Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Skarbonki w Pekao, oszczędzaj na konkretne cele

Krzysztof Gibek   •   04 kwietnia 2024 r.

Posiadacze Konta Przekorzystnego dla Młodych, którzy ukończyli 18 lat, mogą skorzystać z nowego rozwiązania, które znacznie ułatwi oszczędzanie na wymarzone cele. Skarbonki są już dostępne w aplikacji PeoPay i dają możliwość dzielenia oszczędności na osobne „szufladki” – w jednej mogą być na przykład pieniądze na nowy telefon, w innej na wakacje. Możliwości ustawiania Skarbonek według własnych potrzeb jest wiele, a wszystkie prezentujemy w naszej analizie.

Co to są Skarbonki Pekao

Skarbonki to osobne miejsca w ramach konta oszczędnościowego, dzięki którym możemy dzielić pieniądze na określone, wybrane przez nas cele. Dla każdej Skarbonki (a możemy ich mieć jednocześnie aż 10) ustawiamy czas, w którym chcemy zrealizować cel i dostosowujemy ją tak, jak chcemy, nadając jej nazwę, ustawiając grafikę i oczywiście kwotę, którą planujemy zebrać. Co istotne, Skarbonki są oprocentowane, dlatego odłożone pieniądze będą się pomnażać, a jeśli z jakiegoś powodu będziesz potrzebował lub potrzebowała wypłacić środki wcześniej, nie tracisz wypracowanych odsetek. Ze Skarbonek skorzystasz zupełnie bezpłatnie.

Premia 200 zł i 7% na koncie oszczędnościowym

Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu Skarbonek, warto wspomnieć o aktualnej promocji w Pekao. Dla nowych klientów, którzy jeszcze nie posiadają Konta Przekorzystnego, bank przygotował promocję, w której można zdobyć 200 zł premii. Co trzeba zrobić? Założyć konto przez internet (z kartą i aplikacją PeoPay), a następnie w każdym z trzech pełnych miesięcy kalendarzowych, następujących po przystąpieniu do promocji wykonać minimum 5 transakcji bezgotówkowych kartą debetową wydaną do konta. Mówiąc w skrócie, zakładasz konto online i przez trzy kolejne miesiące od jego założenia, płacisz kartą przynajmniej pięć razy w miesiącu. Nie ma limitu kwot płatności, więc nawet płacąc za drobne zakupy zrealizujesz warunek wypłaty.

Drugą ważną promocją jest wysokie oprocentowanie na koncie oszczędnościowym – 7% w skali roku, przez 5 miesięcy od jego założenia. Nie są pobierane żadne opłaty za otwarcie i za posiadanie tego rachunku, dlatego warto budować na nim oszczędności, które będą procentować, oczywiście korzystając ze Skarbonek.

Informacje o promocji i formularz dołączenia znajdziesz na stronie Konta Przekorzystnego w Pekao.

Kto i jak może otworzyć Skarbonkę

Skarbonki mogą samodzielnie otworzyć pełnoletni klienci banku, którzy posiadają Konto Przekorzystne wraz z Kontem Oszczędnościowym, a jeśli masz mniej, niż 18 lat otworzysz ją za zgodą rodzica/opiekuna. Potrzebna do tego będzie aplikacja PeoPay lub bankowość internetowa Pekao24 – Skarbonki nie otworzymy w oddziale banku. W jednym czasie możesz posiadać 10 skarbonek przypisanych do jednego konta oszczędnościowego.

Po co korzystać ze Skarbonek

Dzięki podzieleniu odłożonych pieniędzy do różnych „szufladek” łatwiej będzie Ci oszczędzać. Środki będą podzielone według konkretnych celów, na które zbierasz: wakacyjny wyjazd, nowy smartfon, impreza urodzinowa, czy wyjazd na festiwal – to zależy tylko od Ciebie. Pasek postępu i powiadomienia przypominające o celu będą dodatkową mobilizacją do odkładania i śledzenia tego, jak nam idzie, a jest to szczególnie przydatne dla tych, którym zdarza się zapominać o oszczędzaniu lub przychodzi im to z trudem.

