Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Pierwsze Konto – konto młodzieżowe PKO BP

Redakcja   •   31 grudnia 2015 r.

Największy bank działający w Polsce, PKO BP, ma w swojej ofercie konto przygotowane z myślą o młodzieży w wieku 13-18 lat, która chce zacząć swoją przygodę z produktami bankowymi.

PKO Konto młodzieżowe

Dla kogo Pierwsze Konto?

Dedykowane młodzieży Konto Pierwsze jest prowadzone bezpłatnie, bez żadnych warunków.  Możesz stać się jego posiadaczem, jeśli masz więcej, niż 13 i mniej, niż 18 lat. Korzystasz z niego według własnego uznania (rodzice nie kontrolują rachunku), nie ma także konieczności przelewania na konto stałych kwot, ale warto od czasu do czasu zasilić je kieszonkowymi. Konto Pierwsze jest nowoczesne – można je obsługiwać zarówno przez internet (serwis iPKO), a także za pomocą aplikacji mobilnej IKO. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz również pójść do oddziału banku i skorzystać z pomocy doradcy. Pamiętaj, że PKO Konto Pierwsze określane jest przez bank jako konto dla małoletnich i wiąże się to z tym, że podpisanie umowy będzie możliwe wyłącznie w obecności Twojej oraz Twojego rodzica/opiekuna prawnego – dotyczy to również sytuacji, w której kurier dostarczy umowę pod wskazany przez Ciebie adres.

Ile kosztuje Pierwsze Konto?

Najważniejsze koszty Pierwszego Konta to:

  • 0 za prowadzenie bez wymogu regularnych wpłat na konto,
  • 0 za przelewy przez internet i aplikację mobilną,
  • 0 za płatności BLIKiem,
  • 0 za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie,
  • 0 za wydanie karty płatniczej,
  • 0 za korzystanie z karty jeżeli zapłacisz nią przynajmniej 2 razy w miesiącu, w innym przypadku: 3,90 zł miesięcznie,
  • 8 zł przelew do innego banku wykonany w placówce,
  • 0 zł za usługę Autooszczędzania,
  • 0 za wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach banku,
  • jeśli chcesz mieć kartę z niestandardowym wizerunkiem, zapłacisz jednorazowo 14,90 zł za jej wydanie

Posiadacze konta młodzieżowego Pierwsze Konto PKO mogą bezpłatnie wpłacać i wypłacać środki w kasach banku. To przydatne udogodnienie, tym bardziej, że oddziały PKO BP są dostępne nawet w mniejszych miejscowościach. Ponadto, klient może także bez opłat wpłacać gotówkę we wpłatomatach należących do banku.

Karta młodzieżowa PKO

karta konto dla młodzieży pko

Bank dołącza do Konta Pierwszego kartę zbliżeniową ze standardowym wizerunkiem (takim, jak na powyższej grafice) – jej wydanie jest bezpłatne. Wygląd karty można zmienić, wybierając ze wzorów dostępnych w galerii kart. Zmiana ta jest jednak płatna jednorazowo 14,90 zł. Sam plastik jest prowadzony bezpłatnie pod warunkiem dokonania dwóch transakcji bezgotówkowych w miesiącu. PKO BP nie wyznacza kwoty jaką należy zapłacić za zakupy. Mogą to być więc najtańsze transakcje dokonywane zbliżeniowo. W sam raz dla młodego klienta. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli nie zapłacisz kartą przynajmniej dwukrotnie, bank naliczy miesięczną opłatę w wysokości 3,90 zł.

Wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie są również bezprowizyjne, dzięki czemu nie musisz uważać na to, z jakiej maszyny wypłacasz pieniądze. Masz stały dostęp do gotówki niezależnie od miejsca.

Niestandardowe wizerunki kart wyglądają tak:

karty niestandardowe pko galeria

Aplikacja mobilna IKO

IKO jest nowoczesną aplikacją mobilną dostępną na najnowsze systemy Android, iOS i Windows Phone. Dzięki niej z poziomu smartfona można zarządzać swoim kontem m.in. sprawdzając stan rachunku, dokonując przelewów czy płacąc w sklepach i internecie za pomocą BLIKA. PKO BP odpowiada tym samym na potrzeby młodych klientów, dla których smartfon jest urządzeniem, z jakim trudno się rozstać.

