Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Banki

Fintechy, banki internetowe – czy warto z nich korzystać i czy można im ufać?

11 sierpnia 2022

Czym są banki internetowe? Jeszcze kilka lat temu były to po prostu banki, które nie posiadały tradycyjnych oddziałów. Teraz większość z nich albo została wygaszona, albo już ma oddziały. Należy więc mówić raczej o fintechach, czyli firmach technologicznych, oferujących usługi finansowe bardzo zbliżone do tych świadczonych przez banki. I niekoniecznie muszą one być zarejestrowane w... Czytaj dalej ›

11 lipca 2022

Jak czytać Tabele Opłat i Prowizji?

Każdy bank ma obowiązek udostępnienia wykazu wszystkich usług i czynności wraz z ich cenami. To tak zwana Tabela Opłat i Prowizji (lub Taryfa Opłat i Prowizji), którą znajdziesz na stronie internetowej każdego z banków. Dokument ten należy zawsze przejrzeć przed założeniem konta bankowego.

7 lipca 2022

Przymusowa restrukturyzacja – gdy bank znika z dnia na dzień

Przymusowa restrukturyzacja, inaczej uporządkowana likwidacja, to proces, który umożliwia błyskawiczne przejęcie banku będącego w trudnej sytuacji przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a następnie przekazanie jego operacji innemu, stabilnemu finansowo bankowi. Celem jest zminimalizowanie skutków społecznych i gospodarczych spodziewanego bankructwa, a cechą szczególną, że zazwyczaj odbywa się to dosłownie w parę dni. W Polsce mieliśmy do czynienia... Czytaj dalej ›

5 lipca 2022

Czy bank może zbankrutować?

Bank komercyjny to z reguły stabilna i wiarygodna instytucja. Musi bowiem spełniać wyśrubowane wymagania kapitałowe (czyli mieć solidne podstawy finansowe) oraz regulacje prawne, dzięki czemu posiadacze kont mogą spać spokojnie, wiedząc, że są chronieni przed ewentualną nieuczciwością ze strony banków. Ale koniec końców bank to firma, a w firmie zawsze coś może pójść nie tak.

24 czerwca 2022

Stopa rezerwy obowiązkowej – ile bank ma fizycznej gotówki?

Żaden bank nie ma „w skarbcu”, czyli fizycznie w gotówce, tylu pieniędzy, ile znajduje się na rachunkach klientów. Uniemożliwiłoby to wykorzystywanie zdeponowanych przez klientów środków, np. w celu udzielania kredytów innym klientom. Z drugiej strony, każdy bank (oraz SKOK) ma prawny obowiązek odłożenia pewnej części zdeponowanych przez klientów pieniędzy, na swoim rachunku w Narodowym Banku... Czytaj dalej ›

22 czerwca 2022

Bank centralny i jego zadania

Bank centralny to instytucja, która kontroluje politykę pieniężną państwa, m.in. poprzez emisję pieniądza i dbanie o stabilność waluty. Prowadzi też finanse instytucji państwowych (np. ministerstw) i obsługuje transakcje z instytucjami zagranicznymi, np. innymi bankami centralnymi. Każdy kraj posiada swój bank centralny, a w Polsce jest nim Narodowy Bank Polski.

3 czerwca 2022

Sesje Elixir – kiedy dojdzie przelew? ważne

Standardowe przelewy bankowe, nawet jeśli są wykonywane przez internet lub apkę mobilną, wcale nie są wysyłane od razu. Tym bardziej nie są one natychmiastowo przyjmowane przez drugi bank. To, kiedy dojdzie przelew z jednego banku do drugiego, reguluje terminarz sesji systemu Elixir.

31 maja 2022

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to popularna nazwa ulgi w spłacie kredytu (najczęściej mieszkaniowego) polegająca na zawieszeniu spłaty rat kredytu na krótki okres. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać klienci, którzy napotkają problemy ze spłatą rat, ale generalnie chcą kontynuować spłatę swojego kredytu w dotychczasowym kształcie.

4 maja 2022

Konto bankowe dla obywateli Ukrainy w Polsce ważne

Sprawdź, co jest potrzebne, żeby założyć konto bankowe w Polsce, które banki mają strony internetowe po ukraińsku i jakie zwolnienia z opłat przysługują obywatelom Ukrainy.

4 maja 2022

Банківський рахунок для громадян України в Польщі ważne

Перевірте, що потрібно для відкриття банківського рахунку в Польщі, які банки мають сайти українською та які пільги доступні для громадян України.

Słownik pojęć

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

- regulowany przez państwo rynek obrotu papierami wartościowymi w Polsce. GPW powstała w 1991 roku, a jej budynek mieści się przy ulicy Książęcej 4 w Warszawie.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!