Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Jak wyrobić w sobie nawyk oszczędzania

Jan Boniecki   •   06 lutego 2014 r.

Oszczędzanie

Jeśli Twoi rodzice przekazują Ci pieniądze na własne wydatki, jesteś na bardzo dobrej drodze do nauczenia się kilku przydatnych rzeczy. Jedną z nich jest nawyk oszczędzania, który w przyszłości pozwoli Ci zyskać finansowe bezpieczeństwo. Co robić, by nauczyć się oszczędzać?

Wyznacz cel

Jeśli chcesz oszczędzać, zapewne masz pewien pomysł, na co przeznaczyć odłożone pieniądze. Jeśli nie masz, warto coś wymyślić. Dlaczego? Określony, możliwy do zrealizowania cel pomoże Ci skonkretyzować proces oszczędzania. Brzmi zawile, ale chodzi po prostu o to, żebyś wiedział na co, jak długo i z jaką częstotliwością musisz odkładać pieniądze. Nowy smartfon, tablet, konsola do gier? Coś na pewno chodzi Ci po głowie!

Określ, jak długo musisz oszczędzać

Kiedy już wiesz, co chcesz kupić, musisz przystąpić do zbudowania planu. Załóżmy, że chcesz mieć nowy tablet o wartości 800 złotych – samodzielne zbieranie mogłoby trochę potrwać. Zapytaj rodziców, czy nie byliby skłonni dołożyć Ci części tej kwoty, jeśli drugą część będziesz w stanie odłożyć samodzielnie ze swojego kieszonkowego. Jeśli rodzice dorzucą Ci 300 zł, do zebrania pozostaje 500. Przy miesięcznych oszczędnościach w wysokości 35 złotych, zbieranie zajęło by Ci 14 miesięcy, czyli ponad rok. Sporo. Dlatego trzeba znaleźć sposób na to, jak oszczędzać więcej!

Odkładaj określoną część wszystkich pieniędzy, które otrzymasz

Najważniejszą rzeczą w drodze do wyrobienia w sobie nawyku oszczędzania, jest ustalenie jaka część otrzymywanych lub zarobionych pieniędzy powinna trafiać „do skarbonki” i ścisłe trzymanie się tego planu. Jeśli określisz, że jedna trzecia „zysków” powinna zostać odłożona na wspomniany wcześniej tablet, z każdych 50 złotych „ekstra” od babci lub dziadka, 16 zł powinno zostać zachomikowane.

Zapisuj na co wydajesz

Dzięki uzyskaniu informacji o tym, na co wydajesz pieniądze, dużo łatwiej będzie Ci ograniczyć niepotrzebne wydatki i lepiej zarządzać swoim kieszonkowym. Nie sposób wszystko zapamiętać, dlatego najprostszą drogą do zrobienia rejestru wydatków, jest zbieranie (lub fotografowanie) paragonów. Dzięki temu, na przykład raz w tygodniu, możesz podsumować ile pieniędzy wydałeś w szkolnym sklepiku, a ile w osiedlowym kiosku. Później trzeba się tylko zastanowić, czy aby na pewno wszystkie kupione przez Ciebie rzeczy naprawdę były potrzebne.

Sprawdzaj ceny w internecie

Jeśli kupujesz coś „większego” zawsze warto sprawdzić, ile dana rzecz kosztuje w innym sklepie. Z pomocą przychodzi internet, a konkretnie porównywarki cen, takie jak ceneo.pl, skąpiec.pl, czy nokaut.pl. Twoje umiejętności wyszukiwania tańszych produktów mogą okazać się przydatne dla całej rodziny. Czy wiesz, że przy zakupie pralki, lodówki, czy kuchenki przez internet można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych? Dlatego możesz umówić się ze swoimi rodzicami, że jeśli znajdziesz w internecie korzystniejszą cenę, niż w tradycyjnym sklepie, część zaoszczędzonych pieniędzy trafi na Twoje konto. Zysk dla obu stron.

Konta bankowe z automatycznym oszczędzaniem

Mając konto bankowe możesz uruchomić usługę automatycznego oszczędzania określonej kwoty. O co chodzi? Możesz tak ustawić tę usługę powiązaną z kontem, żeby na przykład przy każdej płatności kartą, złotówka lub dowolna inna kwota, wędrowała automatycznie na konto oszczędnościowe. Z takiej możliwości skorzystasz mając np. izzyKonto w mBanku lub Konto Junior w PKO BP. To dodatkowy sposób na powiększenie swoich oszczędności.

Odkładaj pieniądze na oprocentowane konto

Kiedy już z drobnych oszczędności uzbiera się zauważalna suma, warto zadbać o to, aby oszczędności pracowały. W jaki sposób? Jeśli wyposażysz się w młodzieżowe konto bankowe, z poziomu bankowości internetowej będziesz w stanie otworzyć dodatkowy, bezpłatny rachunek oszczędnościowy. Dzięki temu co miesiąc otrzymywać będziesz odsetki – co prawda na początku nie będą to zapewne zawrotne kwoty, ale najważniejsze będzie to, że zobaczysz zasadę działania tego mechanizmu i poznasz jeden ze sposobów ochrony pieniędzy przed spadkiem wartości. Bo jeśli trzymasz oszczędności w śwince-skarbonce, to z każdym rokiem możesz kupić za nie mniej produktów. Pamiętaj o tym układając swój plan oszczędzania.

Słownik pojęć

Obligacje Skarbu Państwa

- papiery wartościowe emitowane przez rząd (reprezentuje go minister finansów), w celu pokrycia bieżących braków w budżecie lub spłaty wcześniejszego zadłużenia. W uproszczeniu to dokument, który świadczy o tym, że „pożyczyłeś” państwu pieniądze, na określony czas i na określony procent.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!