Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Płatności mobilne – jak płacić telefonem i zegarkiem

Krzysztof Gibek   •   02 maja 2022 r.

Żeby zapłacić za zakupy w sklepie czy wypłacić pieniądze z bankomatu wcale nie potrzebujesz mieć przy sobie karty do konta. Płatności mobilne są coraz szerzej dostępne i przestały ograniczać się jedynie do telefonu – możesz płacić również zegarkiem. Sprawdź, jak działa BLIK oraz systemy płatności od Apple, Google, Garmina, Fitbit i Xiaomi.

Płatności telefonem

Płatności telefonem można podzielić na zbliżeniowe (wykorzystujące moduł NFC w urządzeniu) oraz z wykorzystaniem kodu, na którym bazuje system płatności BLIK. Jednak i w Bliku jest już dostępna funkcja zbliżeniowa, stopniowo wprowadzana w aplikacjach kolejnych banków. Jest to jednak dodatkowa opcja i nie oznacza, że kody zostaną przez nią wyparte, bo mają wiele zastosowań poza płatnościami w sklepie.

Płatności Blikiem

BLIK to system płatności stworzony przez polskie banki, a korzystanie z niego polega na generowaniu w aplikacji banku 6-cyfrowego, jednorazowego kodu, który służy do zatwierdzania transakcji. Od niedawna dostępne są również zbliżeniowe płatności Blikiem, które nie wymagają wpisywania kodu, a jedynie przyłożenie odblokowanego telefonu do terminala płatniczego.

Co można zrobić przy użyciu Blika? Płacić w sklepach stacjonarnych (z użyciem kodu lub zbliżeniowo), błyskawicznie opłacać zakupy w sklepach internetowych, wpłacać i wypłacać pieniądze w bankomatach bez karty, robić natychmiastowe przelewy na numer telefonu.

Jak zapłacić Blikiem w sklepie? Zgłoś sprzedawcy chęć zapłaty Blikiem, uruchom na smartfonie apkę mobilną banku i kliknij w logo BLIK, poczekaj aż wyświetli się 6 cyfr, następnie przepisz na klawiaturze terminala wspomniany kod i kliknij zielony przycisk. W aplikacji banku pojawi się prośba o potwierdzenie transakcji. Sprawdź czy kwota podana w aplikacji zgadza się z tą, którą chcesz zapłacić w sklepie i kliknij potwierdzenie transakcji, wpisz PIN mobilny.

Druga opcja, to płatność zbliżeniowa. Jeśli Twój bank udostępnia już płatności zbliżeniowe Blikiem, aktywuj tę opcję w ustawieniach aplikacji mobilnej, włącz funkcję NFC, a także (jeśli jej nie masz) ustaw blokadę telefonu. Następnie, już w sklepie odblokuj telefon i zbliż go do terminala – nie musisz logować się do aplikacji, co więcej, nie musisz mieć nawet dostępu do sieci.

W sklepie internetowym jest jeszcze prościej: wystarczy że wybierzesz logo BLIK w metodach płatności, następnie wygenerujesz kod w smartfonie, potem wpiszesz sześć cyfr na stronie sklepu i potwierdzisz transakcję w aplikacji. Z kolei w bankomacie należy wybrać „wypłatę bez karty”, odpalić aplikację, przepisać kod BLIK na klawiaturze bankomatu, a na koniec zatwierdzić transakcję w telefonie.

To w skrócie, ponieważ wszystkie informacje o Bliku znajdziesz w naszym artykule: Co to jest BLIK i jak z niego korzystać.

Masz ukończone 18 lat? Załóż Konto Przekorzystne dla Młodych ze Skarbonkami do oszczędzania na własne cele, aż 7% na koncie oszczędnościowym i zgarnij 200 zł premii!

NFC, czyli płatności zbliżeniowe

Płatności zbliżeniowe telefonem wykorzystują technologię NFC (near-field communication), czyli komunikację bliskiego zasięgu. Urządzenie wyposażone w antenę NFC może komunikować się z terminalem płatniczym na odległość do 20 centymetrów. I nie są to już tylko telefony, ale cała gama nowych sprzętów, które mamy przy sobie na co dzień, jak na przykład smartwatche i opaski sportowe.

Płatność w technologii NFC jest oparta o aplikację bankową lub wirtualny portfel, stąd nie wymaga instalowania dodatkowych elementów i jest całkowicie niezależna od operatora karty SIM (nie musisz posiadać specjalnej karty SIM, żeby korzystać z tego sposobu płatności).

