Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Jak płacić telefonem? Sposoby płatności mobilnych

Redakcja   •   Aktualizacja: 4 grudnia 2020 r.

Żeby zapłacić za zakupy w sklepie czy wypłacić pieniądze z bankomatu wcale nie potrzebujesz karty do konta. Banki wprowadzają technologie płatności za pomocą smartfona, przy użyciu kilku rozwiązań: HCE, BLIK, Apple Pay i Google Pay. Zobacz, na czym polegają płatności mobilne.

Płatności telefonem

Pobierz aplikację mobilną banku

Żeby móc korzystać z płatności HCE i BLIKA musisz zainstalować aplikację mobilną banku na swoim telefonie. Jeśli jeszcze jej nie posiadasz, znajdziesz ją wpisując nazwę swojego banku w sklepie Google Play lub Apple App Store.

Informację o tym, czy Twój bank oferuje opisywane w tym artykule sposoby płatności znajdziesz w naszym rankingu, w wierszu „płatności mobilne”.

Płatności BLIKIEM

BLIK to system płatności uruchomiony z inicjatywy kilku polskich banków. Technologia ta umożliwia dokonywanie zakupów za pomocą kodów BLIK, które wyświetlają się w aplikacji bankowej i służą do autoryzacji transakcji, pobierając pieniądze z konta bankowego. Dzięki temu nie ma konieczności używania karty płatniczej.

Jeśli posiadasz smartfona oraz konto w jednym z banków zintegrowanych z BLIKIEM (to, które z nich go oferują sprawdzisz w tabeli, w rankingu kont młodzieżowych), możesz dokonywać płatności w sklepach, w internecie oraz wypłacać pieniądze z bankomatu z użyciem kodów BLIK.

Jak zapłacić BLIKIEM w sklepie? Zgłoś sprzedawcy chęć zapłaty BLIKIEM, uruchom na smartfonie apkę mobilną banku i kliknij w logo BLIK, poczekaj aż wyświetli się 6 cyfr, następnie przepisz na klawiaturze terminala wspomniany kod i kliknij zielony przycisk. W aplikacji banku wyświetli się prośba o potwierdzenie transakcji. Sprawdź czy kwota podana w aplikacji zgadza się z tą, którą chcesz zapłacić w sklepie i kliknij potwierdzenie transakcji, wpisz PIN mobilny.

W sklepie internetowym jest jeszcze prościej: wystarczy że wybierzesz logo BLIK w metodach płatności, następnie wygenerujesz kod w smartfonie, potem wpiszesz sześć cyfr na stronie sklepu i potwierdzisz transakcję w aplikacji.

Z kolei w bankomacie należy wybrać „wypłatę bez karty”, odpalić aplikację, przepisać kod BLIK na klawiaturze bankomatu, a na koniec zatwierdzić transakcję w telefonie.

Wszystkie informacje o BLIKU znajdziesz w naszym artykule: Jak korzystać z BLIKA.

Masz ukończone 18 lat? Załóż Konto Przekorzystne dla Młodych w Pekao SA i zgarnij premię!

HCE – płatności zbliżeniowe smartfonem

HCE, czyli skrót od angielskiego terminu Host Card Emulation, to rozwiązanie, jakie wykorzystują banki do przeprowadzania transakcji za pomocą telefonu. W technologii HCE informacje potrzebne do dokonania transakcji znajdują się w chmurze obliczeniowej, czyli na zewnętrznym serwerze, z którym aplikacja łączy się w miarę potrzeby.

Aby z niej skorzystać, trzeba mieć urządzenie z systemem Android w wersji wyższej niż 4.4 i z anteną NFC (wszystkie najpopularniejsze smartfony już ją mają), ściągnąć apkę banku, aktywować w niej moduł HCE (i ustawić PIN dla transakcji powyżej 50 zł), a już podczas transakcji w sklepie, wybudzić telefon i przyłożyć go do terminala płatniczego. Telefon działa więc na takiej samej zasadzie, jak zbliżeniowa karta płatnicza.

W systemie Android konfigurację modułu pozwalającego płacić zbliżeniowo znajdziesz w Ustawieniach > Połączenia > NFC i płatności. Aby płacić zbliżeniowo należy aktywować moduł NFC oraz poniżej opcję „Android Beam”.

Płatność w nowszej technologii NFC jest oparta o aplikację bankową i dostęp do tzw. chmury, stąd nie wymaga instalowania dodatkowych elementów i jest całkowicie niezależna od operatora karty SIM (nie musisz posiadać specjalnej karty SIM, żeby korzystać z tego sposobu płatności). Obecnie możesz z niej korzystać, jeśli posiadasz konto w jednym z następujących banków:

  • Bank Millennium
  • ING Bank
  • Pekao SA
  • PKO BP
  • Santander

Apple Pay

Apple Pay to sposób płatności wykorzystujący opisaną wyżej technologię HCE. Usługa jest dostępna na urządzeniach Apple (iPhone’ach, zegarkach iWatch i iPadach). Aby ją skonfigurować, należy uruchomić aplikację Wallet i zrobić zdjęcie karty debetowej lub kredytowej.

