Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Konto Pierwsze – konto młodzieżowe dla nastolatków w PKO BP

Krzysztof Gibek   •   Aktualizacja: 6 sierpnia 2021 r.

Największy bank działający w Polsce, PKO BP, ma w swojej ofercie konto dla młodzieży w wieku 13-18 lat. Będąc nastolatkiem, można więc zacząć swoją przygodę z produktami bankowymi: kontem osobistym, kartą płatniczą i płatnościami mobilnymi. To prawdziwy krok w dorosłość!

Uwaga, opis archiwalny! PKO BP wycofał ze swojej oferty Pierwsze Konto. Młodzież w wieku od 13 do 26 roku życia może założyć Konto Dla Młodych.

Kto i kiedy może otworzyć Konto Pierwsze?

Konto Pierwsze przeznaczone jest dla osób niepełnoletnich, więc jego posiadaczem możesz zostać, jeśli masz więcej niż 13 lat i mniej, niż 18 lat. Korzystasz z niego według własnego uznania (rodzice nie kontrolują rachunku), nie ma także konieczności przelewania na konto stałych kwot, choć warto od czasu do czasu zasilić je kieszonkowymi, żeby nie świeciło pustkami i można było je do czegoś wykorzystywać. Do konta dostaniesz kartę płatniczą, a obsługiwać je możesz przez internet lub aplikację mobilną IKO.

Konto można założyć w prosty sposób, składając wniosek przez internet na stronie banku (aktualnie: Konto dla Młodych). Po wypełnieniu przez Ciebie formularza, bank przygotowuje dokumenty i wysyła je kurierem pod wskazany we wniosku adres, a po podpisaniu przekazuje z powrotem do banku. Pamiętaj, że jako osoba niepełnoletnia nie możesz samemu podpisać umowy – zrobić to można wyłącznie w obecności Twojej oraz Twojego rodzica/opiekuna prawnego.

Aby złożyć wniosek, wystarczy Twoja legitymacja szkolna – nie musisz mieć wyrobionego dowodu osobistego.

Ile kosztuje Konto Pierwsze?

Posiadacze konta nie płacą za:

  • otwarcie i prowadzenie konta – bez żadnych warunków,
  • przelewy przez internet i aplikację mobilną IKO,
  • płatności i wypłaty Blikiem (w tym przelewy na numer telefonu),
  • wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie,
  • wypłaty w oddziałach banku PKO BP.

Opłata za kartę

Kartę dostajesz za darmo, a korzystanie z niej będzie bezpłatne pod warunkiem, że zapłacisz kartą lub Blikiem przynajmniej 2 razy w miesiącu. Nietrudno spełnić ten warunek, jeśli zamierzasz rzeczywiście korzystać ze swojego konta, lecz jeśli zapomnisz o tych dwóch płatnościach, bank pobierze miesięczną opłatę w wysokości 3,90 zł. Te dwie transakcje mogą być na dowolną kwotę.

Jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny, mamy dla Ciebie jeszcze lepsze wieści: bank nie pobierze opłaty za kartę nawet, jeśli nie dokonasz wspomnianych dwóch płatności.

Płatne są natomiast:

  • przelewy realizowane w placówce lub przez infolinię (8 zł)
  • przelewy natychmiastowe (4,99 zł przez internet lub aplikację, 11,99 zł w oddziale lub przez infolinię),
  • wypłaty cashback, czyli podczas płatności kartą w sklepie (1 zł),
  • wyrobienie karty do konta z niestandardowym wzorem (14,90 zł).

Aplikacja mobilna IKO i płatności mobilne

IKO jest nowoczesną aplikacją mobilną dostępną na najnowsze systemy iOS i Android. Dzięki niej z poziomu smartfona można zarządzać swoim kontem m.in. sprawdzając stan rachunku, dokonując przelewów czy płacąc w sklepach i internecie za pomocą Blika. PKO BP odpowiada tym samym na potrzeby młodych klientów, dla których smartfon jest urządzeniem, z którym trudno się rozstać.

Co więcej, za pomocą kodów Blik można wypłacać gotówkę z bankomatów PKO BP bez użycia karty. To spore ułatwienie. Podobnie z płatnościami internetowymi. Wystarczy przepisać sześciocyfrowy kod Blik do terminala płatniczego w sklepie lub bankomacie, potwierdzić transakcję w aplikacji i… już, zapłacone. W ten sposób otrzymujesz narzędzie, zapewniające możliwość błyskawicznego dokonywania zakupów zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych nawet, gdy z jakichś powodów nie masz przy sobie karty płatniczej.