Apple Pay

Apple Pay to sposób płatności, który jest dostępny na urządzeniach Apple (iPhone’ach, zegarkach Apple Watch, Macach i iPadach). Aby go skonfigurować, należy uruchomić aplikację Wallet i zrobić zdjęcie karty debetowej (lub wpisać jej dane ręcznie). Twój telefon musi mieć również ustawioną blokadę (Face ID, Touch ID lub kod).

Apple Pay jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów płacenia. Podczas zakupów Apple Pay wykorzystuje numer przypisany konkretnemu urządzeniu i unikalny kod transakcji. Dzięki temu numer Twojej karty nie jest przechowywany ani na Twoim urządzeniu, ani na serwerach Apple. W chwili dokonywania płatności Apple nie udostępnia numerów kart sprzedawcom. Gdy płacisz kartą bankową, Apple Pay nie przechowuje informacji o transakcjach, które można byłoby powiązać z osobą dokonującą zakupu.

Z Apple Pay mogą na ten moment korzystać klienci kilkunastu największych polskich banków i użytkownicy fintechów (np. Revolut, Aion, Curve, DiPocket, N26) – mając konto w jednym z nich możesz dodać swoją kartę do aplikacji Wallet na iPhone i bezpiecznie płacić zbliżeniowo telefonem. Jeśli posiadasz urządzenie Apple, przesiądź się na bezpieczne i wygodne płatności oferowane przez tę firmę.

Aby zapłacić w sklepie kliknij dwukrotnie przycisk boczny iPhone’a, a następnie uwierzytelnij się przy użyciu funkcji Face ID lub wprowadź kod; jeśli korzystasz z Touch ID, połóż palec na czujniku. Gdy aplikacja Wallet zostanie w ten sposób uruchomiona, zbliż telefon do terminala płatniczego. Na ekranie pojawi się informacja o powodzeniu płatności.

Google Pay

Na takiej samej zasadzie, jak Apple Pay, działa wirtualny portfel Google Pay (znany dawniej jako Android Pay). Do Google Pay możesz dodać karty debetowe i kredytowe wielu banków i firm współpracujących, a następnie płacić za pomocą wybranej z nich zbliżeniowo smartfonem. Telefon staje się Twoim „portfelem na karty”, których fizycznie nie musisz mieć przy sobie.

Google Pay chroni dane karty dzięki kilku warstwom zabezpieczeń – jest to jedna z najbardziej zaawansowanych infrastruktur ochrony danych na świecie. Poza tym dane karty nie są udostępniane sklepom, co szczególnie ważne w przypadku płatności internetowych.

Jak dodać debetówkę do e-portfela? Uruchom aplikację Google Pay, wybierz opcję dodania karty, zrób jej zdjęcie tak, by mieściła się w ramce wyświetlanej na ekranie (lub wpisz jej dane ręcznie), następnie zweryfikuj tożsamość przez kod SMS albo e-mail.

Płatność w sklepie przebiega w banalny sposób: wybudź telefon, zbliż go do terminala, poczekaj na wyświetlenie się ekranu potwierdzenia. Nie musisz nawet otwierać aplikacji.

Więcej informacji o tym, jak działa Google Pay znajdziesz w filmie:

Garmin Pay

Jeśli korzystasz z zegarka marki Garmin, możesz nim płacić nawet podczas treningu, gdy nie masz przy sobie portfela i telefonu. Smartfon będzie potrzebny jedynie na początku, do skonfigurowania usługi. Ściągnij aplikację Garmin Connect Mobile, po jej uruchomieniu znajdź swój zegarek (opcja „synchronizuj”) i połącz go z aplikacją. W apce wybierz Garmin Pay, utwórz portfel, ustaw do niego 4-cyfrowy kod PIN i dodaj do niego swoją kartę płatniczą (ten proces przebiega analogicznie jak w Apple Pay i Google Pay).

Jak przebiega płatność? Wejdź w menu smartwatcha Garmin i wybierz ikonę portfela, wpisz PIN, a następnie przyłóż zegarek do terminala w sklepie. Wpisanie PIN-u jest niezbędne tylko przy pierwszej płatności w danym dniu, jeśli nie będziesz zdejmować zegarka z ręki i nie będziesz wyłączać monitorowania tętna.

