Jak bezpiecznie wypłacić pieniądze z bankomatu
Posiadanie konta w banku to nie tylko ogromne ułatwienie i możliwość samodzielnego zarządzania pieniędzmi, ale także spora odpowiedzialność. W pierwszej części artykułu przedstawiamy krótką instrukcję korzystania z bankomatu (jeśli już wypłacasz samodzielnie pieniądze, pomiń tę część), w drugiej opisujemy zasady bezpiecznego korzystania z bankomatów, które powinien znać każdy!
Jak wypłacać pieniądze z bankomatu
Bankomat to urządzenie, z którego wypłacisz pieniądze, jakie posiadasz na swoim koncie bankowym. Aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki:
- Umieść kartę w odpowiednio oznaczonym miejscu (lub przyłóż ją do modułu zbliżeniowego).
- Wpisz 4 cyfry swojego PIN-u.
- Wybierz kwotę, którą chcesz wypłacić.
- Wybierz wydruku potwierdzenia transakcji (jeśli wypłacasz większą kwotę)*.
- Odbierz kartę.
- Odbierz pieniądze oraz wydruk potwierdzający wypłatę.
*Wydruk co prawda nie jest niezbędny, ale może okazać się przydatny w ewentualnej reklamacji, gdyby wypłata nie doszła do skutku przez awarię bankomatu, a środki na rachunku zostałyby pobrane. Pamiętaj, że bankomat jest tylko maszyną i bardzo rzadko, ale jednak zdarzają się usterki.
Przed wypłatą gotówki w bankomacie (w sieci Twojego banku) możesz sprawdzić stan konta na ekranie urządzenia lub poprzez wydruk – jednak te opcje są najczęściej płatne i zupełnie nie opłaca się tego robić. Poza tym są już przeżytkiem. Obecnie, w dobie bankowych aplikacji mobilnych, stan konta sprawdzisz w kilka sekund na ekranie telefonu.
Oprócz wypłaty kartą (czy to tradycyjnie, przez jej włożenie do czytnika, czy zbliżeniowo), dzięki Blikowi możesz wypłacać pieniądze również w inny sposób, w którym karta w ogóle nie będzie Ci potrzebna.
To w skrócie; jeśli jednak potrzebujesz więcej informacji, na temat samego procesu wypłacania pieniędzy, zobacz nasz artykuł: Jak korzystać z bankomatu.
Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu
Niestety, wypłacając gotówkę z bankomatu bez względu na to, w jaki sposób tego dokonasz, musisz zachować ostrożność. Zdarza się, że dochodzi do podstępnych kradzieży np. poprzez podrobienie karty do bankomatu. Dzieje się tak np. przez stosowanie nakładek na klawiaturę lub wejście na karty. To małe urządzenia, które skanują kartę i w ten sposób zdobywają jej dane.
Spójrz na swoją kartę. Z przodu znajduje się jej numer. To 16 cyfr, które są do niej przypisane i pełnią rolę jej indywidualnego numeru, a poniżej znajdziesz mniejsze cyfry, które oznaczają datę ważności (miesiąc/rok – każda karta jest ważna kilka lat; po tym okresie przestaje działać, a bank przesyła klientowi nową). Z kolei na odwrocie, obok pola na podpis, znajdują się trzy cyfry – to kod CVV (Card Verification Value), który jest potrzebny do płatności w internecie, bez fizycznego użycia karty.
Wszystkie informacje zapisane na karcie należy bezwzględnie chronić (nawet pozornie nieistotną datę ważności!), bo jeśli wpadną w nieodpowiednie ręce, mogą ułatwić kradzież pieniędzy z konta.
Wypłaty zbliżeniowe
Faktem jest, że wypłacając pieniądze używając opcji zbliżeniowej (jedynie przykładając kartę w określone miejsce w bankomacie), możemy ograniczyć część zagrożeń (o których piszemy poniżej). Dlaczego? Kartę cały czas trzymasz w ręce, nie wkładasz jej do czytnika. Między innymi to sprawia, że tzw. nakładki skanujące są coraz rzadziej wykorzystywane przez złodziei, ale warto mieć świadomość istnienia takiego zjawiska.
Co powinno oferować dobre konto dla młodych? Brak kosztów, darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów, Blik, nowoczesna aplikacja mobilna? Sprawdź i wybierz rachunek dopasowany do Twoich potrzeb w porównaniu kont dla młodych 13-18!
Zasady bezpiecznego korzystania z bankomatów
W czasie wypłacania gotówki z bankomatu za pomocą karty warto:
- sprawdzić czy klawiatura nie jest zbyt wypukła, zniekształcona,
- podobnie z wejściem na kartę – sprawdź czy nie jest ono uszkodzone, nie ma na nim dodatkowej nakładki, czy nie zmieniło się od dnia, w którym poprzednio wypłacałeś gotówkę w danym bankomacie lub podobnym (jeżeli należy do tej samej sieci),
- jeśli coś wzbudziło Twoje podejrzenia, spróbuj podważyć klawiaturę palcem, poruszać plastikiem przy wejściu karty (nakładki nie są najczęściej przyczepione bardzo mocno),
- w chwili wpisywania PIN-u zasłoń klawiaturę dłonią (na wypadek zainstalowanej kamery, która śledzi ruch palców na klawiaturze),
nie trzymaj palców tylko na klawiszach, z których składa się twój PIN, - większą gotówkę wypłacaj z bankomatów monitorowanych, najlepiej znajdujących się w pomieszczeniach, a nie na zewnątrz budynków. Warto też udać się do urządzenia po większą gotówkę z kimś zaufanym.
- Dyskretnie schowaj wypłaconą gotówkę, pamiętaj, że ktoś może Cię obserwować i próbować wyrwać pieniądze z dłoni.
- Wieczorami i nocą wypłacaj gotówkę tylko w miejscach dobrze oświetlonych.
Jeśli cokolwiek wzbudziło Twoje wątpliwości (zły stan bankomatu, okolica, podejrzani ludzie) – nie wypłacaj pieniędzy, tylko znajdź bardziej bezpieczny bankomat.
Oczywiście posługując się kartą, musisz zapamiętać kod PIN. Zapisywanie go na kartce jest niezwykle ryzykowne, bo jeżeli zostawisz kartkę w portfelu, a on zostanie Ci skradziony razem z kartą, to złodziej ma niczym nieograniczony dostęp do Twoich pieniędzy (aż do momentu, w którym zastrzeżesz kartę). Równie ryzykowne jest też zapisywanie kodu w telefonie.
Karta debetowa – zmiana limitu wypłat
Masz także możliwość ustalenia limitów dziennych wypłat z bankomatów za pomocą bankowości internetowej (zazwyczaj w zakładce „Karty”). Skonfiguruj tę opcję do własnych potrzeb. W przypadku wykorzystania dziennego limitu, dalsze wypłaty gotówki zostaną zablokowane, dzięki czemu można uniknąć przykrych konsekwencji kradzieży karty lub jej skopiowania. Jeżeli w systemie transakcyjnym Twojego banku nie możesz znaleźć tej opcji – warto zadzwonić na infolinię, w celu ustalenia wspomnianych limitów.
Pamiętaj także, aby nadwyżki środków przechowywać na koncie oszczędnościowym – do którego z reguły karty płatnicze nie są wydawane. Jeśli więc zgubisz kartę, będzie Cię to kosztować mniej nerwów – bo nie będzie ona powiązana z kontem, na którym zgromadzone są większe środki, tylko tym, do bieżących wydatków.