Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Euronet przejmuje ponad 470 bankomatów Global Cash i SKOK24

Redakcja   •   06 września 2018 r.

Dobra wiadomość dla tych, którzy mają darmowe wypłaty głównie z bankomatów Euronetu (czyli m.in. dla posiadaczy kont młodzieżowych w Deutsche Banku, Raiffeisenie, Alior Banku i BOŚ). Sieć Euronetu rozszerzy się do końca roku o 471 maszyn.

Euronet przejmuje bowiem 167 bankomatów należących do Global Cash oraz przejmuje zarządzanie 304 bankomatami w ramach SKOK24. To oznacza, że bankomaty te będą firmowane zarówno przez SKOK24 jak i Euronet – nie zostaną przejęte, ale wejdą w pulę bankomatów Euronetu.

Dodatkowo Euronet zapewni członkom SKOK możliwość realizacji wpłat w swoich wpłatomatach, a niektóre z przejętych bankomatów zostaną przekształcone we wpłato-bankomaty.

Przeczytaj również

Słownik pojęć

Stopa procentowa

- określa ile kosztuje pożyczenie pewnej sumy pieniędzy. Stopy procentowe określane są przez państwo (a konkretnie przez Radę Polityki Pieniężnej) i odnoszą się do odsetek, jakie banki muszą zapłacić za pożyczenie pieniędzy od Narodowego Banku Polskiego i od siebie nawzajem. Ta cena z kolei wpływa na warunki, na jakich banki udzielają kredytów nam, zwykłym obywatelom. Im wyższe stopy procentowe, tym wyższe oprocentowanie kredytu. W czasie, gdy obowiązują niskie stopy procentowe, za pożyczenie pieniędzy z banku zapłacimy mniej, z drugiej strony zarobimy mniej na odsetkach, jeśli ulokujemy oszczędności w banku. W okresie obowiązywania wysokich stóp procentowych, koszty pożyczenia pieniędzy z banku wzrastają, podobnie jak oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Na stronie NBP znajduje się długi, ale interesujący artykuł nt. stóp procentowych.
Więcej pojęć »