Fitbit Pay

Użytkownicy zegarków Fitbit również mają do dyspozycji możliwość płacenia smartwatchem. Potrzebne do tego jest zainstalowanie na telefonie aplikacji Fitbit, sparowanie urządzenia i wybór portfela (Wallet). Po ustawieniu 4-cyfrowego kodu należy dodać kartę, podając jej numer, datę ważności i kod CVV. Konieczna będzie akceptacja warunków użytkowania oraz potwierdzenie za pomocą kodu weryfikacyjnego przesłanego SMS-em.

Jak zapłacić? Naciśnij i przytrzymaj przycisk z lewej strony zegarka przez 2 sekundy, wpisz PIN chroniący portfel kart, jeśli dodałeś więcej, niż jedną kartę, wybierz tę, którą chcesz zapłacić, a jeśli korzystasz z jednej – zbliż nadgarstek do terminala płatniczego. Zegarek zawibruje, a na ekranie pojawi się komunikat o powodzeniu płatności. Kod PIN trzeba wpisywać raz na 24 godziny (jeśli w tym czasie nie zdejmiesz zegarka lub nie wyłączysz mierzenia tętna).

Podobnie jak w przypadku wcześniej opisanych płatności mobilnych Fitbay nie używa oryginalnego numeru karty, zostaje on zastąpiony cyfrowym odpowiednikiem (tokenem).

Xiaomi Pay

Również Xiaomi wprowadziło swój wirtualny portfel w opasce Mi Smart Band 6 NFC, która działa z kartami wydanymi przez Mastercard. Żeby móc płacić przy jej użyciu, potrzebujesz aplikacji Mi Fit lub Xiaomi Wear. W apce sparuj zegarek ze swoim urządzeniem, wyszukaj opcję Xiaomi Pay, ustaw kod zabezpieczający i wprowadź dane swojej karty. Po akceptacji regulaminów otrzymasz SMS z kodem do autoryzacji.

Jak zapłacić przy użyciu Mi Band? Aktywuj opaskę dotykając ekranu i przesuń ekran w lewo, wprowadź kod PIN (wymagany raz na dobę, pod warunkiem, że nie zdejmujemy zegarka z ręki). Następnie zbliż nadgarstek do terminala i poczekaj na wyświetlenie potwierdzenia płatności.

Jak widać sposób płacenia smartwatchami jest niemal taki sam, niezależnie od tego, czy posiadasz Xiaomi, Garmina czy Fitbit. Praktycznie jedyną różnicą jest to, w jaki sposób wprowadzamy urządzenie w funkcję płacenia (przez wybór ikony portfela, przytrzymanie przycisku lub przesunięcie ekranu w lewo).

Czy warto korzystać z płatności mobilnych?

Płatności smartfonem, a obecnie również zegarkiem, mogą być pomocne w wielu przypadkach, zaczynając od najprostszego, czyli gdy zapomnisz karty, albo gdy akurat wybierasz się pobiegać i nie chcesz mieć ze sobą zbędnych rzeczy. Wygoda takiego rozwiązania jest ogromna.

Jednak jest jeszcze parę powodów, żeby z nich korzystać. Są bezpieczne (znacznie bardziej bezpieczne niż na przykład tradycyjna płatność kartą w internecie, gdzie musimy wpisać jej numer), a do tego wygodne i proste w obsłudze. W jednym miejscu można „zgromadzić” posiadane przez Ciebie karty z różnych banków, bez konieczności fizycznego trzymania ich w portfelu.

Przydatny będzie też BLIK, który pierwotnie był oparty na kodach generowanych w aplikacji mobilnej, a od niedawna wzbogacony został o płatności zbliżeniowe. Dzięki temu rozwiązaniu możesz czasem także oszczędzić, bo karta nie jest potrzebna – możesz więc w ogóle nie posiadać karty do rachunku, a mimo to wypłacać pieniądze z bankomatu i płacić w sklepie tradycyjnym lub internetowym. Co więcej, w większości przypadków wypłaty i płatności Blikiem są zupełnie darmowe (czyli inaczej, niż w przypadku części kart).

Nawet jeśli wolisz płacić zwykłym „plastikiem” wydanym do konta, warto spróbować przynajmniej jednego z najnowszych, opisanych wyżej, sposobów płatności – choćby po to, żeby wiedzieć jaką masz alternatywę w przypadku, gdy akurat nie będziesz mieć karty pod ręką.

Krzysztof Gibek
Absolwent socjologii, zaangażowany w tematykę finansów i giełdy, z doświadczeniem w pracy w bankowości. Od ponad 10 lat analizuje produkty finansowe dla młodzieży i studentów, a od ponad 7 lat dzieli się swoją wiedzą na łamach serwisu KontoMłodzieżowe.com.