Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Płatności zbliżeniowe Blikiem dostępne w PKO BP

Mateusz Skrzypczak   •   29 września 2021 r.

Pierwsi klienci PKO BP mogą już płacić Blikiem zbliżeniowo w sklepach stacjonarnych i punktach usługowych. Nowa funkcja jest udostępniana stopniowo i działa na smartfonach z systemem Android i modułem NFC.

Z nowej formy płatności będzie mógł skorzystać każdy, kto ma:

  • rachunek w PKO BP (np. Pierwsze Konto lub Konto dla Młodych) lub Inteligo,
  • aktywną aplikację IKO,
  • smartfona z systemem Android i włączonym modułem NFC (Near Field Communication),
  • aktywną blokadę urządzenia (kod, odcisk palca, skan twarzy)

Aby dokonać transakcji, wystarczy odblokować smartfon i przyłożyć go do terminala. Płatności dokonuje się bez wpisywania kodu, bez konieczności podpinania karty, a nawet bez konieczności połączenia z internetem czy siecią komórkową. Podczas płatności należy poinformować sprzedawcę, że zamierzamy wykonać płatność zbliżeniową telefonem, a nie tradycyjną płatność Blik potwierdzaną kodem.

Użytkownicy Blika mogą płacić w ten sposób nie tylko w Polsce, ale także za granicą, w terminalach zbliżeniowych oznaczonych logo Mastercard. Transakcje w walutach obcych przeliczane są na złote bez żadnych dodatkowych opłat za przewalutowanie, z wykorzystaniem atrakcyjnych kursów wymiany.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.