Serwis edukacji finansowej dla młodzieży

Aplikacje mobilne banków – do czego służą i jak z nich korzystać

Krzysztof Gibek   •   11 listopada 2021 r.

Aplikacja mobilna stała się nierozłączną częścią konta, jak jeszcze parę lat temu bankowość internetowa. Daje to możliwość korzystania z pieniędzy zgromadzonych na rachunku w każdej sytuacji i w każdym miejscu, gdzie mamy dostęp do sieci. Aplikacje bankowe już dawno przestały służyć tylko do sprawdzania stanu konta i wykonywania przelewów.

Funkcje aplikacji bankowych dla młodzieży

Co to jest aplikacja mobilna banku? Czy młodzież może z niej korzystać? Jak najbardziej, dzięki bankowi w telefonie jesteś w stanie samodzielnie wykonać praktycznie każdą rzecz, która wiąże się z codziennym korzystaniem z konta. Ograniczenia napotkasz w ustawianiu limitów transakcji (są niższe, niż dla osób pełnoletnich) oraz w otwieraniu nowych produktów z oferty banku (przeczytasz o tym poniżej).

Co możesz zrobić za pomocą aplikacji bankowej?

  • sprawdzić stan konta (w wielu apkach możesz ustawić wyświetlanie salda jeszcze przed zalogowaniem, dzięki czemu masz błyskawiczny podgląd na to, ile masz pieniędzy)
  • sprawdzić historię transakcji i szybko wyszukać w niej konkretną płatność
  • zmienić limity płatności kartą, zablokować ją w przypadku kradzieży/zgubienia oraz zmienić kod PIN
  • wykonać przelew (np. zwykły, błyskawiczny, na telefon Blikiem)
  • autoryzować transakcje (poprzez komunikaty push wyświetlane przez apkę, bez konieczności przepisywania kodów SMS)
  • korzystać z Blika (płatności w sklepach i internecie, wypłaty gotówki bez karty, przelewy na telefon)
  • aktywować usługi Google Pay, Apple Pay i płacić telefonem przez zbliżenie go do terminala w sklepie
  • aktywować płatności smartwatchami (Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPay)
  • otrzymywać powiadomienia o wydatkach i wpływach na konto
  • doładować komórkę na kartę
  • płacić za bilety komunikacji miejskiej, parkingi, autostrady
  • sprawdzić oferty rabatowe (jeśli bank oferuje program zniżek w sklepach partnerskich)
  • szybko skontaktować się z infolinią banku lub wyszukać oddział

To najważniejsze możliwości, które daje bank w smartfonie. Nie wszystkie banki oferują każdą funkcję z listy, ale stają się one coraz bardziej powszechne.

Po ukończeniu 18 lat będziesz mógł dowolnie zmieniać limity płatności (dla osób niepełnoletnich limity te są niższe), a także z poziomu aplikacji otwierać nowe produkty (np. konta walutowe, oszczędnościowe, lokaty, dodatkowe karty, ubezpieczenia) i wnioskować o produkty kredytowe (takie jak pożyczki, limit debetowy w rachunku, karta kredytowa). Dlaczego nie od 13. roku życia? Ponieważ musisz mieć pełną (a nie ograniczoną) zdolność do czynności prawnych, by zaciągać zobowiązania i samodzielnie podpisywać umowy.

Płatności mobilne i zbliżeniowe

Jedną z najbardziej popularnych i użytecznych funkcji aplikacji mobilnych są płatności telefonem. Oprócz Blika (którego szeroko opisaliśmy w naszym artykule Co to jest BLIK i jak z niego korzystać) możesz również aktywować Apple Pay (dla iPhone) i Google Pay (dla telefonów z Androidem).

To wirtualne portfele, do których dodajesz kartę płatniczą wydaną do konta, przez co nie musisz jej nosić ze sobą, żeby móc płacić w sklepach (to wygodne), a rzeczywisty numer karty nie jest udostępniany w transakcjach (to bezpieczne). Po dodaniu karty w aplikacji możesz płacić zbliżając odblokowany telefon do terminala płatniczego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tekście Jak płacić telefonem? Sposoby płatności mobilnych.

