Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Getin Bank przestaje istnieć – co to oznacza dla klientów?

Redakcja   •   30 września 2022 r.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Banku, który niebawem przestanie istnieć. Jego działalność zostanie przeniesiona do nowo utworzonego banku, zarządzanego przez BFG i kilka największych banków w Polsce, nazwanego VeloBank. Czy posiadacze kont w Getinie mają powody do niepokoju? Wyjaśniamy, co oznacza przymusowa restrukturyzacja i jak wpływa na pieniądze dotychczasowych klientów banku.

Co to jest przymusowa restrukturyzacja?

Przymusowa restrukturyzacja, inaczej zwana uporządkowaną likwidacją, to proces, który umożliwia szybkie przejęcie banku będącego w trudnej sytuacji przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a następnie przekazanie jego operacji innemu, stabilnemu finansowo bankowi. Celem tej operacji jest zminimalizowanie skutków społecznych i gospodarczych spodziewanego bankructwa. Informacja o restrukturyzacji jest przekazywana opinii publicznej w momencie, gdy cały proces jest już szczegółowo zaplanowany, żeby nie wywołać niepotrzebnych nerwów wśród klientów.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł Przymusowa restrukturyzacja – gdy bank znika z dnia na dzień.

Koniec działalności Getin Banku

Z końcem września 2022 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, ponieważ zostały spełnione wszystkie trzy przesłanki, które zobowiązują BFG do podjęcia takiego działania:

 • bank był zagrożony upadłością,
 • nie było możliwości, że bank wprowadzi działania mogące usunąć zagrożenie upadłością,
 • wymagał tego interes publiczny, czyli konieczna była ochrona klientów banku i stabilności systemu finansowego w Polsce.

Getin Bank znalazł się w tak trudnej sytuacji finansowej, że bardzo realnym scenariuszem było jego bankructwo. W związku z tym, zgodnie z prawem, Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął nadzór nad jego działalnością, aby nie dopuścić do jego niekontrolowanego upadku i chronić stabilność całego systemu bankowego w kraju.

Docelowo bank, do którego zostanie przeniesiona działalność Getin Banku, będzie działał pod nazwą VeloBank S.A.

Co mają zrobić klienci Getin Banku

Jeśli Ty, bądź Twoi rodzice, posiadacie konta w Getinie, bez obaw – Wasze pieniądze są bezpieczne i nie ma konieczności podejmowania żadnych działań. Rachunki i karty płatnicze funkcjonują bez przerw i bez zmian. Wszyscy klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mają nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków. Dotyczy to wszystkich osób i firm, które na dzień 30 września 2022 r. są klientami Getin Noble Banku S.A.

W informacji opublikowanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny znajdują się odpowiedzi na wszystkie istotne pytania, które mogą przychodzić do głowy klientom Getinu:

 • Dla klientów nic się nie zmienia. Klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mając dostęp do swoich wszystkich oszczędności w placówkach oraz przez bankowość internetową i aplikację mobilną.
 • Klienci mogą korzystać z kart i bankomatów. Nie zmieniają się numery rachunków bankowych, strony logowania, hasła i loginy do bankowości internetowej pozostają bez zmian.
 • Przeniesione zostaną m.in. wszystkie depozyty, a także kredyty w PLN.
 • Kredyty należy spłacać na dotychczasowych zasadach.
 • Kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (CHF, EUR, USD, JPY) są wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank S.A., jednak sytuacja kredytobiorców mających hipoteczne kredyty walutowe w zakresie ich obsługi również nie ulega zmianie: należy je spłacać na dotychczasowych zasadach i na dotychczasowe numery rachunków. Polecenia przelewu z przeniesionych rachunków bankowych będą dalej realizowane, a klienci posiadający kredyty hipoteczne w walutach obcych będą obsługiwani bez zmian.
 • W związku z przymusową restrukturyzacją Getin Noble Bank S.A. klienci nie muszą podejmować żadnych działań.
 • Działa całodobowa infolinia dla klientów indywidualnych pod numerem +48 664 919 797 lub +48 32 604 30 01. Infolinia dla klientów firmowych i sektora publicznego dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 20.00 pod numerami +48 608 019 700 lub + 48 32 604 30 25.
 • Docelowo bank, do którego zostanie przeniesiona działalność Getin Noble Bank S.A., będzie działał pod nazwą VeloBank S.A. Trwa proces rejestracji zmiany nazwy, a klienci będą informowani o zmianach na bieżąco.
 • Placówki będą działać pod dotychczasowymi szyldami do czasu rebrandingu na VeloBank S.A.

Mam konto w Getin Banku i chcę je zmienić

Twoje konto będzie działało tak samo, jak do tej pory, nie zmieni się też sposób korzystania z aplikacji czy bankowości internetowej. Jeśli jednak uważasz, że to dobry moment na przeniesienie się do innego banku, zapoznaj się z naszym Rankingiem kont młodzieżowych, gdzie porównujemy wszystkie rachunki dla młodych dostępne na polskim rynku.