Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Jak korzystać z bankomatu

Mateusz Skrzypczak, Paweł Zawistowski   •   Aktualizacja: 16 października 2021 r.

Dzięki bankomatom w prosty i szybki sposób wypłacisz pieniądze ze swojego konta. Dla czytelników, którzy nie mieli jeszcze styczności z tymi urządzeniami prezentujemy krótką instrukcję. W ostatnich latach, oprócz tradycyjnej wypłaty przez włożenie karty, pojawiła się również możliwość wypłaty zbliżeniowo oraz kodem Blik generowanym w aplikacji. Jak używać bankomatu?

Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu

Darmowe wypłaty

Na początek sprawdź, z jakich bankomatów możesz wypłacić pieniądze za darmo (informacje na ten temat znajdziesz w naszym zestawieniu kont młodzieżowych) – dzięki temu unikniesz kilkuzłotowej prowizji za wypłatę z bankomatów obcych. Maszyny poszczególnych sieci są oznaczone w charakterystyczny sposób i nie powinieneś mieć trudności z ich rozpoznaniem.

Tradycyjna wypłata: włożenie karty do bankomatu

Zwróć uwagę na to, którą stroną prawidłowo włożyć kartę do bankomatu. Karta musi być zwrócona do góry tą stroną, na której widnieje jej numer, a chip (srebrny lub złoty układ przy jednym z jej końców) znajdować się bliżej bankomatu, niż Twojej ręki.

Wypłata zbliżeniowa: przyłożenie karty do czytnika

Zbliżeniowa wypłata przebiega praktycznie tak samo, jak tradycyjna, z tą różnicą, że nie musisz wkładać karty do bankomatu. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ unikasz potencjalnego zagrożenia związanego z zainstalowaniem przez złodziei nakładki kopiującej pasek magnetyczny karty wkładanej do maszyny. Więcej o tym przeczytasz w artykule Jak bezpiecznie wypłacić pieniądze z bankomatu.

Jak w takim razie wypłacić zbliżeniowo? Będąc przy bankomacie znajdź czytnik, który najczęściej oznaczony jest ikoną oraz podpisem „Zbliż kartę”. Po jej przyłożeniu wyświetli się ekran mówiący o sprawdzaniu karty, a potem zostaniesz poproszony o podanie PIN-u. Inaczej, niż w przypadku płatności bezdotykowych w sklepie, bankomat zawsze poprosi o jego wpisanie. Jest to związane z kwestiami bezpieczeństwa. Dalsze kroki są takie same jak w przypadku tradycyjnej wypłaty.

Wybór języka i podanie kodu PIN

Po włożeniu karty zobaczysz na ekranie dalsze instrukcje: w niektórych bankomatach będzie trzeba wybrać język, wciskając odpowiedni przycisk z boku ekranu. Kolejnym krokiem jest podanie PIN-u – czterocyfrowego kodu zabezpieczającego Twoje konto przed nieautoryzowanym dostępem do pieniędzy. Pamiętaj, że nie wolno zapisywać PIN-u i nosić go razem z kartą. Podczas wpisywania zasłoń klawiaturę bankomatu drugą ręką. Jeśli na ekranie widnieje taka instrukcja, zatwierdź wpisany kod zielonym przyciskiem (oznaczonym „OK”, „Zatwierdź” lub „Enter”). Pamiętaj, że po kilkukrotnym błędnym podaniu PIN-u bankomat może zatrzymać Twoją kartę.

PIN to najważniejszy kod, który służy zarówno do potwierdzania płatności w sklepie (wpisujesz go na terminalu przy kasie), jak i do wypłacania gotówki z bankomatu. Dlatego nie udostępniaj go nikomu – jeśli ktoś pozna Twój PIN, będzie mógł wypłacić pieniądze z konta.

Wybór operacji

Po podaniu PIN-u na ekranie pojawi się lista operacji, które można wykonać za pośrednictwem danego bankomatu (np. sprawdzenie salda, zmiana kodu PIN, wypłata gotówki, doładowanie telefonu). Pamiętaj, że takie operacje jak sprawdzenie salda czy zmiana PIN-u również mogą być płatne! Cenę znajdziesz w tabeli opłat i prowizji Twojego banku.

