Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Zmiany w systemach bankowości internetowej w 2017 r.

Redakcja   •   03 marca 2017 r.

Portal Bankier.pl przygotował zestawienie banków, które w najbliższych miesiącach planują wprowadzić poważne zmiany w bankowości internetowej. Najczęściej chodzi o wdrożenie nowej platformy, choć w przypadku np. ING, zmianą będzie akurat wyłączenie starego systemu, wciąż dostępnego równolegle z tym wprowadzonym w 2015 r.

T-Mobile Usługi Bankowe

Prawdopodobnie pierwszym bankiem, który zaproponuje klientom nowy serwis transakcyjny będzie T-Mobile Usługi Bankowe – platforma ma się pojawić już w kwietniu. Rzecznik Alior Banku (który obsługuje TMUB) chwali się, że nowe narzędzie będzie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Mamy tylko nadzieję, że bank nie zapomniał o użytkownikach komputerów i standardowe operacje nie staną się bardziej skomplikowane do wykonania.

Alior Bank

Po wprowadzeniu nowego systemu w TMUB, Alior Bank zaprezentuje nową platformę i nową aplikację mobilną swoim klientom. Zmiany te tyczą się jednak również dotychczasowych klientów Banku BPH, ponieważ stali się oni teraz klientami Aliora i pod koniec marca ich konta i produkty finansowe zostaną zmigrowane do odpowiadających produktów w ofercie Alior Banku. Jest to dość niekomfortowa sytuacja, ponieważ nowa platforma ma wejść w życie już po fuzji, czyli osoby te czekają dwie zmiany bankowości internetowej pod rząd.

Aplikacje mobilne

Nowe aplikacje, oprócz Alior Banku, szykują też mBank, Bank Pekao i BGŻ BNP Paribas. Liderujący w naszym rankingu kont młodzieżowych mBank chce być jeszcze nowocześniejszy, a Pekao zamierza połączyć w jednej aplikacji zarządzanie kontem i system płatności PeoPay. Natomiast BGŻ BNP Paribas planuje dodać nowe funkcje, takie jak np. możliwość sprawdzania salda przed zalogowaniem, oraz wdrożyć systemy płatności mobilnych Android Pay i Blik.

Stare systemy transakcyjne

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ING zamierza wygasić w tym roku stary system transakcyjny, rozpoczynając od uniemożliwienia klientom bezpośredniego zalogowania się do niego już od 20 marca. Podobne zamiary ma również PKO Bank Polski, zachęcając klientów do przesiadki na system iPKO. Dwa banki – ING i Raiffeisen – zamierzają również zamknąć wsparcie dla starych aplikacji mobilnych.

Źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Te-banki-wymienia-e-bankowosc-w-2017-roku-7501987.html

Słownik pojęć

Karta przedpłacona (pre-paid)

- to rodzaj karty płatniczej, która nie musi być powiązana z rachunkiem osobistym, ani z konkretną osobą (może to być karta na okaziciela). Aby dokonywać płatności kartą pre-paid należy najpierw wpłacić pieniądze na jej rachunek techniczny.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!