Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

eKonto m – konto młodzieżowe w mBanku

Redakcja   •   Aktualizacja: 20 stycznia 2017 r.

mBank ma w swojej ofercie konto przygotowane z myślą o nastolatkach, z którego możecie korzystać niemal zupełnie bez opłat aż do osiemnastych urodzin. Co równie ważne, jest to jeden z niewielu rachunków dla młodzieży, który można założyć przez internet nawet, gdy nie masz skończonych 18 lat. Rachunek ten nazywa się eKonto m i jest następcą bardzo dobrze znanego wcześniej izzyKonta.

Uwaga, opis archiwalny. eKonta m nie ma już w ofercie banku. Jego miejsce zajęło eKonto możliwości, które prowadzone jest na jeszcze lepszych warunkach. Wszystkie szczegóły znajdziesz w artykule: eKonto możliwości – nowe konto młodzieżowe od mBanku.

eKonto m - dla młodzieży

Kto może otworzyć eKonto m?

eKonto m to prosty i prowadzony bezpłatnie młodzieżowy rachunek bankowy, do którego dołączana jest karta płatnicza (możesz dzięki niej wypłacać gotówkę z bankomatu, płacić zbliżeniowo i tradycyjnie w sklepach oraz przez internet). eKonto m to rachunek dla młodych ludzi, a jego użytkowników możemy podzielić na trzy grupy: 13-20 lat, 21-24 lata oraz 25 lat (i starsi). Samodzielnym posiadaczek eKonta m możesz stać się, jeśli masz ukończone 13 lat.

W tym celu wejdź na stronę mBanku z wnioskiem o otwarcie konta, wypełnij formularz wpisując wszystkie wymagane dane (będzie potrzebna m.in. Twoja legitymacja szkolna lub dowód osobisty, jeśli już go posiadasz), a gdy pod wskazany przez Ciebie adres przyjedzie kurier, poproś rodzica/opiekuna prawnego o przeczytanie dokumentów i podpisanie umowy. Inną możliwością jest odwiedzenie razem z rodzicem jednej z placówek mBanku (wcześniej możesz wypełnić wniosek online, będzie zdecydowanie szybciej). Pamiętaj, że bez zgody rodzica nie będziesz w stanie otworzyć konta.

Oprócz kryterium wieku (powyżej 13 lat) konto nie ma żadnych wymagań do spełnienia.

Dla osób do 24 lat prowadzone jest całkowicie bez opłat. Co ważne, karta debetowa również jest darmowa i najmłodsza grupa klientów (do skończenia 20 lat) ma ją za 0 bez żadnych dodatkowych warunków. Może więc służyć nawet do pojedynczych zakupów, za parę złotych; nie musisz z niej bardzo aktywnie korzystać.

Ile kosztuje eKonto m?

Jeśli należysz do najmłodszej grupy użytkowników (lub przyszłych użytkowników) eKonta m, czyli masz mniej, niż 20 lat, to opłaty, które możesz ponieść za korzystanie z konta młodzieżowego mBanku są związane z operacjami w oddziale banku. Jeśli będziesz obsługiwać konto przez internet, za podstawowe operacje (przelewy, płatności za zakupy mTransfer, płatności BLIK) nie poniesiesz kosztów. Tak samo za posiadanie i korzystanie z karty debetowej.

  • 0 za prowadzenie konta (nie ma wymogu określonych wpłat na konto),
  • 0 za przelewy przez internet i aplikację mobilną,
  • 0 za płatności BLIKiem,
  • 0 za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce,
  • 0 za wydanie zbliżeniowej karty płatniczej Visa,
  • 0 za korzystanie z karty Visa bez warunków,
  • 0 za wpłatę pieniędzy na konto we wpłatomacie banku,
  • 9 zł wpłata lub wypłata gotówki (do 50 tys. zł) w placówce mBanku,

Najważniejsze opłaty uwzględniające również starsze grupy klientów, znajdziesz w poniższej tabeli.