Wybór kwoty wypłaty

Jeśli wybierzesz wypłatę gotówki, na ekranie wyświetlą się przykładowe, najczęściej pobierane kwoty: 50, 100, 200, 500 zł. Możesz jednak wybrać opcję „inna kwota” i wskazać dowolną sumę, jaką potrzebujesz. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zdarzają się bankomaty, w których można wypłacać banknoty już od 20 zł, lecz częściej spotkać można urządzenia wypłacające wielokrotności 50 zł. Jeśli wskażesz kwotę, której bankomat nie będzie w stanie wypłacić ze względu na brak odpowiednich nominałów, na ekranie wyświetli się komunikat z prośbą o wskazanie innej kwoty.

Co jeśli nie masz pieniędzy na koncie?

Jeśli stan Twojego konta jest niższy, niż kwota, którą próbujesz wypłacić, bankomat wyświetli komunikat o niewystarczającej ilości środków na koncie. W takiej sytuacji możesz spróbować wypłacić jeszcze raz (oczywiście podając mniejszą kwotę) lub anulować transakcję.

Potwierdzenie operacji

Zanim pieniądze zostaną wypłacone, musisz określić, czy chcesz otrzymać potwierdzenie transakcji – to wydruk podobny do sklepowego paragonu, na którym zawarte są informacje o przeprowadzonej transakcji. Potwierdzenie nie jest niezbędne, ale przydaje się, jeśli z jakichś powodów (np. awarii bankomatu) pieniądze nie zostaną Ci wypłacone. Przy drobnych wypłatach możesz wybierać opcję bez wydruku potwierdzenia.

Wydanie pieniędzy

Zakończenie transakcji przebiega w następującej kolejności:

  • odbiór karty płatniczej (pieniądze zostaną wydane tylko po jej zabraniu; oczywiście nie dotyczy to wypłaty zbliżeniowej),
  • odbiór banknotów (jeśli będziesz długo zwlekać z zabraniem banknotów, te zostaną z powrotem umieszczone w bankomacie po kilkunastu sekundach),
  • wydruk potwierdzenia transakcji (nie musisz wybierać opcji wydruku potwierdzenia, ale jeśli to zrobiłeś, nie zostawiaj go w bankomacie).

Wypłata Blikiem

Gotówkę z bankomatu możesz wypłacić również wtedy, gdy nie masz przy sobie karty. W tym celu należy skorzystać z aplikacji mobilnej banku, a konkretnie z Blika. Jak wypłacić pieniądze Blikiem? Cały proces przebiega następująco:

  • wybierz na ekranie bankomatu przycisk oznaczony „wypłata BLIK” lub „Wypłata bez karty”.
  • Zaloguj się do aplikacji banku na swoim telefonie i kliknij w niej logo Blik.
  • Kliknij na ekranie bankomatu (na przyciskach obok ekranu) kwotę, którą chcesz wypłacisz i dla pewności zaznacz opcję wydruku potwierdzenia transakcji.
  • Przepisz do bankomatu 6 cyfr kodu Blik, które wyświetlą się na ekranie telefonu.
  • W aplikacji mobilnej pojawi się informacja o wykonywanej wypłacie, którą musisz potwierdzić (przez wpisanie PIN-u aplikacji).
  • Po zatwierdzeniu wypłaty w apce, bankomat wypłaci twoje pieniądze.

Artykuł był dość długi, ponieważ możliwości wypłaty z bankomatów, jak widzisz, jest kilka. Którąkolwiek metodę wybierzesz, nie przejmuj się, ponieważ bankomat zazwyczaj poprowadzi Cię za rękę i trudno będzie się pomylić: wybierz język, podaj PIN, wybierz wypłatę jako rodzaj operacji, podaj kwotę wypłaty i tyle :)

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.

Słownik pojęć

Windykacja

- proces mający na celu odzyskanie należności, np. pożyczonej kwoty. Gdy ktoś zalega ze spłatą kredytu lub pożyczki, albo nie płaci rachunków na czas, bank lub firma mogą rozpocząć proces windykacji, mający na celu nakłonienie dłużnika do spłaty. Może to być ponaglenie, oferta rozłożenia spłaty zadłużenia na raty, lub proces sądowy o zapłatę.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!