Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Czym się różni karta kredytowa od debetowej?

Redakcja, Krzysztof Gibek, Rafał Bajkowski   •   18 października 2021 r.

Zapewne często kupując coś w internecie, widzisz, że jedną z form płatności jest „karta kredytowa”. Wbrew pozorom nie jest to karta wydawana do konta. Jak się okazuje, użytkownicy często mylą pojęcia i nie odróżniają zwykłej karty debetowej od kredytowej. Warto przeczytać poniższy artykuł, aby wiedzieć, czym charakteryzuje się karta kredytowa, a czym debetowa.

Karta debetowa a kredytowa

Visa i MasterCard to dwie najpopularniejsze organizacje płatnicze, których loga są obecne na kartach używanych w Polsce. To one zajmują się utrzymywaniem systemów umożliwiających dokonywanie elektronicznych płatności w Europie i na świecie. Polskie banki współpracują z Visą i MasterCard zarówno w obszarze kart debetowych (do konta osobistego) jak i kredytowych (połączonych z rachunkiem kredytowym), stąd łatwo się pogubić i nie mieć jasności, jakiego typu jest dany plastik. Warto wiedzieć, że są dwa rodzaje kart, które szczególnie nas interesują.

Karta debetowa, czyli połączona z kontem

Karta debetowa jest kartą wydawaną do ROR, czyli rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Ma ona dostęp do pieniędzy znajdujących się na rachunku. To właśnie za jej pomocą zapłacisz w sklepie za zakupy w sklepie czy przez internet oraz wypłacisz gotówkę z bankomatu. Jeśli na Twoim koncie skończą się pieniądze, nie będziesz mógł jej dalej używać, aż do momentu wpłaty gotówki lub otrzymania przelewu na konto w banku. Płacąc kartą debetową, korzystasz ze swoich pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.

Karta kredytowa – wygodna forma kredytu

Karta kredytowa jest dostępna tylko dla klientów, którzy ukończyli 18 lat i osiągają dochody np. pracują lub otrzymują stypendium na uczelni. Ta karta wygląda i działa podobnie do wydawanej do konta karty debetowej, ale różni się od poprzedniej podstawową kwestią. Mianowicie środki na rachunku kredytówki to nie te same pieniądze, które znajdują się na koncie osobistym.

Karta kredytowa ma własny rachunek, na którym bank udostępnia środki, jakie klient może wykorzystać na zakupy. Nazywane jest to limitem kredytowym. O wysokości tego limitu decyduje bank, dla każdego klienta indywidualnie. Mając np. kartę kredytową z limitem na 1500 zł, możemy wydać maksymalnie 1500 zł miesięcznie przy użyciu tego plastiku. Takie rozwiązanie może wydawać się proste. Pozwala to na wydawanie pieniędzy, które użyczył bank. Nie jest to jednak oczywiście darowizna.

Wszystkie środki, które klient wydaje za pomocą karty kredytowej, należy oddać. Jeśli użytkownik takiego produktu szybko spłaci swój dług, będzie on dla niego darmowy (to znaczy odda tyle, ile wydał na zakupy w sklepach). Jeśli tego nie zrobi w terminie – bank naliczy odsetki, czyli dodatkową kwotę, jaką należy zapłacić ponad to, co wydaliśmy na zakupach. Mówiąc w dużym skrócie: płacąc kartą kredytową nie korzystasz ze swoich pieniędzy, ale wydajesz środki pożyczone od banku. A jeśli będziesz zwlekać z ich oddaniem, będzie to sporo kosztować.

Karta kredytowa dodatkowa

Pełnoletni posiadacz karty kredytowej może wyrobić tzw. kartę dodatkową, czyli kolejną kartę kredytową, która ma dostęp do określonej kwoty limitu, ale przeznaczoną dla innej osoby. Dla przykładu: jeśli ojciec ma w banku kartę kredytową z limitem 5 000 zł, może wyrobić swojemu synowi kartę dodatkową, która będzie miała określony limit wydatków miesięcznych (np. 500 zł). Wtedy syn również będzie korzystał z limitu karty ojca, ale tylko do kwoty 500 zł. Kartę dodatkową spłaca się tak samo jak kartę główną, raz w miesiącu na określoną kwotę (całość długu lub część, a resztę później wraz z odsetkami).

Dlaczego nie mogę zapłacić kartą debetową przez internet?

Czasem zdarza się, że próbując dokonać w internecie płatności kartą debetową (np. kupując coś w zagranicznym sklepie internetowym czy bilet lotniczy na stronie przewoźnika), nie można sfinalizować zakupu. Pierwszym, co się nasuwa na myśl jest „no tak, tu jest napisane credit card, a ja mam tylko debetówkę”. Czy faktycznie niepowodzenie płatności jest związane z tym, że masz kartę debetową, a nie kredytową? Jest to bardzo mało prawdopodobne! Często przyczyną tego typu sytuacji są ograniczenia, które narzuca (albo domyślnie ustawia) bank, na przykład:

  • limity transakcji przez internet ustawione są na 0 zł dziennie,
  • bank blokuje zagraniczne transakcje internetowe,
  • bank nie pozwala na realizację transakcji bez podania kodu CVV (trzy cyfry na odwrocie karty, obok podpisu).

Zanim więc uznasz, że na pewno potrzebujesz karty kredytowej do zrobienia zakupów przez internet, najpierw zaloguj się do bankowości internetowej, sprawdź ustawienia karty, a jeśli to nie pomoże, zadzwoń na infolinię banku, żeby upewnić się, że nic nie stoi na przeszkodzie dla transakcji kartą debetową.

Karta kredytowa – czy warto?

Karta kredytowa jest bardzo dobrym produktem, ale należy korzystać z niej rozsądnie i odpowiedzialnie. Przede wszystkim jest przeznaczona dla osób, które osiągają regularne dochody, z których mogą spłacić zadłużenie. Jeśli lubisz promocje w sklepach i łatwo ulegasz reklamie, przemyśl czy taka karta to dobre rozwiązanie dla Ciebie. Czasem można wydać za dużo, a wszystko przecież trzeba zwrócić. Z kredytówką trzeba postępować bardzo odpowiedzialnie, bo wydajesz przy jej użyciu nie swoje pieniądze.

Z kolei karta debetowa jest w pełni połączona z kontem, więc można swobodnie płacić za zakupy za jej pomocą, nie martwiąc się, że wydasz więcej, niż masz. To stan Twojego konta jest limitem, którego nie przekroczysz.

Krzysztof Gibek
Absolwent socjologii, zaangażowany w tematykę finansów i giełdy, z doświadczeniem w pracy w bankowości. Od ponad 10 lat analizuje produkty finansowe dla młodzieży i studentów, a od ponad 7 lat dzieli się swoją wiedzą na łamach serwisu KontoMłodzieżowe.com.

Słownik pojęć

Dom maklerski

- to organizacja posiadająca zezwolenie państwowych organów (Komisji Nadzoru Finansowego) na nabywanie i sprzedawanie papierów wartościowych, doradztwo inwestycyjne oraz zarządzanie pieniędzmi swoich klientów.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!