Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Jakie są rodzaje przelewów i czym się różnią

Redakcja, Rafał Bajkowski   •   21 maja 2016 r.

Banki umożliwiają przekazywanie pieniędzy pomiędzy kontami za pomocą różnych rodzajów przelewów. Warto zapoznać się z ich krótką charakterystyką, bo każdy z nich ma specyficzne cechy i cenę, jaką należy za niego zapłacić.

Przelewy do banków w Polsce

Przelewy, które wykonujemy do polskich banków dzielimy na:

standardowy wewnętrzny – pomiędzy rachunkami klientów w tym samym banku (wewnątrz jednego systemu). Czas dostarczenia to maksymalnie około jednej godziny, z reguły dociera do kilku minut. Wykonywany samodzielnie przez internet jest bezpłatny.

Standardowy zewnętrzny – przesyłany pomiędzy rachunkami klientów w różnych bankach (na zewnątrz). Czas dostarczenia zależny jest od tzw. sesji Elixir, czyli godzin, w których konkretne banki księgują wysyłane i przychodzące przelewy. Mianowicie, jeśli wysyłasz przelew koledze, to twój bank musi najpierw go wysłać, a bank kolegi następnie przyjąć. Odbywa się to w jasno określonych godzinach. Każdy bank samodzielnie decyduje w jakich porach ma miejsce księgowanie przelewów (z reguły trzy razy dziennie). Warto założyć, że dostarczenie przelewu standardowego zewnętrznego to jeden dzień roboczy. W najnowszych kontach internetowych dla młodzieży to rozwiązanie jest darmowe.

Przelew ekspresowy Blue Cash – przelew dostarczany natychmiastowo przez system firmy Blue Media, która posiada konta we wszystkich bankach w Polsce i realizuje transakcje jako przelewy wewnętrzne. Ty przesyłasz pieniądze na konto Blue Media (system Blue Cash) które są kierowane automatycznie na konto firmy w tym samym banku, co Twój, a następnie przekazywane na konto odbiorcy z innego rachunku Blue Media. Dzięki temu, że wszystkie poszczególne transakcje to przelewy wewnętrzne, przelew dociera w na konto docelowe kilka minut. Nie we wszystkich bankach można skorzystać z tego rodzaju transakcji. Aktualną listę wraz z godzinami dostępności tego rozwiązania znajdziesz na podstronie obsługiwane banki. Koszt to najczęściej 5 zł, ale na przykład w T-Mobile Usługi Bankowe (T-Mobile Konto) pierwsze 10 takich przelewów w miesiącu jest za darmo.

Przelew ekspresowy Express Elixir – podobny do przelewu Blue Cash, jednak jest realizowany przez KIR (Krajową Izbę Rozliczeniową), która jest instytucją państwową. KIR na co dzień odpowiada za prawidłowy przebieg rozliczeń pomiędzy bankami w Polsce. Express Elixir Również jest dostarczany natychmiastowo i, podobnie jak w przypadku przelewu Blue Cash, istnieje określona lista banków wysyłających i przyjmujących tę formę przekazania pieniędzy. Listę znajdziesz tutaj. Koszt sięga od 0 do 5 zł.

Przelew na numer telefonu i Facebooka jest przydatny, kiedy nie znasz numeru konta osoby, do której chcesz wysłać przelew. Podajesz wtedy numer telefonu znajomego lub dane jego profilu na Facebooku, a następnie bank kontaktuje się z nim i przekazuje wskazówki jak otrzymać przesłane pieniądze. Najczęściej ta forma jest darmowa.

Przelew na telefon BLIK – dla klientów użytkujących konto i aplikację mobilną w bankach ING, Millennium, mBank, PKO BP, Orange Finanse oraz BZ WBK został udostępniony dostarczany natychmiast (za pomocą wcześniej opisanego systemu Express Elixir) przelew na numer telefonu. Polega on na tym, że mając jedną z tych aplikacji, można powiązać swój numer komórkowy z kontem i od pory można obierać pieniądze wykorzystując tylko dziewięciocyfrowy numer komórki . Aktualnie ten rodzaj przelewu jest bezpłatny.

Masz ukończone 18 lat? Załóż Konto Przekorzystne dla Młodych w Pekao SA i zgarnij premię!

Przelewy zagraniczne

Przelewy zagraniczne są specyficzne. Aby prawidłowo je wykonać musisz podać numer konta odbiorcy w formacie IBAN oraz kod SWIFT banku (możliwe do pobrania ze strony konkretnej instytucji). Wyróżniamy:

Przelew SEPA – wysyłany w walucie EURO do krajów członkowskich UE oraz m.in. do Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Monako. Jest to najtańsza forma przekazu pieniężnego. Najczęściej wykonanie takiego przelewu to wydatek ok. 5 – 10 zł.

Przelew zagraniczny – to zwykły przelew wysyłany za granicę. Warto sprawdzić koszty takiej transakcji przed wysłaniem, gdyż w każdym banku są one inne. Pamiętaj, aby uważnie wpisywać dane do przelewu, ponieważ jest on często realizowany za pośrednictwem różnych zagranicznych banków, a co za tym idzie za niedostarczenie pieniędzy na właściwe konto spowodowane twoją pomyłką, możesz zapłacić dodatkową prowizję. Przelewy te mają także różną formę opłat. Prowizje może ponosić tylko wysyłający lub tylko odbierający (wtedy dostarczanych jest mniej środków niż wysłano) lub oboje w mniejszej kwocie. Koszt tego rozwiązania jest zależny ponadto od przesyłanej kwoty. Czas dostarczenia takiego przekazu to minimum kilka dni roboczych.

Słownik pojęć

Indeks giełdowy

- średnia kursów spółek giełdowych, grupująca je według określonych kategorii (np. Indeks WIG – skupia wszystkie spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych, mWIG40 –  jedynie 40 średnich spółek). Zmiany wartości indeksu pozwalają określić panujący na giełdzie trend – wzrosty lub spadki.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!