Podsumowując, Twoje oszczędności są oddzielone od pieniędzy na bieżące wydatki – dzięki czemu nie będziesz ich „podbierać”, masz jasno zdefiniowane cele oszczędzania, podzielone na osobne Skarbonki, a określony czas, który ustawisz do zebrania planowanej sumy będzie działał motywująco. Wszystko to podane jest w bardzo przyjemnej formie graficznej, na którą również masz wpływ (np. wgrywając swoją własną grafikę dla danego celu).

Dopasuj Skarbonkę do własnych potrzeb

Zbieranie pieniędzy w Skarbonkach może być bardziej przyjemne i angażujące przez to, że mamy dużą swobodę w jej modyfikacjach, możemy na przykład:

  • ustawić dowolną nazwę każdej swojej Skarbonce,
  • wybrać oryginalną grafikę dla każdego celu (również własną),
  • wskazać kwotę, jaką chcemy uzbierać,
  • określić czas, w jakim planujemy zakończyć oszczędzanie,
  • wybrać najbardziej odpowiedni sposób zasilania Skarbonki.

Jak wpłacać na Skarbonkę

Obecnie mamy kilka możliwości wpłacania pieniędzy na Skarbonki:

  • zlecenie stałe – czyli regularny przelew na określoną kwotę z konta osobistego na Skarbonkę,
  • dowolne wpłaty – przelew na dowolną kwotę z dowolnego konta, który możesz zlecić gdy akurat dostaniesz większe kieszonkowe czy ekstra pieniądze na urodziny,
  • metoda „mieszana” – czyli jednocześnie ustawienie zlecenia stałego i wpłacanie dowolnych kwot w dowolnym czasie,
  • możesz także udostępnić numer konta Skarbonki rodzicom i poprosić ich o wpłatę w ramach rodzinnego bankowania.

Gdy uzbierasz całą zaplanowaną w Skarbonce kwotę, środki z powrotem trafią na konto oszczędnościowe i możesz wydać je na realizację założonego celu.

Konto Przekorzystne dla Młodych – czy warto

Korzystanie ze Skarbonek jest bardzo dobrym pomysłem, bo będzie wspierać Cię w regularnym oszczędzaniu, a poza tym nic nie kosztuje. Również samo Konto Przekorzystne jest jednym z najlepszych wyborów zarówno na pierwsze konto dla nastolatka, jak i dla starszej młodzieży.

Sam rachunek prowadzony jest bezpłatnie, karta również jest darmowa bez żadnych warunków. Możesz nią wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce za darmo. Poza tym możesz korzystać ze wszystkich nowoczesnych sposobów płatności i masz dostęp do pieniędzy w każdym miejscu i o każdej porze, dzięki użytecznej aplikacji PeoPay.

Jeśli masz już ukończone 18 lat, Konto Przekorzystne otworzysz przez internet, wypełniając formularz na stronie banku i potwierdzając swoją tożsamość np. przez selfie – jest to proces w stu procentach zdalny, nie musisz iść do oddziału.

Jeśli nie masz jeszcze skończonych 18 lat, konto dla Ciebie może otworzyć Twój rodzic, w bankowości internetowej lub w aplikacji PeoPay. Jeśli jednak rodzic nie posiada konta w Pekao SA, może je założyć na stronie Konta Przekorzystnego lub musicie wybrać się wspólnie do najbliższego oddziału banku.

Zobacz jak prezentuje się Konto Przekorzystne w naszym rankingu kont dla młodych i sprawdź najnowszą promocję na stronie Banku Pekao SA.

Krzysztof Gibek
Absolwent socjologii, zaangażowany w tematykę finansów i giełdy, z doświadczeniem w pracy w bankowości. Od ponad 10 lat analizuje produkty finansowe dla młodzieży i studentów, a od ponad 7 lat dzieli się swoją wiedzą na łamach serwisu KontoMłodzieżowe.com.