Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Konto dla młodych Mobi w ING

Mateusz Skrzypczak   •   21 stycznia 2023 r.

Konto Mobi to oferta ING Banku Śląskiego dla młodzieży w wieku od 13 do 26 roku życia. Jest to bardzo dobre i wg naszych statystyk jedno z najczęściej wybieranych kont młodzieżowych. Od liderów w naszym rankingu odstaje jedynie gorszą dostępnością darmowych wypłat gotówki z bankomatów.

Nasza ocena

8 na 10

Miejsce nr 5 w naszym rankingu kont młodzieżowych ›

Najważniejsze cechy

 • Konto i karta za darmo bez dodatkowych warunków
 • Możliwość założenia konta online od 18 r.ż.
 • Do dyspozycji wszystkie najważniejsze płatności mobilne
 • Do 250 zł premii dla osób pełnoletnich

Kto może założyć Konto Mobi?

Posiadaczem tego rachunku może zostać każda osoba, która ukończyła 13 rok życia. Teoretycznie nie ma górnej granicy wiekowej, lecz w praktyce konto to ma największy sens dla młodzieży w wieku do 26 lat. Później można je przekształcić w Konto Direct.

Jeśli masz ukończone 18 lat, możesz założyć konto online. Jeśli natomiast jesteś jeszcze poniżej 18 roku życia, musisz udać się z rodzicem do oddziału, lub – jeśli rodzic ma konto w ING – może założyć Ci takie konto ze swojej bankowości elektronicznej.

Ile kosztuje Konto Mobi

Podobnie jak w przypadku wszystkich wiodących kont dla młodych, nic nie zapłacisz za otwarcie i prowadzenie konta ani za wydanie i obsługę karty płatniczej. Zatem samo posiadanie konta nie będzie generować żadnych kosztów, nawet jeśli nie będziesz z niego korzystać. Pozostałe opłaty kształtują się następująco:

Wypłaty gotówki:

 • 0 zł za wypłaty kartą z bankomatów ING oraz Planet Cash,
 • 0 zł za wypłaty Blikiem ze wszystkich bankomatów w Polsce,
 • 0 zł za wypłaty podczas zakupów (cashback),
 • 0 zł za pierwszą w miesiącu wypłatę kartą z pozostałych bankomatów (w tym za granicą, w przypadku wypłat w EUR w krajach SEPA*),
 • 2,50 zł za kolejną wypłatę kartą z pozostałych bankomatów w Polsce i w EUR w krajach SEPA,
 • 3% za pozostałe wypłaty z bankomatów za granicą,
 • 10 zł za wypłatę gotówki w oddziale.

Wpłata gotówki:

 • 0 zł za wpłaty we wpłatomatach ING oraz Planet Cash,
 • 10 zł za wpłatę gotówki w oddziale.

Przelewy:

 • 0 zł za przelewy przez internet i aplikację mobilną,
 • 5 zł za przelew natychmiastowy przez internet lub aplikację mobilną,
 • 9 zł za przelew w oddziale,
 • 10 zł za przelew natychmiastowy w oddziale.

Promocja dla osób pełnoletnich

Jeśli już jesteśmy przy opłatach, warto wspomnieć, że zakładając swoje pierwsze konto w ING, na początek można coś od banku otrzymać:

 • Bonus w wysokości 120 zł, jeśli:
  • do 30 marca 2023 r. otworzysz konto wraz z kontem oszczędnościowym i zamówisz kartę płatniczą,
  • udzielisz bankowi tzw. zgód marketingowych,
  • do 31 maja 2023 r. zrobisz min. 10 transakcji bezgotówkowych (kartą, Blikiem itp.).
 • Dodatkowe 130 zł, jeśli:
  • z powyższych 10 transakcji przynajmniej 3 będą płatnościami Blikiem za zakupy w sklepach internetowych,
  • założysz rachunek Smart Saver, który służy do automatycznego odkładania określonych przez Ciebie kwot przy każdej transakcji,
  • zgromadzisz na wspomnianym wyżej Smart Saverze minimum 30 zł – saldo będzie sprawdzane 31 maja 2023 r.

Własny wizerunek karty płatniczej

Jako posiadacz konta młodzieżowego w ING, możesz zamówić kartę płatniczą z wybranym przez siebie wizerunkiem (tzw. Moja Karta ING). Do wyboru jest mnóstwo wzorów z galerii, ale jeśli naprawdę chcesz mieć kartę jedyną w swoim rodzaju, możesz przygotować własną grafikę i przesłać ją do banku podczas zamawiania karty!

Trzeba tu jednak zwrócić uwagę na koszty. Pierwsze wydanie karty z niestandardowym wzorem jest bezpłatne i taka karta powinna posłużyć Ci kilka lat. Jednak po upływie jej ważności, lub – oby nie – po jej utracie, za wydanie kolejnej karty z własnym wzorem zostanie naliczona opłata w wysokości 15 zł.