wiek 13-20 lat wiek 21-24 lat wiek 25 lat i więcej
Opłata za konto (miesięczna) 0 zł
(bez żadnych warunków)
0 zł
(bez żadnych warunków)
0 zł
(przy wpływach min. 1000 zł
w miesiącu lub opłata 5 zł)
Opłata za kartę (miesięczna) 0 zł
(bez żadnych warunków)
0 zł
(po 5 transakcjach lub opłata 4 zł)
0 zł
(po 5 transakcjach lub opłata 4 zł)
Wypłata z bankomatów w Polsce 0 zł 0 zł
(za wypłatę kwoty mniejszej,
niż 50 zł – opłata 1,3 zł.
Większe kwoty – bez opłat)
0 zł
(za wypłatę kwoty mniejszej,
niż 100 zł – opłata 1,3 zł.
Większe kwoty – bez opłat)
Dodatkowo za darmo Przelewy internetowe
Aplikacja mobilna
Wpłatomaty
Stan konta w bankomacie i aplikacji
Przelewy internetowe
Aplikacja mobilna
Wpłatomaty
Stan konta w aplikacji
Polecenie zapłaty
Wpłaty i wypłaty w placówce
Przelewy internetowe
Aplikacja mobilna
Wpłatomaty
Stan konta w aplikacji
Polecenie zapłaty
Wpłaty i wypłaty gotówki
w placówce
Bankomaty na świecie
Za to zapłacisz Przelewy ekspresowe
Przelewy walutowe
Bankomaty na świecie
Polecenie zapłaty
Wpłaty i wypłaty w placówce
Przelewy ekspresowe
Przelewy walutowe
Bankomaty na świecie
Stan konta w bankomacie
Przelewy ekspresowe
Przelewy walutowe
Stan konta w bankomacie

Płatności przez internet

mBank odpowiada też na potrzeby nastolatków, którym nieobce są nowoczesne technologie. Rachunek obsługiwany jest całkowicie przez internet i aplikację mobilną, co pozwala z jednej strony kontrolować koszty, z drugiej pozwala Ci zapoznać się z najnowszymi produktami bankowymi. Ciekawa może okazać się mGra, dostępna w nowym systemie transakcyjnym mBanku. Użytkownicy eKonta m otrzymują punkty za dokonywanie określonych akcji takich jak zapłata mTransferem za zakupy internetowe czy aktywowanie nowych usług na rachunku. Wspomniany mTransfer umożliwia dokonywanie błyskawicznych płatności za zakupy w serwisach internetowych takich jak Allegro.pl, na którym młodzi klienci mogą już zakładać konta. Przelane przez Ciebie pieniądze znajdą się na koncie sprzedającego już po kilku minutach, dzięki czemu możesz szybciej otrzymać zamówioną rzecz. Dzięki niemu użytkownik szybko, bezpiecznie, a przede wszystkim samodzielnie zapłaci za kupione produkty.

Nieszablonowa karta do eKonta m

Jakie karty to eKonta m

Dołączoną do rachunku kartą debetową VISA Me można bez problemu płacić za zakupy w sieci. Dodatkowo karta została wyposażona w funkcję płatności zbliżeniowych, których nie trzeba potwierdzać PIN-em, jeżeli kwota płatności nie przekracza 50 zł. To również przydatna funkcja, tym bardziej, że mBank nie narzuca posiadaczom eKonta m sumy jaką muszą wydać w miesiącu, aby rachunek jak i karta były prowadzone bez opłat, więc użytkownicy mogą płacić bezgotówkowo i zbliżeniowe nawet za najdrobniejsze zakupy. Zapewnia to bezpieczeństwo – w końcu nie trzeba nosić przy sobie pieniędzy, a w miejscach gdzie dostępne są płatności BLIK wystarczy sam telefon.

Oszczędzanie

eKonto m łączy zalety w pełni internetowego rachunku osobistego i konta oszczędnościowego. Mianowicie, wszystkie odłożone na koncie środki podlegają oprocentowaniu, którego stawka wynosi obecnie 0,7% w skali roku. Nie trzeba w tym celu zakładać dodatkowego konta – wszystkie korzyści w jednym miejscu. Ta stawka odsetek obowiązuje do ukończenia 20 roku życia. Po 21 urodzinach najlepiej założyć osobne konto oszczędnościowe, bo pieniądze na rachunku głównym przestają być oprocentowane.