Powiadomienia

W aplikacji banku możesz ustawić powiadomienia push, które będą się wyświetlać na telefonie w określonych przez Ciebie sytuacjach. Na przykład gdy pieniądze wpłyną na konto lub zostanie rozliczona transakcja kartą – możesz samodzielnie wybrać, o czym chcesz być powiadamiany. Co istotne, powiadomienia push z aplikacji są darmowe – w przeciwieństwie do powiadomień SMS-owych, za które banki najczęściej pobierają opłatę. To bezpłatne narzędzie daje Ci jeszcze większą kontrolę nad pieniędzmi zgromadzonymi na koncie.

Bilety, parkingi, autostrady

W aplikacjach mobilnych dostarczanych przez banki pojawiają się nowe usługi, dzięki którym bez konieczności instalowania jakichkolwiek dodatkowych apek, można kupić na przykład bilet komunikacji miejskiej, bilet do kina, opłacić postój w strefie płatnego parkowania czy zapłacić za przejazd autostradą. Te ostatnie zapewne jeszcze nie będą Ci potrzebne, ale warto wiedzieć, że są takie możliwości.

Aktywacja aplikacji

Przed korzystaniem z aplikacji banku musisz ją aktywować – żeby bank miał pewność, że nikt się pod Ciebie nie podszywa. Po jej pobraniu z oficjalnego konta banku w App Store lub Google Play najczęściej wpisujesz swój numer PESEL, identyfikator klienta (otrzymasz go przy otwarciu konta), odpowiadasz na pytanie kontrolne (często jest to nazwisko panieńskie matki), podajesz kod weryfikacyjny (uzyskasz go przez SMS lub w bankowości internetowej) i ustawiasz PIN bądź zabezpieczenie biometryczne.

Bezpieczeństwo

Co w sytuacji, gdy zgubisz telefon lub ktoś Ci go ukradnie? Dostęp do aplikacji, a co za tym idzie, do Twoich pieniędzy, jest chroniony – kodem PIN, odciskiem palca lub skanem twarzy (Face ID). Potwierdzenie tożsamości będzie potrzebne zarówno do zalogowania się do apki, jak i potwierdzenia transakcji. Dane, które zawiera aplikacja, nie są przechowywane w pamięci telefonu, tylko na serwerach banku.

Drugą ważną kwestią jest to, w jaki sposób korzystasz z aplikacji.

Czy używanie aplikacji mobilnych jest bezpieczne?

Jak najbardziej, jeśli przestrzegasz podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • aplikację pobierz wyłącznie z oficjalnego konta banku w Google Play lub App Store,
  • nie udostępniaj nikomu swojego PIN-u do aplikacji,
  • loguj się tylko korzystając z zaufanych sieci Wi-Fi (np. w domu) lub z internetu mobilnego,
  • ustaw bezpieczne limity transakcyjne tzn. nie za duże, tak aby w przypadku ewentualnego zagrożenia nie ponieść wielkiej straty,
  • ustawiaj trudny do zgadnięcia i odpowiednio długi PIN (niech to na przykład nie będzie Twoja data urodzenia),
  • o ile masz taką możliwość, stosuj w telefonie zabezpieczenia biometryczne – są bezpieczniejsze, niż PIN,
  • nie klikaj w linki w SMS-ach lub e-mailach mówiące o konieczności zalogowania się bądź aktualizacji aplikacji – bank nigdy ich nie wysyła, a jest to forma wyłudzania danych przez przestępców (phishing).

Krzysztof Gibek
Absolwent socjologii, zaangażowany w tematykę finansów i giełdy, z doświadczeniem w pracy w bankowości. Od ponad 10 lat analizuje produkty finansowe dla młodzieży i studentów, a od ponad 7 lat dzieli się swoją wiedzą na łamach serwisu KontoMłodzieżowe.com.

Słownik pojęć

Karta płatnicza

- narzędzie, które pozwala na dokonywanie płatności przy wykorzystaniu pieniędzy zgromadzonych na koncie, ale bez użycia banknotów i monet. Najczęściej umożliwia zarówno bezgotówkowe płatności w sklepach, jak i wypłatę pieniędzy z bankomatu. Występują różne rodzaje kart płatniczych, m.in. debetowe i kredytowe.
Więcej pojęć »

Porównywarka kont dla młodych ›

Odpowiedz na 5 prostych pytań i zobacz, które konta spełniają Twoje wymagania. Nie musisz analizować tabelek i szukać haczyków, bo już to zrobiliśmy!