Apple Pay jest jednym najbezpieczniejszych sposobów płacenia. Podczas zakupów Apple Pay wykorzystuje numer przypisany konkretnemu urządzeniu i unikalny kod transakcji. Dzięki temu numer Twojej karty nie jest przechowywany ani na Twoim urządzeniu, ani na serwerach Apple. W chwili dokonywania płatności Apple nie udostępnia numerów kart sprzedawcom. Gdy płacisz kartą bankową, Apple Pay nie przechowuje informacji o transakcjach, które można byłoby powiązać z osobą dokonującą zakupu.

Z Apple Pay mogą korzystać klienci ośmiu polskich banków – mając konto w jednym z nich możesz dodać swoją kartę do aplikacji Wallet na iPhone i bezpiecznie płacić zbliżeniowo telefonem. Nowa usługa błyskawicznie zdobywa nowych użytkowników – jeśli posiadasz urządzenie Apple, przesiądź się na bezpieczne i wygodne płatności oferowane przez tę firmę.

Google Pay

Na takiej samej zasadzie, jak Apple Pay, działa wirtualny portfel Google Pay (znany dawniej jako Android Pay). Do Google Pay możesz dodać karty debetowe i kredytowe wielu współpracujących banków i płacić za pomocą wybranej z nich zbliżeniowo smartfonem. Telefon staje się Twoim „portfelem na karty”, których fizycznie nie musisz mieć przy sobie.

Google Pay chroni dane karty dzięki kilku warstwom zabezpieczeń – jest to jedna z  najbardziej zaawansowanych infrastruktur ochrony danych na świecie. Poza tym dane karty nie są udostępniane sklepom, co szczególnie ważne w przypadku płatnościach internetowych.

Oprócz tego, że Google Pay to szybki i wygodny sposób płacenia, często można skorzystać ze specjalnych rabatów. Aktualne promocje znajdziesz na stronie: https://pay.google.com/intl/pl_pl/about/promotions

Jak działa Google Pay? Zobacz film:

Czy warto płacić telefonem?

Płatności smartfonem mogą być pomocne w wielu przypadkach, zaczynając od najprostszego, czyli gdy zapomnisz karty lub portfela. Jednak jest jeszcze parę powodów, żeby z nich korzystać. Są bezpieczne (znacznie bardziej bezpieczne niż na przykład tradycyjna płatność kartą w internecie, gdzie musimy wpisać jej numer), a do tego wygodne i proste w obsłudze. W jednym miejscu można „zgromadzić” posiadane przez Ciebie karty z różnych banków, bez konieczności fizycznego trzymania ich w portfelu.

Przydatny będzie też BLIK, który nie korzysta z technologii zbliżeniowej HCE, a oparty jest na kodach generowanych w aplikacji mobilnej. Dzięki temu rozwiązaniu możesz czasem także oszczędzić, bo karta nie jest potrzebna – możesz więc w ogóle nie posiadać karty do rachunku, a mimo to wypłacać pieniądze z bankomatu i płacić w sklepie tradycyjnym lub internetowym. Co więcej, w większości przypadków wypłaty i płatności BLIKIEM są zupełnie darmowe (czyli inaczej, niż w przypadku części kart).

Płatności telefonem oferują już niemal wszystkie banki. W czołówce najlepszych kont dla młodzieży od dłuższego czasu znajduje się np. Konto Przekorzystne dla Młodych w Pekao SA. Za pomocą aplikacji PeoPay możesz płacić za pomocą Blika, Apple Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay, a także przelewać pieniądze na numery telefonów znajomych, którzy również korzystają z Blika. Więcej informacji znajdziesz na stronie Konta Przekorzystnego w Pekao SA.

Nawet jeśli wolisz płacić zwykłym „plastikiem” wydanym do konta, warto spróbować przynajmniej jednego z najnowszych sposobów płatności – choćby po to, żeby wiedzieć jaką masz alternatywę w przypadku, gdy nie będziesz mieć karty pod ręką (lub odpukać, gdy ktoś Ci ją ukradnie) albo gdy Visa lub Mastercard będą miały chwilową awarię w obsłudze płatności!

Słownik pojęć

WIG20

- indeks giełdowy, w którego skład wchodzi dwadzieścia największych spółek giełdowych w Polsce. Spółki w tym indeksie nazywane są czasem "blue chips".
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!