Niestety tylko starsze osoby mogą wypróbować darmową funkcję mSaver, dzięki której na konto trafiają automatycznie drobne oszczędności. Na przykład gdy zapłacisz kartą w sklepie 8,3 zł za drobne zakupy, reszta (licząc od 10 zł), czyli 1,7 zł trafi na konto mSaver. To bardzo dobry sposób na zmobilizowanie się do oszczędzania i warto wiedzieć w przyszłości, że bank oferuje takie rozwiązanie.

Aplikacja mobilna

mBank jak na nowoczesny bank przystało, oferuje swym klientom aplikację mobilną, umożliwiającą pełną kontrolę konta, dokonywanie przelewów oraz płacenie w punktach usługowych i sklepach za pomocą kodu BLIK. Apka z pewnością spodoba się młodym użytkownikom eKonta m, głównie  dlatego, że jest prosta w obsłudze, funkcjonalna i dostępna na najpopularniejsze platformy mobilne takie jak Android, iOS i Windows Phone.

mOkazje

mBank posiada w swej ofercie jeden z najciekawszych programów rabatowych dostępnych na rynku. W ramach projektu klienci banku otrzymują dostęp do cyklicznych ofert, dzięki którym mogą zakupić dany produkt ze sporą zniżką. Co ciekawe, w promocjach często pojawiają się także umowy np. na abonament telefoniczny. Aby skorzystać wystarczy zalogować się do serwisu internetowego bądź aplikacji mobilnej, wybrać opcję mOkazje, aktywować kupon oraz postępować zgodnie ze wskazaniami na ekranie komputera/smartfonu. Udział w programie jest bezpłatny. Młodzi klienci mają zatem szansę zarobić na swoim bezpłatnym rachunku i zakupach, których zapewne i tak by dokonali.

Dostępny jest także program rabatowy dający dostęp do setek kolejnych zniżek między innymi na kursy językowe. Szczegóły dostępne są na tej stronie.

Konto młodzieżowe mBank – czy warto

Jeśli szukasz swojego pierwszego, darmowego konta w nowoczesnym banku, z darmową kartą płatniczą oraz z dostępem przez internet i aplikację mobilną, to odpowiedź brzmi: warto. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że eKonto m będzie Cię kosztować równe 0 zł, jeśli nie będziesz chodzić do oddziału, tylko wykonywać podstawowe operacje przez internet.

mBank reklamuje się jako ikona mobilności i tak jest także w przypadku rachunku młodzieżowego. Zapewnia on bezpłatne prowadzenie i darmową kartę zbliżeniową bez jakichkolwiek warunków, dostęp do wszystkich bankomatów w Polsce, darmowe wpłaty we wpłatomatach banku i Euronet, a także setki zniżek i cyklicznych mOkazji, które pozwolą młodemu klientowi zarobić na posiadanym rachunku. Co więcej, środki na rachunku są oprocentowane. Minusem jest konieczność uiszczenia prowizji za operacje kasowe dokonywane w oddziałach banku, co może wiązać się początkowo problemem dla klienta, który po raz pierwszy w życiu korzysta z konta bankowego. Biorąc jednak pod uwagę zaawansowanie młodzieży w dziedzinie urządzeń mobilnych, aplikacja bankowa oraz nowoczesny system bankowości online szybko zastąpią konieczność wizyty w oddziale. Pamiętać musisz też o zmieniającej się tabeli opłat w momencie ukończenia 20 roku życia. Późniejsze koszty są jednak na tyle prosto skonstruowane, że nie będziesz mieć żadnych problemów z ich prześwietleniem.

Jak znaleźć eKonto m?

Aby wyszukać informacje o eKonto m, możesz wpisać w wyszukiwarkę: konto młodzieżowe mBank, konto dla młodzieży mBank, konto dla dzieci mBank.

Przejdź na stronę wniosku o otwarcie eKonta m »