Przelew, polecenie zapłaty, zlecenie stałe – czym się różnią?
Posiadacze kont bankowych mają do dyspozycji szereg usług ułatwiających transfer gotówki. Środki pieniężne mogą być przekazywane na inne rachunki za pomocą przelewu, polecenia zapłaty czy zlecenia stałego. Czym różnią się te warianty i kiedy opłaca się z nich korzystać?
Elixir, Express Elixir i SORBNET, czyli jaki przelew wybrać?
Standardową usługą każdego banku są przelewy. Najprościej rzecz ujmując są to transakcje, w ramach który przekazywane są pieniądze z jednego konta na drugie. Do jej realizacji konieczne jest wskazanie numeru rachunku docelowego, jego właściciela oraz kwoty, jaka ma być przesłana.
Elixir
Zwykly przelew – w zależności od oferty banku – może być księgowany na rachunku docelowym od kilku do kilkunastu godzin, jednak nie później niż następnego dnia roboczego po złożeniu zlecenia. Banki zazwyczaj wysyłają i odbierają przelewy trzy razy w ciągu dnia. Najszybciej, bo niemal natychmiast, transferowane są środki między rachunkami w tym samym banku. Standardowy wariant przelewu określany jest w bankowości nazwą Elixir i w przypadku przelewów dokonywanych przez internet lub aplikację mobilną, zazwyczaj jest darmowy.
Express Elixir
Jeśli właścicielowi rachunku zależy na szybkim przekazaniu pieniędzy pomiędzy różnymi instytucjami, w wielu bankach ma możliwość skorzystania z przyspieszonego przelewu. Przelewy wykonywane za pomocą systemu Express Elixir zwykle docierają do odbiorcy w kilkanaście sekund, lecz nie we wszystkich bankach system ten działa 24 godziny na dobę. Dodatkowo, tego rodzaju przelewy są dodatkowo płatne. Ich koszt jest zależny od oferty banku – w przypadku kont młodzieżowych to zwykle ok. 5 zł.
BlueCash
Pionierem szybkich przelewów w polskiej bankowości jest firma Blue Cash, która jako pierwsza oferowała przelewy błyskawiczne pomiędzy bankami. Niektóre banki nadal wykorzystują tę właśnie metodę, zamiast Express Elixiru. Termin realizacji i opłata zazwyczaj są na tym samym, lub zbliżonym poziomie jak powyżej.
SORBNET
O wiele droższym wariantem przelewu jest tzw. SORBNET. Przekazywane za jego pośrednictwem pieniądze rozliczane są w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że odbiorca przelewu otrzyma środki zaraz po jego wykonaniu. Ze względu na większą opłatę za tego rodzaju transakcje (min. 30 zł) wykorzystanie tego wariantu zalecane jest przy transferze wysokiej sumy pieniędzy. Tym bardziej, że w przypadku SORBNET wysokość przelewu jest nieograniczona i może być liczona w milionach.
Co miesiąc tyle samo, czyli zlecenie stałe
Posiadacze kont bankowych mają również możliwość ustawienia regularnych przelewów na stałą kwotę, które będą wykonywane automatycznie. Tego rodzaju transakcja to zlecenie stałe. Aby z niego skorzystać, wystarczy wskazać odbiorcę regularnego przelewu (numer konta i nazwę), kwotę, jaka ma być systematycznie przelewana oraz cykl, w jakim ma być realizowany transfer pieniędzy. Ten ostatni, w zależności od banku i indywidualnych wymagań właściciela rachunku, może być co kilka dni, tygodni czy miesięcy.
Czy ze zlecenia stałego warto korzystać? Ustawienie automatycznych przelewów jest dużym ułatwieniem w regulowaniu chociażby comiesięcznych rachunków za media czy czynsz. Zlecenie stałe obejmujące raty zakupu ratalnego, pożyczki czy kredytu wyeliminuje ryzyko pominięcia uregulowania zobowiązania w danym miesiącu. Poza tym korzystając z tego rodzaju usługi, zawsze można ustalić z wyprzedzeniem zakończenia zlecenia (np. w momencie spłaty rat). W dużym uproszczeniu:
dzięki zleceniu stałemu regularne rachunki spłacają się same. Oczywiście pod warunkiem, że na koncie bankowym znajdują się dostateczne środki.
A czy zlecenie stałe jest płatne? Wszystko zależy od oferty banku, w którym posiada się rachunek. W przypadku kont młodzieżowych, dodawanie, zmiana lub odwoływanie zleceń stałych przez internet jest zazwyczaj darmowe.
Różne kwoty, automatyczny przelew – polecenie zapłaty
A co, jeśli właściciel konta chciałby skorzystać z automatycznego opłacania rachunków, jednak ich kwoty są każdego miesiąca inne? Wówczas praktycznym rozwiązaniem jest tzw. polecenie zapłaty. Różnica między nim a zleceniem stałym polega na tym, że to firma wystawiająca nam rachunek (np. za telefon) przesyła do banku informację o jego wysokości. Na podstawie tej informacji realizowany jest przelew. Aby móc skorzystać z takiej opcji, należy się upewnić czy zarówno bank, w którym ma się konto, jak też firma, z której usług się korzysta dają możliwość rozliczenia w taki sposób.
Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Jeśli ufamy firmie, która wystawia nam rachunki, to tak. Poza tym – chociaż przelewy realizowane są automatycznie – właściciel rachunku ma stały wgląd w ich historię. W każdej chwili też może zrezygnować z polecenia zapłaty i powrócić do samodzielnego opłacania swoich zobowiązań. Ze względu na nieco bardziej skomplikowany proces transferu pieniędzy niż w przypadku zlecenia stałego, usługa polecenia zapłaty częściej niż zlecenie stałe może być objęta prowizją banku.
Usługi ułatwiające życie
Dzięki przelewom, zleceniom stałym i poleceniom zapłaty realizowanym przez internet, transferowanie pieniędzy jest o wiele łatwiejsze niż gdyby trzeba było dysponować „żywą” gotówką. To jeden z najważniejszych powodów, dla których warto założyć konto młodzieżowe. Oprócz możliwości przesyłania środków na odległość, dwa ostatnie rozwiązania pozwalają na zautomatyzowanie części działań związanych z zarządzaniem finansami. Dobrze dobrane usługi pozwolą zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas, jaki trzeba by było poświęcić na samodzielne wykonywanie niektórych przelewów.