Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta młodzieżowego

Krzysztof Gibek, Jan Boniecki   •   14 października 2021 r.

Przed otwarciem konta dla młodych warto porównać ofertę różnych banków, a nie opierać się jedynie na usłyszanych od kolegów opiniach, czy reklamach. Co jest jednak najważniejsze i na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pierwszego rachunku bankowego?

Miesięczny koszt korzystania z karty płatniczej

Miesięczna opłata za kartę płatniczą to często jedyny koszt, jaki klient ponosi w związku z posiadaniem konta. Warto o tym pamiętać i sprawdzić, jakie warunki obowiązują w wybranym przez Ciebie banku. Najczęściej jest tak, że częste płacenie kartą zwalnia Cię z opłat za nią, lecz ten aspekt warto zweryfikować przed ostatecznym wyborem, zrobisz to w naszym rankingu.

Darmowe prowadzenie konta

Zdecydowana większość największych banków w Polsce oferuje darmowe prowadzenie konta dla młodych. Jeśli ktoś chce Ci zaoferować konto z miesięczną opłatą za jego posiadanie, poszukaj czegoś innego. Zarówno otwarcie, jak i prowadzenie rachunku oraz dostęp do aplikacji mobilnej i bankowości online, muszą być bezpłatne. Na szczęście jest to już standardem.

Nowinki technologiczne

Blik, Google Pay, Apple Pay, zabezpieczenie aplikacji na odcisk palca, automatyczne oszczędzanie – mimo, że niekoniecznie przed założeniem konta może wydawać Ci się to niezbędne, z czasem stwierdzisz, że to bardzo przydatne rzeczy. Dlatego dobrze, gdy bank szybko wprowadza nowe rozwiązania, bo po pierwsze zwiększają one bezpieczeństwo, po drugie często ułatwiają życie.

Czy rodzic musi mieć konto w tym samym banku

Jeśli bank pozwoli Ci otworzyć konto tylko wtedy, gdy Twój rodzic ma w nim rachunek, to mocno komplikuje sprawę. Bo nawet jeśli wybrane przez Ciebie konto młodzieżowe będzie naprawdę dobre i tanie, po co zmuszać rodzica do zakładania kolejnego, być może wcale nie potrzebnego rachunku? Jeśli możesz otworzyć konto nawet, jeśli Twój rodzic nie posiada konta w tym samym banku, jest to zdecydowana zaleta.

Możliwość otwarcia konta przez internet

Obecnie niemal wszystkie formalności, nawet urzędowe, da się załatwić przez internet. Tak samo jest z kontem bankowym – wypełniasz formularz na stronie WWW, czekasz, aż kurier dostarczy dokumenty, wraz z rodzicem czytacie umowę, podpisujecie ją i za parę dni Twoje konto jest już aktywne. Jeśli Twój rodzic ciągle mówi, żebyś nie zawracał mu głowy wizytami w banku, z pomocą przychodzi internet. W tabeli rankingu (link poniżej) sprawdzisz, w którym banku otworzysz konto bez wychodzenia z domu, nie mając jeszcze ukończonych 18 lat.

Porównanie kont młodzieżowych

Wszystkie bieżące informacje na temat opłat i warunków prowadzenia kont dla młodzieży, znajdziesz w naszym porównaniu w artykule: Najlepsze konto młodzieżowe – ranking rachunków.

Krzysztof Gibek
Absolwent socjologii, zaangażowany w tematykę finansów i giełdy, z doświadczeniem w pracy w bankowości. Od ponad 10 lat analizuje produkty finansowe dla młodzieży i studentów, a od ponad 7 lat dzieli się swoją wiedzą na łamach serwisu KontoMłodzieżowe.com.