Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Najczęściej wybierane konta młodzieżowe w roku szkolnym 2021/2022

Mateusz Skrzypczak   •   06 czerwca 2022 r.

Rok szkolny zmierza już ostro ku końcowi i za progiem wakacje! 😆 Tak jak w ostatnich dwóch latach, czas więc na podsumowanie roku z naszej strony. Przyda się zwłaszcza tym, którzy nie chcą spędzić wakacji bez konta młodzieżowego i karty – zestawu, który znacznie ułatwia płatności, przechowywanie oszczędności czy wzajemne rozliczenia ze znajomymi!

mBank – eKonto możliwości

mBank oferuje najkorzystniejsze naszym zdaniem na rynku konto dla młodych osób – eKonto możliwości. Nic zatem dziwnego, że kolejny rok z rzędu było ono zdecydowanie najczęściej wybieranym przez naszych czytelników rachunkiem osobistym.

eKonto możliwości jest prowadzone za darmo i oferuje darmowe wypłaty gotówki na całym świecie, zaawansowaną aplikację mobilną i cały szereg płatności mobilnych (telefonem, zegarkiem itp.). W tym cały komplet transakcji Blikiem – płatności, wpłaty i wypłaty, przelewy na numer telefonu, prośby o przelew, płatności zbliżeniowe. mBank jest bowiem jednym z pionierów technologicznych – jest to bank, który zwykle wdraża tego typu nowinki jako jeden z pierwszych w Polsce.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy mBank nie próżnował:

  • jako jeden z pierwszych banków, jeszcze w sierpniu 2021 roku wdrożył płatności zbliżeniowe Blikiem,
  • w październiku 2021 roku uruchomił płatności SwatchPAY! i Xiaomi Pay,
  • w lutym 2022 roku wznowił promocję dla fanów gamingu,
  • w marcu 2022 roku wznowił promocję za założenie i aktywne korzystanie z konta, w której można otrzymać do 250 zł premii. Ta promocja nadal obowiązuje!

2/3 naszych czytelników jest zainteresowanych otwarciem konta online, nie bez znaczenia jest więc to, że mBank umożliwia złożenie wniosku o konto przez internet.

Wniosek o otwarcie konta możesz złożyć samodzielnie, bez pomocy rodziców – nawet jeśli nie masz ukończonych 18 lat. Co jednak istotne, dokumenty związane z otwarciem rachunku dla osoby niepełnoletniej musi podpisać rodzic. Po złożeniu wniosku online, dokumenty do podpisu dostarczy kurier, lub możecie udać się do oddziału banku o umówionej porze.

eKonto możliwości oferowane jest wszystkim w wieku od 13 do 24 roku życia. Po przekroczeniu górnej granicy wiekowej, konto zamienia się w eKonto.

Więcej o tym rachunku w naszej analizie: eKonto możliwości dla młodzieży w mBanku.

Pekao SA – Konto Przekorzystne dla osób do 26 lat

Drugim najpopularniejszym rachunkiem w mijającym roku szkolnym był numer dwa naszego rankingu kont młodzieżowych, czyli Konto Przekorzystne w Banku Pekao SA.

Jest to również bardzo dobry wybór na konto młodzieżowe – jest prowadzone bezpłatnie, oferuje darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie i dostęp do płatności mobilnych. Zakres wdrożonych płatności mobilnych jest co prawda nieco skromniejszy niż w przypadku mBanku, ale obejmuje wszystkie najpopularniejsze: Blik, Apple Pay i Google Pay, a także płatności zegarkami (Garmin Pay i Fitbit Pay).

Największym minusem jest brak możliwości założenia konta przez internet przez osoby poniżej 18 roku życia. Konto Przekorzystne można założyć online tylko będąc osobą pełnoletnią – młodsi muszą niestety udać się z rodzicem lub opiekunem prawnym do oddziału (rachunek można założyć już od 13 r.ż.). Lub, jeśli rodzic ma własne konto w Pekao SA, może założyć Ci konto ze swojej bankowości elektronicznej.

