Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Jak bezpiecznie wypłacić pieniądze z bankomatu

Redakcja, Rafał Bajkowski   •   Aktualizacja: 15 lipca 2019 r.

Posiadanie konta w banku to nie tylko ogromne ułatwienie i możliwość samodzielnego zarządzania pieniędzmi, ale także spora odpowiedzialność. W pierwszej części artykułu przedstawiamy krótką instrukcję korzystania z bankomatu (jeśli już wypłacasz samodzielnie pieniądze, pomiń tę część), w drugiej opisujemy zasady bezpiecznego korzystania z bankomatów, które powinien znać każdy!

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu

Bankomat to urządzenie, z którego wypłacisz pieniądze, jakie posiadasz na swoim koncie bankowym. Aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki:

 1. Umieść kartę w odpowiednio oznaczonym miejscu.
 2. Wpisz 4 cyfry swojego PIN-u.
 3. Wybierz kwotę, którą chcesz wypłacić.
 4. Wybierz wydruku potwierdzenia transakcji (jeśli wypłacasz większą kwotę)*.
 5. Odbierz kartę.
 6. Odbierz pieniądze oraz wydruk potwierdzający wypłatę.

*Wydruk co prawda nie jest niezbędny, ale może okazać się przydatny w ewentualnej reklamacji, gdyby wypłata nie doszła do skutku przez awarię bankomatu, a środki na rachunku zostałyby pobrane. Pamiętaj, że bankomat jest tylko maszyną i bardzo rzadko, ale jednak zdarzają się usterki.

Przed wypłatą gotówki w bankomacie (w sieci Twojego banku) możesz sprawdzić stan konta na ekranie urządzenia lub poprzez wydruk – jednak te opcje są najczęściej płatne i zupełnie nie opłaca się tego robić! Warto zatem korzystać z aplikacji mobilnych, w których stan dostępnych środków jest udostępniany całkowicie bezpłatnie i możesz go sprawdzić za pomocą kliku „tapnięć” na ekranie telefonu.

W niektórych bankach można wypłacać pieniądze z bankomatu bez karty. Aby tego dokonać, musisz mieć zainstalowaną aplikację mobilną, a w niej funkcję kodów BLIK lub PeoPay. Kody BLIK są w tej chwili dostępne w Alior Banku, PKO BP, Millennium, ING, BZ WBK, Getin, mBank i Orange Finanse.

Aby wypłacić gotówkę bez karty za pomocą kodu BLIK:

 • wybierz na ekranie przycisk, przy którym jest napisane „wypłata BLIK” lub „Wypłata BLIK/IKO”.
 • Kliknij w aplikacji swojego smartfona logo BLIK.
 • Kliknij na ekranie bankomatu (na przyciskach obok ekranu) kwotę, którą chcesz wypłacisz i dla pewności zaznacz opcję wydruku potwierdzenia transakcji.
 • Przepisz do bankomatu 6 cyfr kodu BLIK, które wyświetlą się na ekranie telefonu.
 • Jeśli przepiszesz kod prawidłowo, na twoim telefonie pojawi się alert, z prośbą o potwierdzenie wypłaty.
 • Kiedy klikniesz w aplikacji opcje potwierdzenia, bankomat wypłaci twoje pieniądze.

Pamiętaj, że aby wypłacać środki za pomocą smartfona, musisz mieć aktywny dostęp do internetu. Jeśli masz konto w Banku Pekao, możesz pobrać aplikację PeoPay i za jej pomocą wypłacać gotówkę z bankomatów należących do Banku Pekao. Działa to podobnie jak wyżej opisany BLIK.

Zwróć uwagę, że BLIK i PeoPay są do siebie podobne, ale to różne sposoby wypłaty. Mianowicie PeoPay działa tylko w bankomatach Banku Pekao i tylko klienci, którzy posiadają tam konta, mogą z niego korzystać. BLIK natomiast to wspólny projekt wielu banków. Jest dostępny w różnych bankomatach.

Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu

Niestety, wypłacając gotówkę z bankomatu bez względu na to, w jaki sposób tego dokonasz, musisz zachować ostrożność. Coraz częściej dochodzi do podstępnych kradzieży np. poprzez podrobienie karty do bankomatu. Dzieje się tak np. przez stosowanie nakładek na klawiaturę lub wejście na karty. To małe urządzenia, które skanują kartę i w ten sposób zdobywają jej dane. Spójrz na swoją kartę. Z przodu znajduje się jej numer. To 16 cyfr, które są do niej przypisane i pełnią rolę jej indywidualnego numeru, a także poniżej umieszczone zostały mniejsze cyfry, które oznaczają datę ważności (miesiąc/rok – każda karta jest ważna kilka lat, po tym okresie przestaje działać, a bank przesyła klientowi nową). Wszystkie informacje zapisane na karcie należy bezwzględnie chronić (nawet pozornie nieistotną datę ważności!), bo jeśli wpadną w nieodpowiednie ręce, mogą ułatwić kradzież pieniędzy z konta.

Zasady bezpiecznego korzystania z bankomatów

W czasie wypłacania gotówki z bankomatu za pomocą karty warto:

 • sprawdzić czy klawiatura nie jest zbyt wypukła, zniekształcona,
 • podobnie z wejściem na kartę – sprawdź czy nie jest ono uszkodzone, nie ma na nim dodatkowej nakładki, czy nie zmieniło się od dnia, w którym poprzednio wypłacałeś gotówkę w danym bankomacie lub podobnym (jeżeli należy do tej samej sieci),
 • jeśli coś wzbudziło Twoje podejrzenia, spróbuj podważyć klawiaturę palcem, poruszać plastikiem przy wejściu karty (nakładki nie są najczęściej przyczepione bardzo mocno),
 • w chwili wpisywania PIN-u zasłoń klawiaturę dłonią (na wypadek zainstalowanej kamery, która śledzi ruch palców na klawiaturze),
 • nie trzymaj palców tylko na klawiszach, z których składa się twój PIN,
 • większą gotówkę wypłacaj z bankomatów monitorowanych, najlepiej znajdujących się w pomieszczeniach, a nie na zewnątrz budynków. Warto też udać się do urządzenia po większą gotówkę z kimś zaufanym.
 • Dyskretnie schowaj wypłaconą gotówkę, pamiętaj, że ktoś może Cię obserwować i próbować wyrwać pieniądze z dłoni.
 • Wieczorami i nocą wypłacaj gotówkę tylko w miejscach dobrze oświetlonych.

Jeśli cokolwiek wzbudziło Twoje wątpliwości (zły stan bankomatu, okolica, podejrzani ludzie) – nie wypłacaj pieniędzy, tylko znajdź bardziej bezpieczny bankomat.

Najlepiej jest, jeśli zapamiętasz kod PIN. Zapisywanie go na kartce jest niezwykle ryzykowne, bo jeżeli zostawisz kartkę w portfelu, a on zostanie Ci skradziony razem z kartą, to złodziej ma niczym nieograniczony dostęp do Twoich pieniędzy (aż do momentu, w którym zastrzeżesz kartę).

Wiele banków oferuje także ubezpieczenie karty dołączonej do konta. Warto z niego skorzystać, jeżeli faktycznie wypłacasz sporo gotówki z bankomatów. Koszt takiego ubezpieczenia to zaledwie kilka złotych miesięcznie, a ochrona jaką ono gwarantuje, może okazać się potrzebna.

Karta debetowa – zmiana limitu wypłat

Masz także możliwość ustalenia limitów dziennych wypłat z bankomatów za pomocą bankowości internetowej (zazwyczaj w zakładce „Karty”). Skonfiguruj tę opcję do własnych potrzeb. W przypadku wykorzystania dziennego limitu, dalsze wypłaty gotówki zostaną zablokowane, dzięki czemu można uniknąć przykrych konsekwencji kradzieży karty lub jej skopiowania. Jeżeli w systemie transakcyjnym Twojego banku nie ma tej opcji – warto zadzwonić na infolinię lub odwiedzić placówkę, w celu ustalenia wspomnianych limitów. Pamiętaj także, aby nadwyżki środków przechowywać na koncie oszczędnościowym – to którego z reguły karty płatnicze nie są wydawane.

Słownik pojęć

Indeks giełdowy

- średnia kursów spółek giełdowych, grupująca je według określonych kategorii (np. Indeks WIG – skupia wszystkie spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych, mWIG40 –  jedynie 40 średnich spółek). Zmiany wartości indeksu pozwalają określić panujący na giełdzie trend – wzrosty lub spadki.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!