Jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej
Młodzież korzysta ze swojego konta bankowego w przeróżnych miejscach, nie zawsze bezpiecznych. Nie każdy młody człowiek zdaje sobie również sprawę, jak ważne jest ustawienie odpowiednio trudnego hasła i nieufność wobec wszystkich wiadomości, nakazujących zalogowanie się na stronach innych, niż bankowe. Jakich zasad należy przestrzegać, aby móc bezpiecznie korzystać z konta młodzieżowego?
Wybór odpowiedniego długiego i trudnego hasła
Na początku korzystania ze swojego konta przez internet musisz ustawić hasło. To pierwszy krok do tego, żeby pieniądze były bezpieczne. Nigdy nie twórz prostych haseł, jak na przykład Twoje imię, czy data urodzenia. Im dziwniejsze hasło, tym lepiej. Najlepiej, gdy zawiera ono zarówno litery jak i cyfry oraz gdy jest odpowiednio długie. Pamiętaj również, aby co jakiś czas zmienić dotychczasowe hasło.
Bezpieczeństwo logowania
Pamiętaj, żeby nie klikać w linki zawarte w listach e-mail, które wysłane rzekomo w imieniu banku mówią, abyś zalogował się do swojego konta. Aby bezpiecznie dostać się do konta, wejdź na stronę banku, kliknij odnośnik ‘logowanie’, a w pasku adresu u góry przeglądarki sprawdź, czy widnieje tam faktyczny adres banku, zaczynający się od ‘https’ – to oznacza, iż połączenie jest szyfrowane. Często w pasku adresu przeglądarki widnieje także ikona kłódki. Po skończonym korzystaniu z bankowości nie zapomnij się wylogować.
Ustawienie obrazka bezpieczeństwa
Jeśli masz możliwość ustawienia w swojej bankowości internetowej tak zwanego obrazka bezpieczeństwa, zrób to. Jest to małe, charakterystyczne zdjęcie (np. kota, psa, samochodu, krajobrazu itp.), które wyświetla się podczas logowania, już po podaniu numeru klienta, a przed podaniem hasła.
Dlaczego to takie istotne? Obrazek bezpieczeństwa pozwala Ci rozpoznać, czy strona na której chcesz się zalogować jest faktycznie stroną banku, czy fałszywą stroną służącą do tzw. phishingu, czyli próby przechwycenia Twoich danych.
Hasło maskowane
Dzięki zastosowaniu hasła maskowanego przestępca nie pozna całości Twojego hasła, nawet, gdy zainstalował na komputerze, z którego korzystasz, oprogramowanie szpiegujące. Idea maskowania polega na podaniu jedynie części znaków składających się na Twoje hasło w odpowiednich polach.
Jeśli masz możliwość wyboru pomiędzy hasłem zwykłym i maskowanym, wybierz to drugie. Jeśli nie masz wyboru i bank narzuca Ci korzystanie z hasła maskowanego, nie denerwuj się – to mniej wygodne, ale zdecydowanie bardziej bezpieczne.
Potwierdzenia SMS
Większość banków wymaga podania jednorazowego kodu zanim wykonasz przelew, czy dodasz zaufanego odbiorcę. Dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa konta, jest wybór jednorazowych kodów potwierdzenia (tzw. tokenów) w formie SMS. W celu potwierdzenia transakcji, tuż przed wysłaniem przelewu otrzymasz od banku SMS z kodem do wpisania.
Tak więc osoba z zewnątrz, nawet jeśli w jakiś sposób dostanie się do Twojego konta, nie wykona z niego żadnego przelewu bez dostępu do Twojego telefonu. Jeśli Ty z kolei utracisz lub zgubisz swój telefon, zawsze możesz zmienić numer, na który przesyłane będą SMS-y. W tym celu wystarczy zadzwonić bądź udać się do banku, który prowadzi Twój rachunek.
