Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Po co Ci wiedza na temat finansów

Jan Boniecki   •   Aktualizacja: 7 lutego 2014 r.

Wiedza ekonomicznaOd rodziców, w szkole, w telewizji i internecie – wszędzie słyszysz, że edukacja finansowa jest potrzebna. Ale właściwie do czego? Dlaczego warto orientować się w tematyce pieniędzy i w kwestiach finansów polegać na sobie, a nie na innych? Zobacz do czego przydaje się wiedza o bankach, ekonomii i pieniądzach.

Umiejętność wyboru dobrego banku, z dobrą ofertą

Potrafiąc się odnaleźć w finansowym słownictwie, umiejąc obliczyć zysk z lokaty, czy sprawdzić wszystkie opłaty związane z kontem bankowym, zyskasz podstawowe, niezbędne przygotowanie do poruszania się po dorosłym świecie finansów. Dzięki temu żaden bank nie nabierze Cię na „ekstra” produkty, korzystne tylko i wyłącznie dla niego.

Umiejętność rozpoznania oszustów i ryzyka utraty pieniędzy

Słyszałeś o sprawie tak zwanej piramidy finansowej Amber Gold? Ludzie stracili oszczędności swojego życia, ponieważ zaufali reklamom i obietnicy podejrzanie wysokiego zysku. Twórca tego przedsięwzięcia trafił do więzienia. Gdyby polskie społeczeństwo miało więcej wiedzy na temat finansów, o tego typu oszustwo byłoby zapewne dużo trudniej, ponieważ więcej osób byłoby w stanie samodzielnie ocenić, że plany krociowych zysków są zbyt piękne, by mogłyby być prawdziwe.

Umiejętność zabezpieczania pieniędzy

Wiesz co to jest inflacja? Kiedy pieniądze leżą na nieoprocentowanym koncie ich wartość z każdym rokiem maleje. Ogólny wzrost cen lub jak kto woli spadek siły nabywczej pieniądza, to właśnie inflacja. Za taką samą kwotę kilka lat temu mogłeś kupić więcej, niż obecnie. Wiedza o mechanizmach rządzących ekonomią pozwoli Ci zabezpieczać swoje pieniądze przez spadkiem wartości – nawet jeśli powiesz, że nie masz o co dbać, bo masz niewiele, to uzyskanie tej wiedzy w młodości na pewno zaowocuje, gdy będziesz zarządzać budżetem swojej rodziny.

Umiejętność pomnażania pieniędzy

Kiedy skończysz naukę i zaczniesz pracować, po kilku latach zorientujesz się, że warto byłoby nie tylko chronić oszczędności przed inflacją, ale pomnażać je poprzez inwestycje. Nie można rozpocząć kupowania akcji na giełdzie lub jednostek funduszy inwestycyjnych bez wcześniejszego przygotowania. Natomiast ucząc się o zasadach funkcjonowania rynku już będąc w szkole średniej, czy w gimnazjum, zyskujesz nieocenioną przewagę na starcie. Będąc dwudziestoparolatkiem zgromadzisz wiedzę i umiejętności, której brakuje bardzo wielu osobom, zaczynającym „uczyć się pieniędzy” dopiero w momencie, gdy idą do swojej pierwszej, stałej pracy.

Orientowanie się w sytuacji gospodarczej Twojej miejscowości, Polski i świata

Warto wiedzieć co dzieje się w gospodarce, zarówno światowej jak i lokalnej, polskiej. Które firmy najlepiej prosperują? Jakie branże mają przed sobą największą przyszłość? Zainteresowanie tego typu tematyką pozwoli Ci wybrać odpowiedni kierunek studiów, a później tak pokierować swoją karierę zawodową, żeby nie musieć miesiącami szukać pracy, ale żeby to praca szukała Ciebie.

Wiedza o pieniądzach procentuje

Do wymienionych wyżej korzyści płynących z dobrej orientacji w kwestiach finansowych na pewno możesz samodzielnie dołożyć jeszcze wiele. I bardzo dobrze – teraz tylko trzeba od czasu do czasu oderwać się od Facebooka i poświęcić czas na lekturę czegoś, co pogłębi Twoją wiedzę :)

Słownik pojęć

Bessa

- trwający przez dłuższy czas spadek cen akcji większości spółek na giełdzie.  Przeciwieństwem bessy (zwanej też „rynkiem niedźwiedzia”) jest hossa, inaczej „rynek byka”.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!