Kolejną świetną funkcją Blika są przelewy na numer telefonu. Jeśli osoba, której chcesz przelać pieniądze również korzysta z Blika i ma do niego podpięty swój numer telefonu, możesz przelać pieniądze na ten właśnie numer – nie ma konieczności przepisywania długiego numeru konta.

Jako posiadacz Pierwszego Konta, możesz także korzystać z płatności mobilnych Apple Pay. Po podpięciu swojej karty do portfela (Wallet) na swoim iPhonie, możesz płacić zbliżając do terminala sklepowego swój telefon. Płacić można też za pomocą Apple Watcha.

Bezpośrednio w IKO można także doładowywać telefon na kartę oraz kupować bilety komunikacji miejskiej w większości miast w Polsce (usługa ta jest realizowana przez moBilet).

Oszczędności

PKO BP oferuje nastolatkom także Pierwsze Konto Oszczędnościowe, czyli drugie konto pełniące rolę skarbonki. Można na nim odkładać zaoszczędzone środki, tak by uczyć się systematyczności i oszczędzać nie tylko gotówkę, ale i pieniądze w formie elektronicznej. Pomocna może być także usługa autooszczędzania, która pozwala na odkładanie resztek z transakcji. W ten sposób posiadacz Konta Pierwszego może zaoszczędzić drobne na codziennych zakupach – kwoty regularnie odkładane z czasem zaprocentują dodatkowymi odsetkami.

Prowadzenie wspomnianego rachunku oszczędnościowego jest bezpłatne, tak samo jak przelewy pomiędzy kontem oszczędnościowym i osobistym. Oprocentowanie jest zależne od obowiązujących w Polsce stóp procentowych i aktualnie wynosi 0,01% w skali roku. Jednak dla każdego, kto przez trzy kolejne miesiące wpłaci na wspomniany rachunek oszczędnościowy od 20 do 1000 zł, oprocentowanie zostanie podniesione o 0,5% w skali roku.

Czy warto założyć konto młodzieżowe w PKO BP

Uwaga, opis archiwalny! PKO BP wycofał ze swojej oferty Pierwsze Konto. Młodzież w wieku od 13 do 26 roku życia może założyć Konto Dla Młodych.

PKO Konto Pierwsze jest prowadzonym bezpłatnie rachunkiem osobistym przeznaczonym dla młodzieży w wieku 13-18 lat. Darmowe jest także wydanie standardowej karty zbliżeniowej, wypłaty ze wszystkich bankomatów na całym świecie, prowadzenie Pierwszego Konta Oszczędnościowego i transakcje z nim związane, a także dostęp do obsługi w licznych placówkach banku.

Jedynym wymogiem, jaki stawia bank, jest konieczność wykonania dwóch płatności kartą lub BLIK-iem, aby uniknąć miesięcznej opłaty w wysokości 3,90 zł. Bank nie określa jednak kwoty transakcji, więc można zapłacić zbliżeniowo nawet za jakiś drobiazg w szkolnym sklepie. Lub posiadać Kartę Dużej Rodziny – wtedy jest się zwolnionym z opłaty za kartę bez żadnych innych warunków.

Propozycja PKO BP jest szczególnie ciekawa ze względu na mobilność rachunku jaką zapewniają nowoczesny system iPKO, aplikacja mobilna IKO, płatności BLIK oraz Apple Pay, a także dostęp do bezprowizyjnych wpłat i wypłat w placówkach na terenie całego kraju. Do tego dodać trzeba duży atut w postaci darmowych wypłat gotówki z bankomatów na całym świecie.

Zapoznaj się z naszą analizą Konta Dla Młodych, czyli rachunku młodzieżowego dla osób w wieku od 18 do 26 lat. Jeśli natomiast masz mniej niż 13 lat, PKO BP przygotowało inny rachunek – PKO Konto Dziecka, czyli konto dla dzieci poniżej 13 lat, który jest powiązany z rachunkiem rodziców.

Jeśli jesteś w wieku 13-26, przejdź na stronę wniosku o otwarcie Konta dla Młodych na stronie PKO BP ›

Krzysztof Gibek
Absolwent socjologii, zaangażowany w tematykę finansów i giełdy, z doświadczeniem w pracy w bankowości. Od ponad 10 lat analizuje produkty finansowe dla młodzieży i studentów, a od ponad 7 lat dzieli się swoją wiedzą na łamach serwisu KontoMłodzieżowe.com.