiedź już po krótkim okresie korzystania z własnego konta. Wiedzę najlepiej zdobywa się w praktyce, a własne konto młodzieżowe to pierwszy krok w tym kierunku. Dzięki temu, gdy już osiągniesz pełnoletniość będziesz bez problemów poruszać się wśród zwrotów i wyrażeń używanych przez banki, a co najważniejsze, będziesz rozumieć kwestie finansowe (czego niestety wiele starszych osób nie potrafi).

Jak wybrać odpowiednie konto dla siebie?

Wybór pierwszego konta bankowego może sprawiać trudność – nie ma w tym nic dziwnego. Pamiętaj, że nie należy kierować się wyłącznie reklamami, a warto sprawdzić, jakie szczegóły kryją się w danej ofercie. Nie jesteś zdany sam na siebie – w naszym serwisie znajdziesz kompletne porównanie kont bankowych dla osób poniżej 18 lat. Jeśli zdecydujesz, że już czas mieć konto, zajrzyj do artykułu Najlepsze konto młodzieżowe – ranking.

Krzysztof Gibek
Absolwent socjologii, zaangażowany w tematykę finansów i giełdy, z doświadczeniem w pracy w bankowości. Od ponad 10 lat analizuje produkty finansowe dla młodzieży i studentów, a od ponad 7 lat dzieli się swoją wiedzą na łamach serwisu KontoMłodzieżowe.com.