Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Uwaga na nowego wirusa na Androida

Redakcja   •   26 października 2017 r.

mBank oraz PKO BP ostrzegają przed nowym wirusem na smartfony funkcjonujące na Androidzie, który podmienia ekran logowania do bankowych aplikacji mobilnych i w ten sposób wyłudza dane do logowania do konta.

Jak informuje mBank w swoim komunikacie, obecnie szkodliwa aplikacja podszywa się pod aplikację do sprawdzania kursu kryptowalut i oprócz wyłudzenia danych do logowania, może przejąć kontrolę nad telefonem: wykonywać lub podsłuchiwać rozmowy, wysyłać i odbierać SMS-y (w tym te wysyłane przez bank!).

Jak się bronić?

Pamiętaj, żeby:

  • nie instalować niepotrzebnych aplikacji, ani aplikacji z nieznanych źródeł
  • przed instalacją zawsze sprawdzać opinie o aplikacji
  • ostrożnie przyznawać aplikacjom uprawnienia w telefonie
  • nie wyłączać mechanizmów bezpieczeństwa w telefonie
  • nie logować się do banku poprzez linki przesłane w wiadomościach SMS lub innych

Aplikacje mobilne mBanku i PKO BP nie wymagają logowania się identyfikatorem i numerem hasła. Jeśli aplikacja w Twoim telefonie żąda takich danych, prawdopodobnie Twój telefon został zainfekowany. Natychmiast przywróć telefon do fabrycznych ustawień i zmień dane dostępowe do Twojego konta bankowego i aplikacji mobilnej. W razie pytań lub wątpliwości, skontaktuj się z infolinią Twojego banku.

Więcej informacji na stronie mBanku i PKO BP.

Przeczytaj również

Słownik pojęć

Stopa procentowa

- określa ile kosztuje pożyczenie pewnej sumy pieniędzy. Stopy procentowe określane są przez państwo (a konkretnie przez Radę Polityki Pieniężnej) i odnoszą się do odsetek, jakie banki muszą zapłacić za pożyczenie pieniędzy od Narodowego Banku Polskiego i od siebie nawzajem. Ta cena z kolei wpływa na warunki, na jakich banki udzielają kredytów nam, zwykłym obywatelom. Im wyższe stopy procentowe, tym wyższe oprocentowanie kredytu. W czasie, gdy obowiązują niskie stopy procentowe, za pożyczenie pieniędzy z banku zapłacimy mniej, z drugiej strony zarobimy mniej na odsetkach, jeśli ulokujemy oszczędności w banku. W okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, koszty pożyczenia pieniędzy z banku wzrastają, podobnie jak oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Na stronie NBP znajduje się długi, ale interesujący artykuł nt. stóp procentowych.
Więcej pojęć »