Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Nowy sposób płatności Visa Mobile debiutuje w Polsce w Nest Banku

Mateusz Skrzypczak   •   02 września 2021 r.

Visa Mobile umożliwia zapłatę online poprzez podanie swojego numeru telefonu, a następnie zatwierdzenie operacji w aplikacji bankowej. Nest Bank jest nie tylko pierwszym bankiem w Polsce, który zaoferował tę nową metodę płatności, ale również pierwszym na świecie.

Z nowej formy płatności mogą skorzystać wybrani klienci, którzy wcześniej zapisali się do programu pilotażowego. Potrwa on do końca września, a na przełomie roku Visa Mobile ma zostać udostępniona pozostałym klientom.

Jak to działa?

Z płatności Visa Mobile będzie można korzystać za pomocą dedykowanej aplikacji lub za pomocą aplikacji banku, który zintegrował się z usługą. Nest Bank jest już zintegrowany, więc jego klienci mogą korzystać z Visa Mobile bezpośrednio w swojej aplikacji bankowej.

Aby zarejestrować się w usłudze Visa Mobile, należy:

  1. W aplikacji mobilnej Nest Banku wybrać menu „Karty”, a następnie „Dodaj kartę do Visa Mobile”
  2. Zaakceptować regulamin i potwierdzić swoje dane
  3. Przepisać kod z e-maila
  4. Potwierdzić operację hasłem mobilnym

Aby zapłacić za pomocą Visa Mobile, należy:

  1. Wybrać metodę płatności Visa Mobile
  2. Podać swój numer telefonu
  3. Zatwierdzić transakcję hasłem mobilnym w aplikacji mobilnej Nest Banku.

Czym wyróżnia się Visa Mobile?

Nowy mechanizm pozwala klientom wygodnie i bezpiecznie płacić za zakupy w internecie. Nie trzeba logować się do systemu bankowości ani przepisywać losowych wielocyfrowych kodów. Swój numer każdy (mam nadzieję) zna na pamięć, a smartfon jest zawsze pod ręką.

Rozwiązanie zostało oparte na już instniejącej usłudze Click to Pay, która wykorzystuje standard EMV Secure Remote Commerce (SRC), czyli normę dla płatności kartą w internecie. Nie ma konieczności podawania numeru karty podczas płatności, a wrażliwe dane karty, które normalnie zostałyby przekazane sprzedawcy, są zastępowane przez tokeny. Visa Mobile jest de facto płatnością kartą, więc kupującym przysługują te same prawa, jak przy tradycyjnej transakcji (np. chargeback).

Płatność należy zaakceptować w aplikacji, podając hasło mobilne. Na ekranie potwierdzającym widoczne jest krótkie podsumowanie, zawierające m.in. nazwę sklepu oraz kwotę, dzięki czemu można upewnić się że potwierdza się właściwą transakcję, a nie próbę wyłudzenia.

Gdzie można zapłacić Visa Mobile?

Ponieważ na razie jest to program pilotażowy, lista miejsc, w których można zapłacić w ten sposób jest ograniczona. Nest Bank publikuje ją pod tym linkiem.

Mateusz Skrzypczak
Żywo zainteresowany światem i bieżącymi wydarzeniami, szczególnie ekonomicznymi i gospodarczymi. Nieustannie trzyma rękę na pulsie rynku bankowego w Polsce oraz dba o odpowiedzialne zarządzanie budżetem osobistym i skuteczne pomnażanie kapitału.