Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Banki internetowe – czy można im ufać?

Paweł Zawistowski   •   10 lutego 2014 r.

Czym banki wirtualne różnią się od zwykłych banków? Czy to, że nie mają oddziałów powoduje, że są mniej wiarygodne? Lepiej mieć konto w banku internetowym, czy tradycyjnym?

Wirtualne oddziały tradycyjnych banków

Największe banki internetowe w Polsce są wirtualnymi oddziałami normalnych banków mBank to część dawnego BRE Banku (od końca 2013 r. cała instytucja nazywa się mBank), Inteligo należy do PKO BP, a T-Mobile Usługi Bankowe to część Alior Banku. Inne banki oczywiście oferują konta z możliwością pełnej obsługi przez internet, jednak te trzy duże banki zdecydowały się na stworzenie zupełnie osobnych marek – oddziałów internetowych.

Brak oddziałów – czy to problem?

Podstawową różnią pomiędzy bankami tradycyjnymi a internetowymi jest oczywiście to, że te drugie nie posiadają oddziałów bankowych, jakie na co dzień widzimy na ulicach.  Czy to znaczy, że nie można porozmawiać z konsultantem na temat swojego konta? Można, ponieważ wirtualne banki udostępniają klientom do załatwiania bieżących spraw infolinie, czaty oraz tzw. wirtualne oddziały – czyli serwisy, dzięki którym można nawiązać połączenie głosowe lub wideo z pracownikiem banku. W ten sposób załatwić można wszystkie sprawy, tak jak w tradycyjnej placówce banku.

Jak wpłacić pieniądze na konto internetowe?

Jeśli założysz rachunek w jednym z banków internetowych, będziesz mógł wpłacać pieniądze na konto bez żadnych opłat korzystając z wpłatomatów – czyli maszyn działających podobnie do bankomatów, z tą różnicą, że zamiast wypłacać, wsuwasz banknoty, które następnie są liczone i po kilku chwilach odpowiednia kwota jest zapisywana na Twoim koncie.

Czy wirtualny bank to wirtualne pieniądze?

Nie, pieniądze w bankach wirtualnych są tak samo bezpieczne jak w bankach tradycyjnych. Gwarantuje to Bankowy Fundusz Gwarancyjny – w razie upadku banku objętego gwarancją funduszu każda osoba posiadająca konto lub na przykład lokatę otrzyma zwrot całości pieniędzy do kwoty 100 000 euro (równowartość w złotych).

Słownik pojęć

Indeks giełdowy

- średnia kursów spółek giełdowych, grupująca je według określonych kategorii (np. Indeks WIG – skupia wszystkie spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych, mWIG40 –  jedynie 40 średnich spółek). Zmiany wartości indeksu pozwalają określić panujący na giełdzie trend – wzrosty lub spadki.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!