Kto zatem do oddziału nie ma daleko, ma rodzica z kontem w Pekao, lub ma już ukończone 18 lat – będzie mógł cieszyć się bardzo dobrym kontem młodzieżowym aż do 26 roku życia.

W kończącym się roku szkolnym Bank Pekao SA przekonywał do swojej oferty kilkukrotnie wznawianą promocją, w której można było zdobyć nawet 200 zł bonusu za założenie konta online i aktywne płacenie kartą. Ta promocja nadal obowiązuje! A w obecnej edycji została także wzbogacona o promocyjne oprocentowanie 5% w skali roku na koncie oszczędnościowym przez pół roku. Niestety promocja jest skierowana wyłącznie do osób pełnoletnich.

Więcej o tym rachunku w naszej analizie: Rachunek młodzieżowy w Pekao – Konto Przekorzystne.

ING – Konto Mobi

Trzeciem najczęściej wybieranym przez naszych czytelników kontem młodzieżowym wcale nie był numer 3 z rankingu. Ani nawet numer 4! Konto Mobi oferowane przez ING to numer 5, ponieważ niestety oferuje ograniczone możliwości darmowych wypłat gotówki kartą (tylko bankomaty ING i Planet Cash, plus 1 darmowa w miesiącu z dowolnego bankomatu). Wypłaty gotówki Blikiem są natomiast zawsze darmowe.

To konto także można otworzyć online tylko mając ukończone 18 lat. Osoby w wieku 13-18 lat muszą zatem albo udać się z rodzicem do oddziału, albo – jeśli rodzic ma własne konto w ING – poprosić rodzica o założenie rachunku przez jego bankowość internetową.

Poza tymi dwiema niedogodnościami, Konto Mobi to naprawdę dobry wybór, a bank ING to instytucja przyjazna klientom, na którą mało kto narzeka. ING ma bardzo czytelny system transakcyjny i równie dopracowaną aplikację mobilną. Podobnie jak mBank, wdraża także na bieżąco nowinki technologiczne, choćby płatności zbliżeniowe Blikiem. Oprócz tego, aplikacja jest regularnie rozbudowywana np. o możliwości zakupów biletów w komunikacji miejskiej (maj 2022 r.).

Aktualnie za założenie konta młodzieżowego w ING możesz uzyskać bonus w zależności od Twojego wieku:

  • jeśli masz mniej niż 18 lat50 zł, jeśli rodzic założy Ci konto i przeleje Ci 50 zł kieszonkowego ze swojego konta w ING
  • jeśli masz więcej niż 18 latdo 200 zł:
    • 120 zł za otwarcie konta online do do 30 czerwca 2022 r. i wykonanie 10 transakcji kartą lub Blikiem do 31 sierpnia 2022 r.
    • 80 zł za min. 3 płatności Blikiem w sklepach internetowych w terminie do 31 sierpnia 2022 r. i odłożenie min. 30 zł na Smart Saver.

Więcej o tym rachunku w naszej analizie: Konto dla młodych Mobi w ING.

Pozostałe rachunki młodzieżowe

Powyżej opisujemy tylko 3 spośród kilkunastu kont młodzieżowych dostępnych na rynku. Według naszych statystyk, te rachunki były najchętniej wybierane przez naszych czytelników w roku szkolnym 2021/2022. Jeśli chcesz porównać je z pozostałymi, zajrzyj do naszego rankingu kont młodzieżowych. Prowadzimy go już od kilku lat i aktualizujemy co miesiąc!

A jeśli nie chcesz przeprowadzać analiz na własną rękę, możesz też skorzystać z naszej porównywarki kont młodzieżowych. Odpowiedz na 5 prostych pytań i konta najlepiej dopasowane do Ciebie dostaniesz od nas na tacy 😉

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.