Aplikacja i płatności mobilne

ING ma wg nas jedną z najlepszych aplikacji mobilnych na rynku – jest czytelna, intuicyjna i wygodna, a do tego można ją konfigurować pod własne potrzeby. Na przykład można skonfigurować widok stanu konta przed zalogowaniem i dostępne na tym ekranie skróty do funkcji, które sam(a) uznasz za przydatne.

ING jest również jednym z banków, które najszybciej wdrażają nowinki technologiczne. Do dyspozycji jest zatem cały wachlarz płatności Blikiem:

 • płatności w sklepach i w internecie,
 • wypłaty w bankomatach,
 • przelewy na numer telefonu,
 • prośba o przelew na telefon.

Rozpoczynają się już także wdrożenia płatności zbliżeniowych Blikiem, więc ta funkcja na pewno bardzo szybko trafi w ręce posiadaczy konta młodzieżowego w ING.

Oprócz tego posiadacze Konta Mobi mogą podpiąć swoją kartę płatniczą do urządzeń mobilnych, dzięki wdrożonej obsłudze Apple Pay, Google Pay i Garmin Pay.

Karta w telefonie

ING oferuje także tzw. kartę w telefonie: Visę zbliżeniową w telefonie lub Mastercard w telefonie. Czym się różnią?

Aby korzystać z karty Visa w telefonie, musisz najpierw zamówić tradycyjną, plastikową kartę do konta „Visa zbliżeniowa”. Następnie trzeba w aplikacji Moje ING wejść w szczegóły tej karty, jeśli jest nieaktywna nadać jej PIN, a następnie ustawić „Moje ING” jako domyślną metodę płatności dla transakcji „Dotknij i zapłać”.

Zaletą tej opcji, poza oczywistym brakiem konieczności noszenia portfela, jest to że możesz zacząć płacić swoją kartą od razu po jej zamówieniu, bez czekania aż dojdzie przesyłka z fizyczną kartą. Opcję płatności kartą w telefonie możesz też włączać i wyłączać kiedy Ci pasuje. Wadą jest natomiast to, że opcja ta działa tylko na telefonach z systemem Android 7.0+ i funkcją NFC. Nie skorzystają z niej posiadacze iPhone’ów (mogą oni korzystać z Apple Pay).

Mastercard w telefonie różni się tym, że nie jest wydawana w formie tradycyjnej – jest to wyłącznie karta wirtualna, dostępna w aplikacji. Nie zapłacisz nią więc w internecie, ani nie użyjesz w starszych bankomatach i terminalach, które nie obsługują transakcji zbliżeniowych. Niestety również w tym przypadku niezbędny jest smartfon z Androidem 7.0+ i funkcją NFC.

Wspomaganie oszczędzania

Konto Mobi może Cię wspomagać w procesie oszczędzania na wybrany cel. Dowolny cel oszczędzania możesz określić w aplikacji mobilnej, a dla lepszej motywacji nawet wgrać jego zdjęcie! Po określeniu czasu, w jaki chcesz zaoszczędzić wymaganą kwotę, aplikacja podpowie Ci ile musisz odkładać, żeby ją osiągnąć.

SmartSaver to druga przydatna funkcja, która może automatycznie odkładać drobne na Twoje konto oszczędnościowe, podczas wykonywania różnych transakcji. Możesz wybrać:

 • zaokrąglenie kwoty transakcji do 5 lub 10 zł – wtedy np. przy płatności 48 zł, 2 złote trafi do Twoich oszczędności,
 • od 1% do 10% kwoty transakcji – wtedy np. przy wyborze 5%, gdy zapłacisz 48 zł, do oszczędności trafi 2,40 zł.

Kwoty te oczywiście zostaną pobrane z Twojego Konta Mobi.

Czy warto założyć Konto Mobi w ING i jak to zrobić?

Naszym zdaniem Konto Mobi to bardzo dobre konto dla młodzieży. Nie generuje żadnych comiesięcznych opłat za jego posiadanie oraz za obsługę karty płatniczej i właściwie jedynym jego minusem jest ograniczona dostępność darmowych wypłat gotówki: kartą tylko z bankomatów ING i Planet Cash, Blikiem ze wszystkich bankomatów w Polsce, a za granicą tylko pierwsza wypłata w miesiącu w EUR w krajach SEPA.

Konto Mobi można założyć online, ale dopiero od 18 roku życia. Osoby w wieku od 13 do 18 lat muszą udać się z rodzicem lub opiekunem do oddziału, albo – jeśli rodzic ma konto w ING – może założyć je ze swojej bankowości internetowej.

* SEPA (Single Euro Payments Area) – Jednolity Obszar Płatności w Euro, obejmujący kraje Unii Europejskiej oraz Andorę, francuskie terytoria zależne, Islandię, Lichtenstein, Monako, Norwegię, San Marino, Szwajcarię, Watykan i Wielką Brytanię oraz jej terytoria zależne.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.