Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Google Pay dostępne w PKO BP

Redakcja   •   29 września 2022 r.

PKO BP był jedynym dużym bankiem w Polsce, który nie udostępniał klientom indywidualnym płatności Google Pay. Od końca września się to zmieniło i można już dodać kartę PKO BP do Portfela Google. W banku działają już więc wszystkie najbardziej popularne systemy: Apple Pay, BLIK (również zbliżeniowy), Garmin Pay, Xiaomi Pay, SwatchPAY oraz Google Pay.

Płatności telefonem i zegarkiem

Zbliżeniowe płatności telefonami i smartwatchami z miesiąca na miesiąc zdobywają coraz większą popularność. Na ich korzyść z pewnością przemawia bezpieczeństwo oraz wygoda – telefon lub zegarek może z powodzeniem zastąpić tradycyjną kartę. Informacje o tym, jak działają poszczególne systemy zebraliśmy w artykule: Płatności mobilne – jak płacić telefonem i zegarkiem.

Google Pay w PKO

W komunikacie banku czytamy: Google Pay to usługa w ramach Portfela Google. Obecnie Portfel Google dostępny jest w wybranych krajach, w tym w Polsce i pozwala na wygodne korzystanie z wielu kart płatniczych (debetowych i kredytowych), ale także dodanie do niego rozmaitych kart lojalnościowych czy kart pokładowych na przeloty wybranymi liniami lotniczymi. Google zapowiada dalszy rozwój tej usługi i możliwość dodawania w niej nowych opcji, takich jak np. cyfrowe wersje dokumentów, świadectwa szczepień, rozmaite bilety wstępu czy bilety za przejazd.

PKO Bank Polski, realizując potrzeby swoich klientów, udostępnia Google Pay dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm. To dopełnienie obszernej palety mobilnych płatności dostępnych w PKO Banku Polskim – dotychczas z usługi Google Pay mogli korzystać klienci korporacyjni i samorządowi. Używanie Google Pay jest bezpłatne dla wszystkich klientów największego polskiego banku. Wspomniane wyżej, dostępne płatności mobilne to:

  • Apple Pay
  • BLIK zbliżeniowy
  • Garmin Pay
  • Google Pay
  • IKO i możliwość płacenia kartą podpiętą w aplikacji
  • SwatchPAY!
  • Xiaomi Pay (dla kart Mastercard).

Jak włączyć Google Pay w PKO?

Aby aktywować Google Pay klient powinien dodać kartę płatniczą PKO Banku Polskiego – debetową lub kredytową – do Portfela Google. Taka operacja odbywa się jednorazowo dla każdej karty na danym urządzeniu i należy ją zainicjować z poziomu aplikacji Portfel Google, dostępnej na smartfony z systemem Android. W Portfelu Google trzeba wybrać opcję „Dodaj do Portfela”, wskazać kartę płatniczą i wprowadzić jej szczegóły. Po akceptacji warunków użytkowania, klient dostaje specjalny SMS z kodem weryfikacyjnym do wpisania w aplikacji (tego kodu weryfikacyjnego nie można nikomu udostępniać ze względów bezpieczeństwa). Google Pay można też aktywować na inteligentnych zegarkach i innych urządzeniach przenośnych np. opaskach sportowych, które są przystosowane do obsługi tego rodzaju płatności.

Karta płatnicza dodana do Google Pay działa dokładnie tak samo, jak tradycyjna karta debetowa czy kredytowa. W przypadku kart debetowych PKO Banku Polskiego w Google Pay dostępna jest funkcja karty wielowalutowej, zaś wszelkie płatności Google Pay wliczane są automatycznie do wymaganej transakcyjności zwalniającej z opłaty za dane konto lub kartę.

Wszystkie informacje o rachunkach dla młodych, które dostępne są w PKO, znajdziesz w naszym rankingu kont młodzieżowych.

Słownik pojęć

Stopa procentowa

- określa ile kosztuje pożyczenie pewnej sumy pieniędzy. Stopy procentowe określane są przez państwo (a konkretnie przez Radę Polityki Pieniężnej) i odnoszą się do odsetek, jakie banki muszą zapłacić za pożyczenie pieniędzy od Narodowego Banku Polskiego i od siebie nawzajem. Ta cena z kolei wpływa na warunki, na jakich banki udzielają kredytów nam, zwykłym obywatelom. Im wyższe stopy procentowe, tym wyższe oprocentowanie kredytu. W czasie, gdy obowiązują niskie stopy procentowe, za pożyczenie pieniędzy z banku zapłacimy mniej, z drugiej strony zarobimy mniej na odsetkach, jeśli ulokujemy oszczędności w banku. W okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, koszty pożyczenia pieniędzy z banku wzrastają, podobnie jak oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!