Bardzo ważne jest, żeby porównać dane z SMS-a autoryzującego z danymi w systemie bankowości elektronicznej. Zazwyczaj jest to fragment numeru konta odbiorcy i kwota operacji. Jeżeli dane się nie zgadzają, należy przerwać wykonywanie operacji i jak najszybciej przeskanować swój komputer pod kątem wirusów. Jeżeli pomimo użycia oprogramowania antywirusowego sytuacji się powtórzy, należy natychmiast skontaktować się z bankiem.
Publiczne sieci i komputery
Nie loguj się do swojego konta z publicznej (otwartej) sieci internetowej, na przykład w kawiarni, czy na lotnisku. Nigdy nie wiesz, jaki jest poziom zabezpieczeń takiej sieci i kto ma do niej dostęp. Dlatego nie warto ryzykować i korzystać z bankowości internetowej w miejscach, co do których nie masz pewności, że są bezpieczne.
Pod żadnym pozorem natomiast nie korzystaj z bankowości internetowej z komputera, który znajduje się w kawiarence internetowej, czy innym miejscu, w którym korzysta z niego wiele osób. Istnieje ryzyko, że może być na nim zainstalowane oprogramowanie rejestrujące Twój login i hasło.
Zabezpieczenie sieci bezprzewodowej w domu
Korzystając z internetu bezprzewodowego w domu, upewnij się, że Twoja sieć jest odpowiednio zabezpieczona. Co to znaczy? Dostęp do niej musi być chroniony hasłem, a szyfrowanie danych włączone (najlepiej za pomocą protokołu WPA2).
To absolutne minimum, dobrze jest również, gdy sieć posiada filtrowanie adresów MAC (to znaczy, iż mogą się do niej dołączyć jedynie komputery zapisane na liście użytkowników), a nazwa samej sieci jest niestandardowa albo ukryta. Więcej informacji na temat zabezpieczeń sieci łatwo znaleźć wpisując w wyszukiwarce frazę ‘jak zabezpieczyć sieć bezprzewodową’.
Poufność hasła
Nigdy nie podawaj swojego hasła, czy to osobom postronnym, czy pracownikom banku. Prawdziwi bankowi konsultanci nigdy nie zapytają Cię o hasło, ponieważ zabraniają im tego wewnętrze procedury. W przypadku, gdy hasła nie pamiętasz, zmienisz go samodzielnie, bez udziału pracownika banku, po wcześniejszej weryfikacji Twojej tożsamości.
Pamiętaj również o podstawowych zasadach: nie zapisuj haseł (czy kodu PIN do karty) na papierze, nie wysyłaj ich sobie e-mailem i nie zapisuj w telefonie. Po prostu zapamiętaj.
Podejrzane transakcje
Przynajmniej raz na jakiś czas sprawdzaj historię swojego konta, aby zweryfikować, czy z nie zostały wykonane z niego podejrzane transakcje. Jak to zrobić? Wejdź w historię operacji i przeglądnij tytuły i opisy przelewów, wypłat z bankomatów, płatności kartą. Gdy dostrzeżesz coś niepokojącego, zadzwoń na infolinię banku, gdzie uzyskasz dalsze instrukcję postępowania.
Bezpieczne korzystanie z aplikacji mobilnej banku
Aplikacje mobilne stały się w ostatnich latach bardzo popularne, szczególnie wśród młodych ludzi. Jednak tak, jak w przypadku tradycyjnej bankowości internetowej, i tutaj czyhają na nas pewne zagrożenia. Pamiętajcie o kilku podstawowych regułach bezpiecznego korzystania z apki Waszego banku:
- Instaluj tylko oficjalne aplikacje banków z Google Play, App Store, Sklep Microsoft.
- Ustaw trudny do zgadnięcia PIN do aplikacji (nie swój rok urodzenia!).
- Instaluj aktualizacje aplikacji na bieżąco.
- Ustaw limity na transakcje (przelewy) przez aplikację.
- Aktywuj powiadomienia o transakcjach.
- Natychmiast zgłoś bankowi kradzież/zgubienie telefonu.
- Zachowaj dyskrecję podczas logowania: w sklepie, szkole, w autobusie – wszędzie mogą podglądać Cię kamery!