Co więcej, za pomocą kodów BLIK można wypłacać gotówkę z bankomatów PKO BP bez użycia karty. To spore ułatwienie. Podobnie z płatnościami internetowymi. Wystarczy przepisać kod BLIK do terminala płatniczego w sklepie lub bankomacie, potwierdzić transakcję w aplikacji i… już, zapłacone. W ten sposób otrzymujesz narzędzie, zapewniające możliwość błyskawicznego dokonywania zakupów zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych nawet, gdy z jakichś powodów nie masz przy sobie karty płatniczej.

Oszczędności

PKO BP umożliwia młodzieży założenie Konta Oszczędnościowego Plus. Można na nim odkładać zaoszczędzone środki, tak by uczyć się systematyczności. Ciekawą jest także usługa autooszczędzania, która pozwala na odkładanie resztek z transakcji. W ten sposób posiadacz Pierwszego Konta może zaoszczędzić drobne na codziennych zakupach – kwoty regularnie odkładane z czasem zaprocentują dodatkowymi odsetkami. Warto wiedzieć, że prowadzenie wspomnianego rachunku oszczędnościowego jest płatne – kosztuje 1 zł miesięczne, co przy drobnych oszczędnościach może stanowić większą kwotę niż odsetki wypłacone przez bank.

Pierwsze Konto Oszczędnościowe

Aby uniknąć opłat specjalnie dla posiadaczy Pierwszego Konta PKO BP oferuje Pierwsze Konto Oszczędnościowe, które jest prowadzone bez żadnych prowizji, dopóki klient posiada rachunek młodzieżowy. Bezpłatne są także przelewy pomiędzy kontem oszczędnościowym i osobistym.

Podwyższone zostało także oprocentowanie i wynosi odpowiednio 2% do kwoty 10 tys., zł i 1,6%  powyżej (oprocentowanie w skali roku). Dostępna jest także promocja. Dla każdego użytkownika, który przez trzy kolejne miesiące wpłaci na wspomniany rachunek oszczędnościowy od 20 do 1000 zł oprocentowanie zostanie podniesione o 0,5 % w skali roku.

Konto młodzieżowe PKO BP – czy warto

PKO Konto Pierwsze jest prowadzonym bezpłatnie rachunkiem osobistym przeznaczonym dla młodzieży w wieku 13-18 lat. Darmowe jest także wydanie standardowej karty zbliżeniowej, wypłaty ze wszystkich bankomatów na całym świecie, prowadzenie Pierwszego Konta Oszczędnościowego i transakcje z nim związane, a także dostęp do obsługi w licznych placówkach banku.

Jedynym wymogiem jaki stawia bank jest ilość dwóch płatności kartą wydaną do konta, aby uniknąć miesięcznej opłaty w wysokości 3,90 zł. Bank nie określa jednak kwoty transakcji, więc można zapłacić zbliżeniowo choćby na przykład za chipsy w szkolnym sklepie.

Podsumowując, propozycja PKO BP jest szczególnie ciekawa ze względu na mobilność rachunku jaką zapewnia nowoczesny system Nowe iPKO, aplikacja mobilna z funkcją płatności BLIK, a także dostępność do bezprowizyjnych wpłat i wypłat w placówkach na terenie całego kraju. Do tego dodać trzeba atrakcyjnie oprocentowany i dedykowany młodzieży rachunek oszczędnościowy oraz możliwość darmowego dostępu do gotówki w bankomatach na całym świecie. Na minus zaliczyć trzeba opłatę za kartę – co prawda można jej uniknąć, jednak jeśli nie będziesz z niej korzystać (na przykład nie będziesz mieć pieniędzy na koncie), z Twojego konta pobierane będzie co miesiąc 3,9 zł.

Jeśli masz mniej, niż 13 lat, PKO BP przygotowało inny rachunek – PKO Konto dziecka, czyli konto dla dzieci poniżej 13 lat, który jest powiązany z rachunkiem rodziców.

Jeśli jesteś w wieku od 13 do 18 lat, przejdź na stronę wniosku o otwarcie PKO Pierwszego Konta »

Przeczytaj również