Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Jak korzystać z bankomatu

Paweł Zawistowski   •   Aktualizacja: 24 października 2015 r.

Dzięki bankomatom w prosty i szybki sposób wypłacisz pieniądze ze swojego konta. Dla czytelników, którzy nie mieli jeszcze styczności z tymi urządzeniami prezentujemy krótką instrukcję. Jak używać bankomatu?

Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu

Darmowe wypłaty

Na początek sprawdź, z jakich bankomatów możesz wypłacić pieniądze za darmo (informacje na ten temat znajdziesz w naszym zestawieniu kont młodzieżowych) – dzięki temu unikniesz kilkuzłotowej prowizji za wypłatę z bankomatów obcych. Maszyny poszczególnych sieci są oznaczone w charakterystyczny sposób i nie powinieneś mieć trudności z ich rozpoznaniem.

Włożenie karty do bankomatu

Zwróć uwagę na to, którą stroną prawidłowo włożyć kartę do bankomatu. Karta musi być zwrócona do góry tą stroną, na której widnieje jej numer, a chip (srebrny lub złoty układ przy jednym z jej końców) znajdować się bliżej bankomatu, niż Twojej ręki.

Wybór języka i podanie kodu PIN

Po włożeniu karty zobaczysz na ekranie dalsze instrukcje: w niektórych bankomatach będzie trzeba wybrać język, wciskając odpowiedni przycisk z boku ekranu. Kolejnym krokiem jest podanie PIN-u – czterocyfrowego kodu zabezpieczającego Twoje konto przed nieautoryzowanym dostępem do pieniędzy. Pamiętaj, że nie wolno zapisywać PIN-u i nosić go razem z kartą. Podczas wpisywania zasłoń klawiaturę bankomatu drugą ręką. Jeśli na ekranie widnieje taka instrukcja, zatwierdź wpisany kod zielonym przyciskiem (oznaczonym „OK”, „Zatwierdź” lub „Enter”). Pamiętaj, że po kilkukrotnym błędnym podaniu PIN-u bankomat może zatrzymać Twoją kartę.

PIN to najważniejszy kod, który służy zarówno do potwierdzania płatności w sklepie (wpisujesz go na terminalu przy kasie), jak i do wypłacania gotówki z bankomatu. Dlatego nie udostępniaj go nikomu – jeśli ktoś pozna Twój PIN, będzie mógł wypłacić pieniądze z konta.

Wybór operacji

Po podaniu PIN-u na ekranie pojawi się lista operacji, które można wykonać za pośrednictwem bankomatu (np. sprawdzenie salda, zmiana kodu PIN, wypłata gotówki, doładowanie telefonu).

Od niedawna możliwa jest także wypłata z bankomatu bez karty, za pomocą kodu BLIK. Aby z niego skorzystać, trzeba posiadać aplikację mobilną banku, w którym masz konto. Po wygenerowaniu kodu BLIK wpisujesz go na klawiaturze bankomatu i wypłacasz pieniądze.

Wybór kwoty wypłaty

Jeśli wybierzesz wypłatę gotówki, na ekranie wyświetlą się przykładowe, najczęściej pobierane kwoty: 50, 100, 200, 300 zł. Możesz jednak wybrać opcję „inna kwota” i wskazać dowolną sumę, jaką potrzebujesz. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zdarzają się bankomaty, w których można wypłacać banknoty już od 10 zł, lecz częściej spotkać można urządzenia wypłacające wielokrotności 50 zł. Jeśli wskażesz kwotę, której bankomat nie będzie w stanie wypłacić ze względu na brak odpowiednich nominałów, na ekranie wyświetli się komunikat z prośbą o wskazanie innej kwoty.

Co jeśli nie masz pieniędzy na koncie?

Jeśli stan Twojego konta jest niższy, niż kwota, którą próbujesz wypłacić, bankomat wyświetli komunikat o niewystarczającej ilości środków na koncie. W takiej sytuacji możesz spróbować wypłacić jeszcze raz (oczywiście podając mniejszą kwotę) lub anulować transakcję.

Potwierdzenie operacji

Zanim pieniądze zostaną wypłacone, musisz określić, czy chcesz otrzymać potwierdzenie transakcji – to wydruk podobny do sklepowego paragonu, na którym zawarte są informacje o przeprowadzonej transakcji. W sytuacji, gdy wypłacasz pieniądze z bankomatu należącego do banku, w którym masz konto, na wydruku potwierdzenia podane będzie ile pieniędzy zostało na Twoim rachunku. Potwierdzenie przydaje się, jeśli z jakichś powodów (np. awarii bankomatu) pieniądze nie zostaną Ci wypłacone.

Wydanie pieniędzy

Zakończenie transakcji przebiega w następującej kolejności:

  • odbiór karty płatniczej (pieniądze zostaną wydane tylko po jej zabraniu),
  • odbiór banknotów (jeśli będziesz długo zwlekać z zabraniem banknotów, te zostaną z powrotem umieszczone w bankomacie po kilkunastu sekundach),
  • wydruk potwierdzenia transakcji.