Czy warto mieć konto bankowe i ile trzeba mieć pieniędzy, żeby je założyć
Niemal wszystkie banki w Polsce mają w swojej ofercie konto dla młodzieży. Zasady funkcjonowania takich rachunków nie różnią się od zasad obowiązujących przy prowadzeniu konta bankowego dla dorosłych. Zaletą kont młodzieżowych jest to, że prowadzone są na preferencyjnych warunkach – ich użytkownicy są zwolnieni ze znacznej części opłat i prowizji. Jakie jeszcze korzyści niesie konto bankowe dla nastolatka?
Dzięki posiadaniu konta możesz w praktyce uczyć się racjonalnie gospodarować swoim kieszonkowym i kontrolować wydatki. Młodzieżowe konto bankowe ułatwia również start w dorosłe życie, ponieważ uczy podstawowych zasad ekonomii i daje obycie w świecie bankowych technologii. Trzeba wspomnieć również o bezpieczeństwie – jeśli zaoszczędzisz konkretną sumę, nie dość, że w banku będzie bezpieczniejsza, niż w domu, to jeszcze może procentować.
Ile kosztuje założenie konta młodzieżowego i ile trzeba mieć pieniędzy, żeby je otworzyć?
Konta bankowe dla młodych ludzi są otwierane bezpłatnie. Co ważne, banki nie wymagają od młodych klientów stałych wpływów na konto, co sprawia, że jego założenie nie wiąże się z żadnymi uciążliwościami.
Nie musisz mieć również żadnej określonej sumy pieniędzy, żeby otworzyć rachunek w banku.
Tym, co trzeba sprawdzić, są potencjalne opłaty za wypłaty pieniędzy z bankomatów obcych (czyli poza maszynami banku, w którym masz konto) oraz opłata za kartę – najczęściej, nawet jeśli taka opłata występuje, to można zostać z niej zwolnionym przez spełnienie prostego warunku aktywności (czyli po prostu płacić kartą). Wszystkie potencjalne opłaty znajdziesz w tabeli naszego porównania kont dla młodych.
Dlaczego warto założyć młodzieżowe konto bankowe?
Poza wprowadzeniem młodego człowieka w świat mechanizmów operacji finansowych, młodzieżowe konto bankowe ma również walory czysto praktyczne. Do najważniejszych atutów, takiego rozwiązania można zaliczyć:
- znaczne ułatwienie aktywności internetowych, takich jak zakupy, zamawianie jedzenia, czy korzystanie z portali aukcyjnych,
- możliwość wykonywania przelewów do znajomych lub rodziny, opłacania swoich pierwszych rachunków,
- konto bankowe to duże ułatwienie dla tych młodych ludzi, którzy podejmują pierwszą, często sezonową pracę zarobkową, gdyż pracodawcy wymagają posiadania konta, na które przelewane jest wynagrodzenie,
- rozwiązanie to świetnie sprawdza się także w przypadku wyjazdów na obozy, kolonie, czy w późniejszym czasie na samodzielne wakacje. Nie trzeba nosić przy sobie gotówki, tylko kartę do bankomatu chronioną PIN-em, którą dodatkowo w przypadku kradzieży czy zgubienia można szybko zastrzec,
- dzięki aplikacji mobilnej masz nie tylko „bank w kieszeni”, ale możesz na przykład kupić bilety komunikacji miejskiej czy doładować telefon – do apek banków ciągle wprowadzane są nowe funkcje,
- co równie ważne, od młodości uczysz się funkcjonować w świecie finansów osobistych, poznajesz system bankowości internetowej, nowe pojęcia i zasady bezpieczeństwa pieniędzy w sieci.
Konto bankowe to rozwiązanie, które daje wiele możliwości dotyczących różnych aspektów życia. Zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie, jak również pomaga w oszczędzaniu. I choć nie jest wysoko oprocentowane, to zarówno jego utrzymanie, jak i założenie nic nie kosztuje.
Samodzielne konto od 13 lat
W pełni własne konto bankowe możesz posiadać od momentu ukończenia 13 lat. Wtedy osiągasz ograniczoną zdolność do czynności prawnych, czyli możesz samodzielnie zarządzać pieniędzmi – co ważne – po wcześniejszej zgodzie rodzica (lub opiekuna prawnego). To rodzic podpisuje dokumenty niezbędne do otwarcia rachunku w banku.
Jeśli masz mniej, niż 13 lat, a chcesz posiadać konto, możesz je mieć, ale będzie ono pod pełną kontrolą rodziców. Nie jest to rachunek w pełni samodzielny i ma ograniczenia (np. limity płatności), ale jego posiadanie będzie dobrym wprowadzeniem do późniejszego, samodzielnego korzystania z konta młodzieżowego. Więcej na ten ograniczeń wiekowych przeczytasz w artykule Od ilu lat można mieć konto w banku.