Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Konto Dla Młodych – rachunek w PKO BP dla młodzieży w wieku 13-26 lat

Mateusz Skrzypczak   •   Aktualizacja: 4 lipca 2023 r.

W 2023 roku PKO BP uprościł swoją ofertę rachunków dla młodych klientów, łącząc dotychczasowe Pierwsze Konto i Konto Dla Młodych w jeden produkt o wspólnej nazwie Konto Dla Młodych. Rachunek ten jest przeznaczony dla młodzieży w wieku od 13 do 26 roku życia i jest prowadzony za darmo, a opłaty za kartę można łatwo uniknąć – wystarczy dokonać w ciągu miesiąca 2 płatności kartą lub Blikiem na dowolną kwotę. PKO BP daje jednak młodym klientom znacznie więcej niż darmowe konto.

Nasza ocena

9 na 10

Najważniejsze cechy

 • Konto za darmo, karta płatnicza 5 zł miesięcznie
 • Karta za darmo, gdy wykona się min. 2 transakcje miesięcznie
 • Możliwość samodzielniego założenia konta online
 • Do dyspozycji wiodące płatności mobilne i nowoczesna aplikacja

Kto może otworzyć Konto Dla Młodych?

Każdy w wieku od 13 do 26 lat. Ponieważ po 18. roku życia posiada się tzw. pełną zdolność do czynności prawnych, w przypadku osób pełnoletnich nie ma potrzeby podpisywania umowy przez rodzica – konto można sobie założyć całkowicie samodzielnie.

Rachunek najłatwiej otworzyć, składając wniosek o otwarcie konta na stronie banku. Po wypełnieniu formularza, bank przetworzy wniosek i wyśle pod wskazany adres kuriera z dokumentami, które po podpisaniu przez Ciebie zostaną przekazane z powrotem do banku.

Po ukończeniu 26. roku życia, Konto Dla Młodych przekształci się w Konto Za Zero.

Ile kosztuje Konto Dla Młodych?

Posiadacze rachunku nie płacą za:

 • otwarcie i prowadzenie konta,
 • przelewy przez internet i aplikację mobilną IKO,
 • płatności i wypłaty Blikiem,
 • wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie,
 • wypłaty w oddziałach banku.

Opłata za kartę

Miesięczna opłata za kartę wynosi 5 zł, lecz można jej uniknąć, dokonując w miesiącu 2 płatności kartą lub Blikiem na dowolną kwotę. Zupełnie bez opłat można natomiast podpiąć pod swoją kartę posiadane w banku konta walutowe i płacić za granicą jedną kartą, bez kosztów przewalutowania i niekorzystnego kursu wymiany walut. Trochę dalej opiszemy dokładnie jak to działa.

Zapłacić trzeba będzie natomiast zawsze za:

 • przelewy natychmiastowe przez internet lub aplikację mobilną (4,99 zł),
 • wypłaty gotówki podczas płatności kartą w sklepie – cashback (2 zł),
 • wpłatę we wpłatomatach nienależących do PKO BP (0,5% od wartości transakcji, min. 2 zł),
 • wyrobienie karty z niestandardowym wzorem (14,90 zł).

Jakie dodatkowe możliwości daje konto?

Karta wielowalutowa

Jak wspomnieliśmy wcześniej, posiadacze kont w PKO BP mogą używać jednej karty do swojego podstawowego konta w złotówkach i kont prowadzonych w obcych walutach – jest to tzw. karta wielowalutowa.

Posłużmy się przykładem – oprócz Konta Dla Młodych w PKO BP masz też konto w euro, bo lubisz podróżować, i w funtach, bo masz rodzinę w Wielkiej Brytanii. Przy płatności 15 EUR kartą wielowalutową, wykorzystane zostaną środki z konta prowadzonego w euro, pod warunkiem że jest na nim przynajmniej te 15 EUR. Jeśli nie ma – środki zostaną pobrane z konta podstawowego (złotówkowego), tak jakbyś płacił zwykłą kartą bez funkcji wielowalutowej.

Korzystanie z karty wielowalutowej jest o tyle korzystne, że nie ponosisz opłaty za przewalutowanie transakcji (czyli przeliczenie kwoty z obcej waluty na złotówki) oraz nie jesteś skazany/a na podyktowany przez bank kurs wymiany waluty, zwykle niezbyt korzystny.

