Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Czy warto korzystać z Podstawowego Rachunku Płatniczego (PRP)

Mateusz Skrzypczak   •   03 sierpnia 2022 r.

Podstawowy Rachunek Płatniczy to konto, które zgodnie z postanowieniami Unii Europejskiej, zobowiązane są prowadzić wszystkie banki oferujące konta osobiste. Celem tego unijnego wymogu jest umożliwienie posiadania bezpłatnego konta bankowego o podstawowej funkcjonalności wszystkim obywatelom UE, a szczególnie tym, którzy dotąd konta nie posiadali.

Czym jest Podstawowy Rachunek Płatniczy

Podstawowy Rachunek Płatniczy ma w zamyśle:

  • być prowadzony bezwarunkowo bez opłat,
  • umożliwiać wykonywanie bezpłatnych przelewów,
  • umożliwiać darmowe wpłaty i wypłaty gotówki,
  • umożliwiać płatności kartą.

Brzmi to świetnie, jednak w rzeczywistości konta takie mają sporo ograniczeń, ponieważ banki oferują zazwyczaj dokładnie tyle, ile nakazuje ustawa. Konto i karta w przypadku PRP rzeczywiście są prowadzone bezwarunkowo za darmo, jednak rachunki te są naprawdę podstawowe i każdy, kto zamierza w miarę aktywnie korzystać z konta szybko się o tym przekona.

Ograniczenia Podstawowego Rachunku Płatniczego

PRP można założyć tylko jako swoje jedyne konto, nie można go założyć posiadając już jakiś inny rachunek w Polsce prowadzony w złotówkach (można mieć konto za granicą lub konto walutowe). Do tego Podstawowy Rachunek Płatniczy w większości banków można założyć tylko będąc pełnoletnim, czyli po ukończeniu 18 lat.

Zazwyczaj nie ma szans, by założyć PRP jako konto młodzieżowe.

Posiadając PRP można za darmo wpłacać i wypłacać gotówkę w oddziale banku, ale dyrektywa unijna gwarantuje tylko 5 darmowych wypłat gotówki z bankomatów obcych (tzn. nie należących do banku, w którym posiada się PRP). Za pozostałe wypłaty banki mogą już pobierać prowizję. Ustawa gwarantuje również tylko 5 darmowych przelewów w miesiącu, a kolejne również mogą być obciążone prowizją.

Opłata za 6 i kolejny przelew to kwota rzędu 5-6 zł. Opłata za 6 i kolejne wypłaty z bankomatów to albo stała stawka o podobnej wysokości (5-6 zł), albo prowizja w wysokości ok. 3%.

Niektóre banki nie umożliwiają posiadaczom PRP płatności urządzeniami mobilnymi (np. telefonem, zegarkiem), wykonywania przelewów zagranicznych lub płatności kartą za granicą. Często PRP nie da się również założyć online, w odróżnieniu od kont ze standardowej oferty.

Jak więc widać, takie konto nie nadaje się do regularnego korzystania, a jedynie do podstawowych operacji, np. przyjmowanie wypłaty lub emerytury na konto, a następnie wypłacenie jej w bankomacie lub płatności kartą.

Dlaczego korzystniejsze mogą być jednak standardowe konta?

W Polsce sektor bankowy jest bardzo dobrze rozwinięty – co ciekawe – znacznie lepiej, niż w niektórych krajach tzw. „starej unii”. Na serio! Każdy bank oferuje dostęp do bankowości elektronicznej i praktycznie każdy już bank ma aplikację mobilną. Nawet banki spółdzielcze mocno prą do przodu pod względem technologicznym, mają swoje aplikacje i wdrażają płatności mobilne.

Relatywnie duża liczba banków działających na rynku powoduje także, że jest pomiędzy nimi duża konkurencja i muszą walczyć o klientów. Dzięki temu możemy cieszyć się niskimi opłatami za konta bankowe lub wręcz ich brakiem, a konto łatwo założyć całkowicie online.

Konta młodzieżowe najczęściej są zupełnie bezpłatne lub wystarczy spełnienie prostego warunku, by uniknąć opłaty za konto lub kartę. Zwykle jest to parę transakcji w miesiącu lub wykonanie płatności na niedużą kwotę (np. 300 zł) w ciągu miesiąca. Mamy wtedy konto o pełnej funkcjonalności, i to za darmo. Po szczegółową rozpiskę zajrzyj do naszego rankingu kont młodzieżowych.

Za granicą z kolei często na próżno szukać darmowych kont, albo założenie konta nie jest wcale takie proste i powszechnie dostępne. Przy tak hermetycznym i skostniałym sektorze bankowym faktycznie idea PRP jest kusząca, jednak w polskich warunkach nie do końca się on sprawdza. I rzeczywiście banki nie prowadzą ich wcale tak dużo.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.