Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

izzyKonto znika z mBanku, w jego miejsce eKonto m

Redakcja   •   03 sierpnia 2016 r.

Najpopularniejsze konto młodzieżowe, izzyKonto od mBanku, od 2 sierpnia 2016 r. nie jest już dostępne w ofercie. Zamiast niego młodzież może założyć eKonto m, które łączy w sobie cechy darmowego rachunku dla młodzieży (13-18 lat) i studentów (19-26 lat).

konto młodzieżowe w mBanku

eKonto m dla młodzieży w wieku 13-20 lat

Najważniejszą zmianą w stosunku do wcześniej dostępnych kont dla młodych ludzi (izzyKonto i eKonto dla Młodych) jest wprowadzenie trzech przedziałów wiekowych, dla których stosowane są różne opłaty – 13-20 lat, 21-24 lata, 25 i więcej lat.

Dla nastolatków zmienia się niewiele, a jeśli już, to na korzyść:

  • Dostępne będą za darmo wszystkie bankomaty w Polsce, a nie tak jak dotychczas jedynie maszyny Euronetu, Planet Cash i BZ WBK.
  • Za darmo można również sprawdzić stan konta w bankomacie – dotyczy to młodzieży 13-20 lat (za tę operację starsze grupy wiekowe, powyżej 20 lat, ponoszą opłaty)
  • Ulgowe warunki cenowe dla młodzieży obowiązują dłużej – nie do 18 roku życia jak w przypadku izzyKonta, a do 20 lat.
  • Wprowadzono możliwość wyboru wizerunku karty z bardzo dużej galerii grafik; można też wybrać swoje zdjęcie, bez dodatkowych opłat.

Reszta istotnych rzeczy pozostaje bez zmian, włącznie z bezwarunkowo darmową kartą płatniczą. Oznacza to, że jeśli masz mniej, niż 20 lat i z jakiegoś względu nie będziesz aktywnie korzystać z konta i z karty, nie będziesz ponosić żadnych kosztów.

Co po ukończeniu 20 lat?

Od 20 roku życia trzeba wykonywać przynajmniej 5 transakcji kartą w miesiącu, aby być zwolnionym z 4-złotowej opłaty za posiadanie karty. Zyskujemy za to możliwość darmowych wpłat i wypłat gotówki w oddziale banku.

Od 25 roku życia trzeba zapewnić łączne wpływy na konto w łącznej wysokości przynajmniej 1000 zł, aby być zwolnionym z 5-złotowej opłaty za prowadzenie konta. Opłata za kartę i warunek zwolnienia pozostaje taki sam, jak w grupie wiekowej 20-24 lata. Dodatkowo zyskujemy darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie.

Poniżej znajdziesz zestawienie korzyści i kosztów związanych z eKontem m

Konto młodzieżowe w mBanku - eKonto m

Uwaga! Jeśli posiadasz izzyKonto, jest ono prowadzone na takich samych zasadach, jak do tej pory. Warunki eKonta m obowiązują nowych klientów banku, którzy założą konto po 2 sierpnia 2016 r.

Przeczytaj również

Słownik pojęć

Stopa procentowa

- określa ile kosztuje pożyczenie pewnej sumy pieniędzy. Stopy procentowe określane są przez państwo (a konkretnie przez Radę Polityki Pieniężnej) i odnoszą się do odsetek, jakie banki muszą zapłacić za pożyczenie pieniędzy od Narodowego Banku Polskiego i od siebie nawzajem. Ta cena z kolei wpływa na warunki, na jakich banki udzielają kredytów nam, zwykłym obywatelom. Im wyższe stopy procentowe, tym wyższe oprocentowanie kredytu. W czasie, gdy obowiązują niskie stopy procentowe, za pożyczenie pieniędzy z banku zapłacimy mniej, z drugiej strony zarobimy mniej na odsetkach, jeśli ulokujemy oszczędności w banku. W okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, koszty pożyczenia pieniędzy z banku wzrastają, podobnie jak oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Na stronie NBP znajduje się długi, ale interesujący artykuł nt. stóp procentowych.
Więcej pojęć »