Środki na konto walutowe możesz wpłacać, gdy akurat będziesz mieć euro, lub korzystając z internetowego kantoru, gdzie kurs jest zwykle bardziej korzystny niż ten standardowy po którym bank przelicza transakcje. Poza tym, wiedząc że będziesz potrzebować euro na koncie, z kantoru możesz skorzystać po prostu wcześniej, wtedy gdy kurs waluty będzie najbardziej korzystny.

Nowoczesne sposoby płatności

PKO BP to najstarszy polski bank, który znajduje się w czołówce nie tylko pod względem swojej wielkości, ale także pod względem technologicznym. Posiadając Konto Dla Młodych, do dyspozycji otrzymujesz:

 • serwis transakcyjny iPKO do obsługi konta przez internet,
 • aplikację mobilną IKO (w wersjach na iOS, Androida, a także dostępna w AppGallery dla Huawei) – nagradzaną na konkursach międzynarodowych,
 • płatności Blik, w tym:
  • natychmiastowe przelewy na numer telefonu,
  • płatności zbliżeniowe Blik,
 • płatności zbliżeniowe telefonem Apple Pay i Google Pay,
 • płatności zegarkami: Swatch Pay, Garmin Pay, Xiaomi Pay.

Debet i kredyt studencki

Pełnoletni posiadacze Konta Dla Młodych mają możliwość pożyczenia od banku niewielkiej kwoty bez dodatkowych formalności. Jak jest ciężko, można więc być na minusie aż do 500 zł, ale trzeba oddać pieniądze w ciągu 30 dni. Pamiętajcie, że zapożyczanie się to nigdy nie jest najlepszy pomysł i należy traktować tę opcję jako ostateczność. Nie spłacenie pożyczki w terminie będzie skutkować naliczeniem dodatkowych odsetek.

Posiadacze omawianego rachunku otrzymają również preferencyjne warunki kredytu studenckiego w PKO BP.

Możliwość załatwienia spraw urzędowych

W systemie bankowości internetowej iPKO, w zakładce e-Urząd można również załatwić niektóre sprawy bez konieczności wizyty w urzędzie! To bardzo duża wygoda, i w dobie cyfryzacji urzędów można się spodziewać, że lista usług będzie tylko rosnąć. Tymczasem lista spraw, które można załatwić to m.in. założenie Profilu Zaufanego, złożenie wniosku o wydanie karty EKUZ (ubezpieczenie z NFZ za granicą), wydanie dowodu osobistego, zgłoszenie utraty dokumentów, sprawdzenie ilości punktów karnych, a nawet założenie firmy.

Czy warto założyć konto młodzieżowe w PKO BP?

Naszym zdaniem tak. Jedynym mankamentem jaki potrafimy znaleźć jest opłata za kartę, jeśli nie wykona się 2 transakcji kartą lub Blikiem w miesiącu. Ale to w dzisiejszych czasach warunek prosty do osiągnięcia. Poza tym korzystanie z konta w standardowym zakresie jest zupełnie za darmo (prowadzenie konta, przelewy przez internet lub aplikację mobilną, wypłaty ze wszystkich bankomatów).

PKO BP ma bardzo udaną aplikację mobilną i jest na bieżąco ze wszystkimi ważnymi nowinkami technologicznymi – Blik, przelewy na telefon, płatności zbliżeniowe telefonem (Apple Pay, Google Pay), czy płatności zegarkami (Swatch, Xiaomi, Garmin). Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie i możliwość korzystania z karty wielowalutowej to dodatkowe atuty, które pozwolą zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy podczas pobytów zagranicznych.

Konto Dla Młodych można szybko i wygodnie założyć przez internet, składając bezpieczny wniosek na stronie banku ›

Jeśli nie masz jeszcze ukończonych 13 lat, też możesz mieć konto w PKO BP – będzie to PKO Konto Dziecka. Jednak w tym wypadku, ponieważ wg prawa nie możesz posiadać własnego rachunku bankowego, będzie to konto ściśle powiązane z rachunkiem rodziców i nie możesz samodzielnie złożyć wniosku przez internet – musisz poprosić rodziców.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.

Słownik pojęć

Windykacja

- proces mający na celu odzyskanie należności, np. pożyczonej kwoty. Gdy ktoś zalega ze spłatą kredytu lub pożyczki, albo nie płaci rachunków na czas, bank lub firma mogą rozpocząć proces windykacji, mający na celu nakłonienie dłużnika do spłaty. Może to być ponaglenie, oferta rozłożenia spłaty zadłużenia na raty, lub proces sądowy o zapłatę.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!