Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Najczęściej wybierane konta młodzieżowe w roku szkolnym 2020/2021

Mateusz Skrzypczak   •   18 sierpnia 2021 r.

Rozpoczyna się nowy rok szkolny, dla niektórych to czas na wybór pierwszego konta bankowego. Jak co roku przygotowaliśmy podsumowanie tego, które rachunki cieszyły się największą popularnością w naszym serwisie. Co wybierała młodzież w ubiegłym roku szkolnym? Zapraszamy do lektury, a może będzie to wskazówka i dla Was.

Najpopularniejsze banki dla młodych, rok szkolny 2020/2021

mBank – eKonto możliwości

Rachunek dla młodych od mBanku, eKonto możliwości, budził największe zainteresowanie czytelników. Był najczęściej wybieranym kontem, co nie powinno dziwić, ponieważ ma bardzo dobre noty w naszym rankingu kont młodzieżowych. Nowi klienci banku mogli w minionym roku szkolnym liczyć na ciekawe promocje, takie jak konto dla graczy (z roczną subskrypcją G2A Plus), czy do 200 zł premii za płatności mobilne.

Konto przeznaczone jest dla osób w wieku od 13. do 24. roku życia i jest prowadzone całkowicie za darmo. Posiadacze konta otrzymują również w pełni darmową kartę debetową do konta i darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie.

mBank od lat dba o ofertę dla młodych, co ważne, również dla tych, którzy jeszcze nie są pełnoletni. Mogą oni:

  • założyć rachunek bez wychodzenia z domu (co nie jest standardem dla osób poniżej 18 lat w innych bankach),
  • wybrać niestandardowy wizerunek karty,
  • aktywować automatyczne oszczędzanie.

Nastolatkowie mogą również w pełni korzystać z możliwości, jakie daje nowoczesna aplikacja mobilna. Dzięki niej można dokonywać płatności za pomocą całego wachlarza nowych rozwiązań: Blik, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay. Ci, którzy są już pełnoletni, skorzystają dodatkowo z premii pieniężnych za otwarcie rachunku i spełnienie prostych warunków aktywności.

Jak już wspomnieliśmy, eKonto możliwości można założyć online nawet nie mając 18 lat. Jak to zrobić? Do otwarcia konta potrzebna jest tylko legitymacja szkolna i zgoda rodzica (kontem zarządzasz jednak samodzielnie, bez ingerencji rodzica). Po wypełnieniu wniosku o otwarcie rachunku na stronie banku wystarczy poczekać na kuriera, który dostarczy umowę oraz zabierze ją z powrotem po podpisaniu jej przez rodzica.

Pełną analizę tego rachunku znajdziesz w naszym artykule: eKonto możliwości dla młodzieży w mBanku.

Pekao SA – Konto Przekorzystne dla Młodych

Drugim rachunkiem, który cieszył się dużą popularnością wśród młodych w roku szkolnym 2020/2021 było Konto Przekorzystne dla Młodych w Pekao SA, czyli „banku z żubrem”. Również w tym przypadku konto i karta są bezpłatne bez żadnych warunków, a wypłaty są darmowe ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. W ostatnim roku aplikacja PeoPay została poszerzona o nowe funkcje (m.in. Google Pay), a konto można otworzyć w nowy sposób: wykonując selfie i robiąc zdjęcie dokumentów, bez konieczności wizyty w oddziale.

Zachętą dla pełnoletniej młodzieży były z pewnością regularnie powracające promocje, w których za otwarcie konta i korzystanie z niego, można było zyskać premię (do 200 zł), otrzymać punkty w programie Mastercard Bezcenne Chwile (o równowartości nawet 110 zł) czy zgarniać dodatkowe środki za polecanie konta znajomym.

Posiadaczem rachunku może być osoba w wieku od 13. do 26. roku życia. Konto można założyć online na stronie pekao.com.pl, ale niestety ciągle jeszcze tylko po skończeniu 18 lat. Młodsze osoby muszą udać się do oddziału z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Więcej informacji o tym koncie znajdziesz w artykule Rachunek młodzieżowy w Pekao – Konto Przekorzystne.

ING – Konto Mobi

Trzecim najchętniej wybieranym rachunkiem przez młodych było Konto Mobi w ING. I rzeczywiście to dobry wybór, zwłaszcza gdy jego posiadacz nie planuje szczególnie dużo płacić gotówką. Konto i karta, podobnie jak w przypadku mBanku oraz Pekao, są w pełni bezpłatne.

Jednak darmowe wypłaty kartą z bankomatów obejmują tylko maszyny ING oraz Planet Cash, co mimo szerokiej sieci zwłaszcza Planet Cash, może być czasami niedogodnością. Ale są na to dwa rozwiązania:

  • ING nie pobiera prowizji za pierwszą w miesiącu wypłatę kartą z bankomatu obcego – raz w miesiącu można więc „awaryjnie” za darmo wypłacić pieniądze z dowolnego bankomatu w Polsce,
  • Wypłaty bez użycia karty, z wykorzystaniem kodu Blik, są bezpłatne we wszystkich bankomatach w Polsce.

Posiadanie konta młodzieżowego w ING ma sporo plusów: zarówno bankowość internetowa jak i aplikacja mobilna są bardzo przejrzyste i łatwe w obsłudze, a bank również na bieżąco wprowadza nowinki technologiczne. Do dyspozycji są więc Blik, Apple Pay i Google Pay, a także przelewy na telefon Blik i prośby o przelew. Dla pełnoletnich bank cyklicznie przygotowuje promocje, w których do zgarnięcia jest premia (ostatnio do 160 zł) za płatności kartą i telefonem.

Konto Mobi może założyć osoba od 13 do 26 roku życia, jednak można je założyć online pod warunkiem ukończenia 18 roku życia. Osoby młodsze niestety muszą wybrać się do oddziału z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Pełna analiza w naszym tekście: Konto dla młodych Mobi w ING.

Pozostałe konta młodzieżowe

Opisane wyżej, najchętniej wybierane rachunki w minionym roku szkolnym, to tylko trzy spośród kilkunastu kont młodzieżowych oferowanych przez banki w Polsce. Wszystkie porównasz w jednym miejscu, w aktualizowanym na bieżąco, obiektywnym zestawieniu. Zapraszamy do naszego rankingu kont dla młodych!

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.

Słownik pojęć

Windykacja

- proces mający na celu odzyskanie należności, np. pożyczonej kwoty. Gdy ktoś zalega ze spłatą kredytu lub pożyczki, albo nie płaci rachunków na czas, bank lub firma mogą rozpocząć proces windykacji, mający na celu nakłonienie dłużnika do spłaty. Może to być ponaglenie, oferta rozłożenia spłaty zadłużenia na raty, lub proces sądowy o zapłatę.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!