Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Potwierdzanie transakcji biometrią w aplikacji IKO (PKO BP)

Redakcja   •   09 lipca 2021 r.

W najnowszej wersji aplikacji IKO (dla posiadaczy kont w PKO BP lub Inteligo), bank umożliwił zatwierdzanie przelewów odciskiem palca lub skanem twarzy, zamiast kodem PIN. W ten sposób można autoryzować przelewy krajowe, z karty kredytowej i na telefon.

Potwierdzanie transakcji biometrią

Użytkownicy telefonów z systemem Android 6.0 lub nowszym, mogą zatem zatwierdzać przelewy odciskiem palca, a użytkownicy korzystający z iOS, za pomocą odcisku palca (TouchID) lub skanu twarzy (FaceID).

Aby włączyć tę funkcję, należy wejść w: Ustawienia → Biometria → Logowanie i autoryzacja → Autoryzacja operacji biometrią oraz potwierdzić włączenie funkcji PIN-em do IKO.

Domyślny limit dla tak autoryzowanych przelewów to 500 zł, jednak można go zmienić w ustawieniach: Ustawienia → Biometria → Logowanie i autoryzacja → Limit autoryzacji biometrią.

Płatności zbliżeniowe BLIK

Oprócz tego PKO BP poinformował, że pracuje nad udostępnieniem klientom płatności zbliżeniowych BLIK jeszcze przed zakończeniem wakacji. To kolejny bank, po mBanku i ING, który zapowiada wdrożenie tej funkcji.

Słownik pojęć

Stopa procentowa

- określa ile kosztuje pożyczenie pewnej sumy pieniędzy. Stopy procentowe określane są przez państwo (a konkretnie przez Radę Polityki Pieniężnej) i odnoszą się do odsetek, jakie banki muszą zapłacić za pożyczenie pieniędzy od Narodowego Banku Polskiego i od siebie nawzajem. Ta cena z kolei wpływa na warunki, na jakich banki udzielają kredytów nam, zwykłym obywatelom. Im wyższe stopy procentowe, tym wyższe oprocentowanie kredytu. W czasie, gdy obowiązują niskie stopy procentowe, za pożyczenie pieniędzy z banku zapłacimy mniej, z drugiej strony zarobimy mniej na odsetkach, jeśli ulokujemy oszczędności w banku. W okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, koszty pożyczenia pieniędzy z banku wzrastają, podobnie jak oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Na stronie NBP znajduje się długi, ale interesujący artykuł nt. stóp procentowych.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!